Wyścig w Kosmos, ZSRR i USA niemal udali się razem na Księżyc, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

„Wyścig w kosmos” to jeden z najbogatszych w wynalazki okresów w historii ludzkości. Zimna wojna przyniosła ludziom strach, ale także nadzieję. Intensywna rywalizacja między USA i ZSRR motywowała oba kraje do eksploracji kosmosu na skalę, jakiej świat dotąd nie widział.

Od 1957 do 1991 roku widzieliśmy pierwsze wystrzelenie rakiety w kosmos, pierwszego człowieka, który trafił na orbitę, a także postawiliśmy pierwsze kroki na Księżycu. Ludzkość osiągnęła rzeczy, o których nam się nawet nie śniło. A wszystko dzięki konkurencji między dwoma mocarstwami.

10Naziści byli pierwsi w kosmosie

”Po raz pierwszy, udało nam się dolecieć rakietą w przestrzeń kosmiczną” — oświadczył naukowiec, unosząc kieliszek w toaście. „To pierwszy dzień nowej ery transportu: podróży kosmicznych”. 

Tym człowiekiem był Walter Dornberger. Wydarzenie miało miejsce 3 października 1942, a sam Walter był nazistą. On i jego zespół ostatecznie zakończył swoją rakietę A-4 i po raz pierwszy w historii, wystrzelił ją w przestrzeń kosmiczną. Gdy naziści ponieśli klęskę, ich marzenia o podróżach kosmicznych się skończyły. Jednak narody, które pokonały III Rzeszę, rozpoczęły swoje prace tam, gdzie oni skończyli.

Stalin zwabił tylu naukowców, ilu był tylko w stanie, niektórych poprzez nagrody, a innych zwyczajnie zmuszając do pracy. USA stworzyły Operację Paperclip i zatrudnili niemal 500 nazistowskich naukowców, aby pomóc im odtworzyć rakietę A-4. Projekty obu krajów się powiodły. Wyścig w kosmos rozpoczął się, a NASA powstała na bazie zespołu ułaskawionych hitlerowskich badaczy.

9Eisenhower zabiegał o brak granic narodowych w kosmosie

Gdy Ameryka planowała wysłać swoją pierwszą rakietę na orbitę, prezydent Eisenhower miał spore zmartwienie. Granice na lądzie i morzu zostały jasno zdefiniowane, ale nikt nigdy nie zdecydował o tym, jak będą przebiegały granice w kosmosie. Jeśli amerykańska sonda znajdzie się na orbicie, ale nad sowiecką przestrzenią powietrzną, może być to przyczyną wybuchu konfliktu zbrojnego.

Eisenhower zaczął zabiegać o to, co nazwał „Wolnością przestrzeni”. Wszystko znajdujące się ponad 100 km nad poziomem morza, twierdził, było „przestrzenią” i nie należy do nikogo. ZSRR się na takie warunki nie zgadzało. Chcieli, aby ich terytorium sięgało znacznie dalej. W końcu jednak radziecki Sputnik dotarł na orbitę, zanim zrobiło to USA.

Eisenhower przestał się martwić, bo zakończył swój urząd. Podczas gdy Sputnik przelatywał nad amerykańską przestrzenią powietrzną, ZSRR nie miało wyboru. Ostatecznie Rosjanie zgodzili się na podpisanie umowy, ponieważ było im to potrzebne do utrzymania satelitów tam, gdzie już się znajdowały.

8Stany Zjednoczone i Rosja podpisały porozumienie o zakazie testowania broni jądrowej na Księżycu

Kiedy podróż kosmiczna stała się rzeczywistością, nagle każda historia science-fiction stała się realną możliwością. Scenariusze “dnia ostatecznej zagłady”, w której radzieccy wojskowi bombardują Księżyc z kosmosu, zaczęły wydawać się prawdopodobne, a rządy musiały znaleźć rozwiązanie.

