10 przypadków masowej histerii

Lista ta przedstawia dziesięć najbardziej znanych przypadków masowej histerii, które miały miejsce w dalekiej przeszłości i współczesności. Masowa histeria jest terminem używanym do opisania sytuacji, w której nieznający się ludzie cierpią na podobne objawy histeryczne spowodowane wyimaginowaną chorobą lub niewytłumaczalnym zdarzeniem.

10Słodka woda w Bombaju

Incydent „słodkiej” wody morskiej w Bombaju był zjawiskiem, podczas którego mieszkańcy Bombaju stwierdzili, że woda w Mahim Creek, jednym z najbardziej zanieczyszczonych potoków w Indiach, do którego trafiają tysiące ton ścieków i odpadów przemysłowych, nagle stała się „słodka”. W ciągu zaledwie kilku godzin, mieszkańcy Gujarat stwierdzili, że woda morska na plaży Teethal również jest słodka. W następstwie incydentów, władze lokalne zaczęły obawiać się poważnej epidemii chorób przenoszonych przez wodę, takich jak zapalenie żołądka i jelit. Maharashtra Pollution Control Board ostrzegł ludzi, aby nie pili wody uważanej za słodką, ale mimo to wiele osób zbierało ją do butelek, pomimo śmieci, które w niej pływały. Przed godziną 14 następnego dnia ludzie oznajmili, że woda znowu stała się słona.

9Tanganika i epidemia śmiechu

Epidemia śmiechu w Tanganice w 1962 roku była wybuchem masowej histerii, który rozpoczął się w wiosce Kashasha, na zachodnim wybrzeżu Jeziora Wiktorii w Tanzanii, w pobliżu granicy z Kenią. Podejrzewa się, że na początku tego incydentu, w szkole z internatem opowiedziano żart, który sprawił, że mała grupa studentów zaczęła się śmiać. Śmiech utrwalił się, wykraczając poza swoją pierwotną przyczynę. Szkoła z której zaczęła rozprzestrzeniać się epidemia śmiechu została zamknięta, jednak dzieci i rodzice przekazali swój nieuzasadniony niczym śmiech do otoczenia. Wkrótce inne szkoły w Kashasha oraz kolejna cała wieś została dotknięta epidemią śmiechu. W ciągu sześciu kolejnych miesięcy zjawisko powoli obumierało. Oprócz samego śmiechu zgłaszano również inne objawy, takie jak: ból, omdlenia, problemy z oddychaniem, wysypkę i ataki płaczu.

8Indyjski cud mleka

Cud mleka był zjawiskiem, które do dzisiaj  przez wielu Hindusów jest uważane za realny kontakt z bóstwem. Zostało ono oficjalnie uznane przez Światową Radę Hinduistyczną jako cud. Wydarzenia miały miejsce w dniu 21 września 1995 roku. Hinduista modlący się w świątyni w południowej części New Delhi, złożył przed figurą Ganesha (postać z głową słonia) ofiarę z mleka. Zaobserwowano wtedy, że kiedy do trąby posągu przykłada się łyżkę z mlekiem, znika ono, wyraźnie pochłonięte przez rzeźbę. Wiadomość o cudownych wydarzeniach rozprzestrzeniła się bardzo szybko, a już następnego dnia okazało się, że posągi w wielu świątyniach w całych północnych Indiach pochłaniały mleko. Niewielka liczba świątyń spoza Indii informowała o cudach przez kolejnych kilka dni. Cała sprzedaż mleka w New Delhi wzrosła o ponad 30%. Sceptycy utrzymują, że incydent był przykładem masowej histerii, a gdy w 2001 roku, w New Delhi zaczęły pojawiać się raporty o człowieku-małpie (pozycja nr 3), wiele gazet nawiązywało do tego zdarzenia.

