10 rzeczy, których nie wiedzieliście o Bożym Narodzeniu

Przedstawiamy Wam 10 historii o Bożym Narodzeniu, których prawdopodobnie nie znacie. W jaki sposób powstawały pewne tradycje, skąd wzięły się charakterystyczne i symboliczne postacie, takie jak czerwononosy renifer Rudolf oraz jakie święta szykowali sobie astronauci przebywający na orbicie.

10Narodziny Jezusa

Wbrew powszechnemu przekonaniu, Biblia nie wspomina słowem o konkretnej dacie narodzin Jezusa. W rzeczywistości, większość historyków uważa, że Jezus prawdopodobnie urodził się na wiosnę, ze względu na zawarty w księdze opis pasterzy wypasających swoje zwierzęta. W IV wieku, kościół katolicki podjął decyzję o uznaniu narodzin Jezusa za oficjalne święto. Juliusz I wybrał 25 grudnia jako dzień, kiedy obchodzone będzie Święto Narodzenia. Oczywiście fakt, że zbieżne jest to z Saturnaliami (festiwal obchodzony w starożytnym Rzymie) to czysty przypadek.

9Wojna na Boże Narodzenie

Pięć miesięcy po rozpoczęciu I Wojny Światowej, wojska ustawione wzdłuż zachodniego frontu zrobiły sobie w czasie Wigilii przerwę , aby śpiewać kolędy. Następnego dnia rano, niemieccy żołnierze wyszli z okopów i zaczęli zbliżać się do wojsk alianckich nucąc angielską piosenkę „Merry Christmas„. Na szczęście nie był to podstęp. Dziesiątki brytyjskich żołnierzy wyszło im na spotkanie. Podali sobie rękę, niektórzy nawet ofiarowali wrogom papierosy jako prezenty. Później wydarzenie, które miało miejsce niedaleko Ypres we Francji, nazwane zostało rozejmem bożonarodzeniowy z 1914 roku. Był to jeden z ostatnich przykładów rycerskości podczas walki.

8Boże Narodzenie w koloniach Północnej Ameryki

Od 1659 do 1681 roku, okazywanie nastroju świątecznego w Bostonie mogło kosztować karę aż pięciu szylingów. To prawda, Boże Narodzenie było kiedyś nielegalne. Boże Narodzenie było tak nieistotnym świętem w Ameryce, że na początku wojny o niepodległość, Kongres nie brał dnia wolnego od pracy. Zamiast tego pierwsza sesja Kongresu odbyła się właśnie w Boże Narodzenie 1789 roku. Minęło prawie sto lat zanim Kongres USA uznał Boże Narodzenie za oficjalne święto narodowe.

7Święty Mikołaj lecący na saniach wziął się ze snu

Autor znany najbardziej ze stworzenia „Jeźdźca bez głowy” stworzył także kultowy obraz latającego saniami Mikołaja, który korzystając z magicznych właściwości pojazdu podróżuje po całym świecie, aby rozdać dzieciom prezenty. W jednej z serii opowiadań Washington Irving opisał swój sen, w którym Święty Mikołaj szybował po niebie. Ta historia stała się na tyle popularna, że zrodziły się z niej inne świąteczne historie wykorzystujące motyw latającego Świętego Mikołaja. Nawet Charles Dickens powiedział, że praca Irvinga była dla niego inspirująca podczas tworzenia swojej klasycznej „Opowieści wigilijnej”.

6To reklama stworzyła renifera Rudolfa

Podobnie jak to było w przypadku króliczka znanego z reklam baterii, renifer Rudolf rozpoczął swoją karierę jako chwyt reklamowy. Robert L. May otrzymał zlecenie na stworzenie postaci zwierzęcej. Firma zamawiająca kreację miała duże nadzieje związane z ilustrowaną broszurą reklamową, która miała być ofiarowana jako prezent dla dzieci odwiedzających którykolwiek z ponad 500 domów towarowych Montgomery Ward w USA.

5NASA i święta w kosmosie

Photo credit NASA

W 1965 roku dwóch astronautów będących w drodze powrotnej na Ziemię zauważyło w przestrzeni coś, czego nie byli w stanie zidentyfikować. Kontroli misji znajdującej się na ziemi zakomunikowali, że dzieją się szalone rzeczy, których nie sposób opisać. Po kilku minutach napiętej ciszy, inżynierowie z Centrum Lotów Kosmicznych Cape Canaveral usłyszeli cichy brzęk dzwoneczków sań, a następnie melodię „Jingle Bells” odgrywaną na harmonijce przez jednego z astronautów. Całą obsługa naziemna wybuchła śmiechem. Mężczyźni przekazali później harmonijkę i dzwoneczki do Narodowego Muzeum Lotnictwa w Waszyngtonie.

4Całowanie pod jemiołą

Według celtyckich legend, jemioła jest magiczną rośliną. Może leczyć rany, zwiększa płodność, przynosi szczęście i odpędza złe duchy. Tradycja całowania się pod jemiołą rozpoczęła się dopiero w epoce wiktoriańskiej, co jest zaskakujące, ponieważ był to okres wyjątkowo  ​​represyjny wobec wszelkich zachowań seksualnych.

3Niemieckie tannenbaum

Jeszcze przed nadejściem chrześcijaństwa, Niemcy ozdabiali wiecznie zielone drzewka, aby rozjaśnić ciemność i ponure dni przesilenia zimowego. Pierwsze „choinki„, oryginalnie nazywane Tannenbaum, pojawiły się w Strasburgu w XVII wieku, a następnie rozprzestrzeniły się po całej Europie. Kiedy królowa Wiktoria poślubiła księcia Alberta w Niemczech w 1840 roku, przyniosła tradycję do Anglii.

2Bożonarodzeniowa szopka

Świat zobaczył pierwszą bożonarodzeniową szopkę w 1224 roku, gdy Franciszek z Asyżu postanowił odtworzyć scenę narodzin Jezusa, aby lepiej wyjaśnić i przybliżyć  pochodzenie święta wiernym. Podczas tej pierwszej wystawy, żłób był używany jako miejsce odprawiania mszy.

1Różnorodność tradycji świątecznych na świecie

Świąteczne tradycje różnią się w zależności od miejsca na świecie. Finowie często odwiedzają w Wigilię sauny, a portugalscy biesiadnicy obchodzą święto wraz ze zmarłymi (przy stole ustawione są dodatkowe miejsca). Katalończycy karmią kawałek drewna, aby ten w Wigilię wypróżnił się prezentami. Australijczycy, Tajlandczycy, czy Indonezyjczycy cieszą się Bożym Narodzeniem na plaży lub grilując. W Hiszpanii tymczasem odbywa się największa loteria na świecie.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here