Dwa narody podpisały pakt nazywany „Traktatem o przestrzeni kosmicznej”. Większość tego dokumentu to rozsądne obietnice, które zapewniają, że przestrzeń kosmiczna będzie wolna. Jednak jedna część artykułu IV, pełna jest koszmarnych scenariuszy. Na przykład zakazuje się testowania broni na Księżycu. Podobnie, na Księżyc nie mogą zostać wysłani żołnierze w celach prowadzenia ćwiczeń wojskowych.

Narodom zabrania się także wysyłania uzbrojonych stacji kosmicznych, które mogłyby bombardować świat poniżej pociskami jądrowymi. Traktat reguluje także prawo własności na Księżycu i oświadcza, że żadne ciało niebieskie nie może stać się czyjąś własnością.

7Sowieci stworzyli laserowy pistolet, aby móc strzelać do wroga

Sowieci opracowali więcej niż tylko rakietę wysyłającą ludzi w kosmos. Ich celem nie było wyłącznie uzyskanie dostępu do przestrzeni, chcieli tam dominować. Gdyby spotkali amerykańskiego astronautę lub sondę, chcieli być na to gotowi.

Stworzyli pistolet laserowy specjalnie zaprojektowany do korzystania w kosmosie. Pistolet emitował błysk światła, który miał na celu oślepiać czujniki i systemy optyczne wroga. Ostatecznie, pistolet laserowy został zezłomowany, ale to nie znaczy, że kosmonauci nie byli w stanie się bronić.

Jurij Gagarin, pierwszy człowiek, który kiedykolwiek opuścił Ziemię, zabrał ze sobą w podróż półautomatyczny pistolet — na wszelki wypadek. Amerykanie nie byli lepsi. Wozili na misje nóż myśliwski, najwyraźniej nie wiedząc, że powinni być przygotowani na walkę na lasery.

6ZSRR i USA niemal udali się razem na Księżyc

ZSRR zdecydowanie prowadzili w wyścigu w kosmos aż do lat sześćdziesiątych. Wówczas zaczęli mieć zaległości w stosunku do Amerykanów. W 1963 roku naukowcy NASA zostali zaproszeni do Sowieckiej Akademii Naukowców, aby zobaczyć jak wygląda ich program kosmiczny i okazało się, że Sowieci rozważają rezygnację z wysłania człowieka na Księżyc.

Kennedy był przekonany, że blefują, ale wprawiło go to w zakłopotanie. Krótko po tym, zaproponował, że dwa narody mogłyby ze sobą współpracować. „Jest przestrzeń na nową współpracę.” — mówił Kennedy. „Wśród tych możliwości, jest wspólna wyprawa na Księżyc.”

Chruszczow, zgodnie z tym, co mówił po latach jego syn, rozważał przyjęcie oferty. Kennedy został jednak zamordowany, a jego następcy Lyndonowi Johnsonowi Chruszczow nie ufał. Plany o współpracy zostały zarzucone, gdy nowy prezydent przejął władzę w USA, a wspólna misja na Księżyc nigdy nie doszła do skutku.

5Sonda radziecka rozbiła się na Księżycu, gdy Neil Armstrong stawiał na nim pierwsze kroki

Credit NASA

Podczas misji Apollo, Sowieci próbowali zrealizować inny plan. Chcieli wysłać robota-sondę na Księżyc i przywieźć próbkę gleby. Sondę nazwali „Luna”, a jedna z nich Luna-15 została wystrzelona w przestrzeń kosmiczną na trzy dni przed misją Apollo 11.

Oba kraje informowały się wzajemnie o planach, aby upewnić się, że statki nie będą ze sobą kolidowały. Sowieci ukryli prawdziwy cel lotu sondy Luna-15, ale poinformowali Amerykanów o przebiegu i torze lotu, aby Apollo 11 mógł bezpiecznie wylądować.

Podczas gdy Neil Armstrong i Buzz Aldrin wykonywali pierwsze kroki na Księżycu, Luna-15 podejmowała próbę lądowania na jego powierzchni. Próba się nie powiodła. Sonda rozbiła się na zboczu góry i została zniszczona.