7Epidemia owada z 7 czerwca 1962 roku

W 1962 roku w dziale krawieckim w fabryce tekstylnej w USA wybuchła tajemnicza choroba. Objawy obejmowały drętwienie, zawroty głowy, nudności i wymioty. Informacja o insekcie, który gryzie swoje ofiary, co wywołuje wymienionych objawy, rozprzestrzeniła się w mgnieniu oka. Wkrótce sześćdziesięciu dwóch pracowników zapadło na tę tajemniczą chorobę. Niektórzy z nich byli hospitalizowani. Nawet media zaczęły zaczęły obserwować tę sytuację i informować o obywateli. Po serii badań przeprowadzonych przez lekarzy i ekspertów z Centrum Chorób Zakaźnych USA stwierdzono, że cała sprawa okazała się być przykładem masowej histerii. Choć naukowcy rzeczywiście stwierdzili ukąszenia owada u kilku pracowników, to same objawy były wywołane lękiem i zdenerwowaniem. Samego owada nigdy nie znaleziono.

6Histeria portugalskiej opery mydlanej

Morangos com Açúcar to portugalska, młodzieżowa opera mydlana , która jest bardzo popularna w portugalskim społeczeństwie, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Ukazywane są w niej typowe dla młodzieży perypetie. W maju 2006 roku w portugalskich szkołach zaobserwowano rozprzestrzenianie się wirusa „Morangos com Açúcar„. Ponad 300 uczniów w 14 szkołach posiadało objawy łudząco podobne do tych, których doświadczyli bohaterowie serialu. Niektóre z objawów to wysypka, trudności z oddychaniem i zawroty głowy. Niektóre ze szkół zostały zamknięte. Portugalski Narodowy Instytut Zdrowia uznał chorobę za masową histerię. Historia ta sprawiła, że wielu rodziców zaczęło martwić się o swoje dzieci. Okazało się bowiem, że serial ma bardzo duży wpływ na ich pociechy.

5Toksyczna Dama, Gloria Ramirez

Gloria Ramirez z Riverside w Kalifornii, została określona przez media mianem „toksycznej damy” po tym jak kilku pracowników szpitala zaraz po kontakcie z jej ciałem zaczęło chorować. Ramirez została przewieziona do szpitala w 1994 roku z powodu zdiagnozowanego raka szyjki macicy. Personel medyczny, który się nią opiekował zaczął czuć się źle, część osób zemdlała. Ciało Glorii miało zapach czosnku i owoców, a jej krew zawierała plamki dziwnej substancji. Najdziwniejsze w tej sprawie jest to, że wśród osób, które ucierpiały było więcej kobiet niż mężczyzn. Wszyscy zostali przebadani i nie zdiagnozowano u nich nic, co mogłoby wskazywać na chorobę. Departament Zdrowia wydał oświadczenie mówiąc, że dochodzenie w sprawie zostało zakończono, a osoby, które zachorowały, były w rzeczywistości pod wpływem masowej histerii.

4Wojna światów

Wojna światów był to jeden z odcinków serii amerykańskiego radia Mercury Theatre on the Air. Legenda miejska głosi, że został on wyemitowany jako epizod z serii podczas Halloween 30 października 1938 roku przez sieć radiową Columbia Broadcasting System. Wyreżyserowany i opowiedziany przez Orsona Wellesa odcinek był adaptacją powieści Herberta Georga Wells’a „Wojna światów„. Niektórzy słuchacze wysłuchali tylko część audycji. W atmosferze napięcia i niepokoju okresu tuż przed II Wojną Światową, sądzili, że słuchają wiadomości „na żywo„. Gazety donosiły, że nastąpiła wielka panika. Ludzie uciekali z miast, inni czuli zapach gazu trującego lub widzieli w oddali rozbłyski. Niektórzy ludzie dzwonili do radio, gazet lub na policję nie wiedząc jak zareagować na zatrważające informacje. Dwanaście milionów ludzi usłyszało fałszywe wiadomości „na żywo”. Wielu było przekonanych o prawdziwości ataku z Marsa. Marsjańskiej lądowania były skupione wokół mało znanego, ale prawdziwego miasta Grovers Mill, niedaleko Princeton. Senne Grovers Mill to cicha i spokojna okolica, która nigdy wcześniej i nigdy później nie doświadczyła takiego najazdu tłumów. Ostatecznie wysłano policję do kontrolowania zbierających się ludzi. Dla przybywających później, w godzinach wieczornych, scena naprawdę mogła wyglądać jak wydarzenia opowiedziane w audycji: panicznie zachowujący się tłum, migające światła policyjnych wozów, krzyki. W całym USA za sprawą transmisji odnotowano wiele przypadków paniki, zwłaszcza w Nowym Jorku i New Jersey.