4Neil Armstrong zabrał ze sobą na Księżyc medal Jurija Gagarina

Przed udaniem się w przestrzeń, Neil Armstrong i Buzz Aldrin rozmawiali z żoną Jurija Gagarina. Pierwszy kosmonauta w przestrzeni zmarł rok wcześniej, a wdowa chciała, aby ci oddali jej przysługę. Przekazała im jeden z medali swojego męża, aby zabrali go ze sobą na Księżyc. Otrzymali niewielką paczkę z rzeczami Gagarina wewnątrz, a ich końcowym zadaniem przed opuszczeniem Księżyca, miało być pozostawienie medalu w pyle księżycowym.

Apollo 15 realizowało podobne zadanie. Załoga przyniosła ze sobą tablicę z listą nazwisk każdego astronauty i kosmonauty, który zmarł w trakcie lotów w kosmos. Ci ludzie zapłacili najwyższą cenę, aby Apollo 15 mogło wykonać swoją misję. Astronauta Dave Scott powiedział do kontrolerów misji znajdujących się na Ziemi, że musi „posprzątać po łaziku” i potajemnie upuścił tablicę i małą figurkę o nazwie „Poległy Astronauta”.

3Sowieci przygotowywali rakiety, aby ratować załogę Apollo 13

Misja Apollo 13 się nie powiodła. Ich ogniwa paliwowe wybuchły i uszkodziły zbiorniki tlenu. Nie mieli wyboru, jak tylko zawrócić i próbować wrócić na Ziemię. Sowieci byli gotowi do rozpoczęcia akcji ratunkowej. Ich kosmonauci rozpoczęli przygotowania do lotu i wówczas technicy uświadomili sobie, że ich radia pokładowe mogą zakłócić radio powracającego na Ziemię Apollo 13.

Aby zachować bezpieczeństwo załogi, wstrzymali każdą transmisję radiową, która używała tej samej częstotliwości co Apollo 13. Sowiecka marynarka została wysłana na Pacyfik i Ocean Atlantycki, aby być gotowymi do niesienia pomocy. Ostatecznie załoga została przejęta przez amerykański statek, ale gdyby wylądowali gdzieś indziej, to byliby powitani przez radziecką załogę.

2Ostatnia misja Apollo była wykonana wspólnie z ZSRR

USA i ZSRR nigdy nie wybrali się na Księżyc wspólnie, ale odbyli wspólną podróż w kosmos. W 1975 roku marzenie Kennedy’ego stało się rzeczywistością. Ostatnia misja z programu Apollo była wspólną misją wykonaną razem z udziałem rakiet i pojazdów kosmicznych Sojuz. Rakiety zostały wystrzelone oddzielnie, ale zadokowały razem, gdy tylko znalazły się w przestrzeni kosmicznej.

Załogi spędziły razem dwa dni i przeprowadziły razem wiele eksperymentów. Następnie rozdzieliły się i osobno wróciły na Ziemię. Zespoły przygotowywały się do misji także poznając języki. Każdy Amerykanin zaangażował się w naukę rosyjskiego, a każdy Rosjanin w naukę angielskiego.

1USA i ZSRR rozważały wspólną misję na Marsa

Po tym, gdy Amerykanie wylądowali na Księżycu, planem Gorbaczowa była współpraca nad serią bezzałogowych misji z ostatecznym celem eksploracji Marsa w roku 2000. Pomysł miał poparcie w obu krajach, a amerykańscy politycy napisali do Reagana, nakłaniając go do pozytywnego rozpatrzenia propozycji.

W 1988 roku, USA wykonały swój pierwszy krok w kierunku realizacji planu. Zgodzili się do wspierania Sowietów w wysłaniu sondy na Marsa w roku 1994. W ciągu kilku dni jednak zaczęli się wycofywać. Reagan był zaniepokojony wprowadzaniem do budżetu wydatków, które mogły się niekontrolowanie rozrosnąć. Dodatkowo nie postrzegał już Sowietów jako głównych graczy w walce o dominację w kosmosie. Kilka lat później duch współpracy wygasł. Wraz z upadkiem Związku Radzieckiego upadł także duch rywalizacji pomiędzy oboma krajami. Wyścig w kosmos dobiegł końca.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here