3Człowiek Małpa, przykład histerii z Delhi

W maju 2001 roku, po indyjskiej stolicy New Delhi zaczęły krążyć opowieści o spotkaniach z dziwnym stworem podobnym do małpy. Pojawiał się on w nocy i atakował ludzi. Relacje świadków były często sprzeczne, ale większość z nich opisywała istotę chodzącą na czterech łapach, wysokości około 120 cm, pokrytą grubą czarną sierścią, posiadającą świecące czerwone oczy, hełm, uzbrojoną w metalowe szpony i trzy przyciski na klatce piersiowej. Teorie dotyczące pochodzenia Człowieka Małpy opisywały boga hinduskiego, indyjską wersję Wielkiej Stopy, a nawet cyborga, który może zostać wyłączony poprzez zmoczenie płyty głównej ukrytej pod futrem na jego klatce piersiowej. Kilkanaście osób zgłosiło ataki tajemniczej istoty. Większość była podrapana, a dwie (według niektórych doniesień trzy) osoby zmarły gdy spadły z wysokości lub ze schodów w strachu przed atakującym napastnikiem. Ponad 15 osób odniosło lekkie obrażenia, ukąszenia i zadrapania.

2Koro, histeria zanikającego penisa

Koro to masowa histeria, która może występować wśród członków męskiej populacji. Charakteryzuje ją przekonanie, że genitalia stają się coraz mniejsze i w końcu znikają całkowicie. Histerie tego typu miały miejsce na całym świecie, przede wszystkim w Afryce i Azji. Lokalne wierzenia często twierdzą, że takie zmiany fizyczne są śmiertelne. W czasie mediów społecznościowych oczywiste staje się, że te formy masowej histerii są bardziej powszechne niż wcześniej sądzono. Czasami histeria prowadzi do urazów, gdy ludzie zaczynają stosować narzędzia, takie jak igły, haczyki, żyłki oraz struny, aby uniknąć zanikania penisa. W 1967 roku epidemia uderzyła w Singapurze, gdzie odnotowano tysiące zgłoszonych przypadków. Rząd i władze medyczne opanowały sytuację stosując ogromną kampanię mającą na celu uspokoić ludzi. Informowano, że z anatomicznego punktu widzenia, zanikanie penisa nie jest możliwe. Wprowadzono także ciszę medialną, aby w pełni kontrolować informacje na temat rozprzestrzeniającej się choroby.

1Taneczna Plaga

Taneczna Plaga z 1518 roku, to przykład manii tańca i dotknęła mieszkańców Strasburga, we Francji (wówczas miasto było częścią Świętego Cesarstwa Rzymskiego). Wiele osób tańczyło przez kilka dni bez odpoczynku. Masowa histeria wybuchła się w lipcu 1518 roku, kiedy Frau Troffea, zaczęła  żarliwie tańczyć w ulicach w Strasburga. Trwało to 4-6 dni. W ciągu tygodnia, 34 inne osoby przyłączyły się do tańca, a w ciągu miesiąca było już około 400 osób dotkniętych Taneczną Plagą. Część ludzi zmarła z powodu zawału serca, udaru mózgu lub wyczerpania. Dokumenty historyczne, w tym „notatki lekarzy, katedralne kazania, lokalne i regionalne kroniki, a nawet obligacje wyemitowane przez Radę Miasta Strasburga” potwierdzają, że histeria tańca, rzeczywiście miała miejsce. Nie wiadomo, dlaczego ludzie tańczyli, nie można także dzisiaj udowodnić, czy część z nich nie tańczyła umyślnie. Z dużym prawdopodobieństwem był to jednak atak masowej histerii. Nieco więcej możesz przeczytać w naszym artykule, który całkowicie poświęcony jest Tanecznej Pladze.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here