10 przerażających tortur starożytnego Rzymu, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Jeśli szukasz okrutnych i trudnych do wyobrażenia form tortur, to znajdziesz je w historii starożytnego Rzymu. Panowała tam bowiem zasada, że niewolnicy mogą być torturowani w dowolny sposób. W istocie stałą praktyką było, że każdy wolny człowiek oskarżony o popełnienie przestępstwa, oddawał na tortury jednego ze swoich niewolników. Często kończyło się to śmiercią tego ostatniego. Zasada ta nie powstrzymała jednak rzymskiej elity przed torturowaniem wolnych obywateli. W prawach panujących w starożytnym Rzymie było wiele luk, a elity doskonale wiedziały jak wykorzystać każdą z nich.

10Skazaniec zaszyty w ośle

Weźmy, na przykład, torturę, która została opisana przez Apulejusza. Zabijano osła, rozcinano mu brzuch i usuwano wnętrzności. Skazańca pozbawiano odzieży i wkładano w brzuch zwierzęcia. Brzuch następnie zaszywano, na zewnątrz pozostawiając tylko głowę oskarżonego, co zapobiegało uduszeniu. W taki sposób zaszytego osła trzymano w słońcu. Z czasem mięso osła zaczynało się rozkładać, z  gotującą się ofiarą wewnątrz padliny. Po pewnym czasie w mięsie pojawiały się larwy, które obłaziły nieszczęśnika. Z całej okolicy zlatywały się sępy i powoli wyjadały gnijące ciało zwierzęcia. Śmierć, witana z ulgą, przychodziła bardzo powoli.

9Karmienie dzików

Święty Grzegorz opisał haniebną formę tortur na młodych kobietach z rąk mieszkańców Heliopolis, będących pod panowaniem rzymskim. Każda dziewica, która była poddawana tej torturze, wcześniej była oddawana gladiatorom. Po tym, gdy kobieta utraciła swoje dziewictwo, była publicznie obnażana, a w jej brzuchu wycinano otwór tak, aby wnętrzności wylewały się na zewnątrz. W jej otwarte ciało wpychano garść jęczmienia, a ranę zaszywano. Po chwili kobieta była wpuszczana do zagrody z dzikami. Zwierzęta rozdzierały nieszczęsną kobietę na strzępy.

8Publiczna kastracja

W starożytnym Rzymie im wyższy był twój status, tym większą ilość ludzi mogłeś bez konsekwencji zgwałcić. Na przykład, cesarz mógł gwałcić kogokolwiek chciał. Generał mógł zgwałcić porucznika lub zwykłego obywatela, a żołnierze mogli gwałcić obywateli. Wspinanie się po drabinie społecznej było zabronione. Jeśli zwykły obywatel zdecydował się zgwałcić żołnierza, karą była publiczna kastracja. Jeśli żołnierz dobrowolnie oddał się zwykłemu obywatelowi, byłby publicznie wypatroszony. Bardzo łatwo i bezkarnie można było oskarżać człowieka o złamanie zasad lub dobrowolne “poddanie się penetracji” przez człowieka o niższym statusie.

7Zawiązywanie penisa

Tyberiusz był jednym z najgroźniejszych i najbardziej znienawidzonych cesarzy w historii Rzymu i nie bez przyczyny. Niemal zawsze był w złym humorze i relaksował swój umysł opracowywaniem nowych tortur kastrujących skazańca. Nie wiedzieć czemu, ale to właśnie penis był głównym celem jego okrucieństwa. Znany był z zapraszania na wino swoich wrogów. Gdy jego ofiary były wystarczająco upojone alkoholem, zawiązywano im penisy w taki sposób, aby nie mogli oddać moczu. To był dopiero początek prawdziwych tortur i już do końca swoich chwil nieszczęśnicy nie byli w stanie opróżnić pęcherza.

6Torturowany senator

Cesarz Kaligula był równie okrutny co stary Tyberiusz. Przy pewnej okazji nakazał rozciąć jednego z senatorów. Senator przeżył, a Kaligula rozkazał usunąć jego oczy. Zaraz po tym, użyto rozgrzanych do czerwoności kleszczy, aby wyrwać jego narządy wewnętrzne. Aby dopełnić obrazu makabrycznych tortur, senator został przecięty na pół i rozdarty na strzępy. Zgodnie z rzymskim przekonaniem, śmierć nie jest karą, lecz uwolnieniem. Tortury były karą, a śmierć była dozwolona dopiero po zaserwowaniu odpowiedniej ilości bólu i strachu ofierze.

5Przybijanie do beczek

Niektóre osoby miały cierpieć dłużej niż inni. Pod panowaniem cesarza Domicjana, chrześcijanie byli torturowani na bardzo różne sposoby. Jedną z najbardziej odrażających tortur było rozmazanie na chrześcijanach miodu i polanie ich mlekiem. Następnie ofiary przybijano do beczki. Z czasem całą robotę kata wykonywały pasożyty, które poszukiwały żywności. Pasożyty ucztowały wewnątrz swych ofiar. Ich ciała zaczynały gnić od środka. Po mniej więcej dwóch tygodniach, chrześcijanin wreszcie umierał i stawał się męczennikiem.

4Pogrzebany żywcem

Cesarz Neron uwielbiał grzebać ludzi żywcem. Tortura ta była niemal na wyłączność zarezerwowana dla kobiet, które złamały śluby czystości. W jednym przypadku Neron zabrał się za kapłankę Rubria. Ponieważ nie była dziewicą, to została pochowana w środku małej jaskini i tam zmarła z głodu. Inną torturą stosowaną przez Nerona, było angażowanie oskarżonego w kopanie własnego grobu. Po tym, do grobu wstawiano pal. Oskarżony był wiązany i wpychany do grobu. Jeśli jego zbrodnia była niewielka, był przesuwany, tak że ostry bolec przebijał jego serce. Jednak każdy skazany za ohydne zbrodnie był ustawiany w taki sposób, że bolec jedynie go ranił. Następnie zostawiano nieszczęśnika na pewną śmierć lub od razu grzebano go żywcem.

3Zwierzęcy kociołek tortur

Kaci często stosowali zwierzęta, aby te wykonały czarną robotę. Tak też było w przypadku w kotła tortur. W tej szczególnie okrutnej torturze stosowano wygłodniałe zwierzęcia, takie jak szczur, pies lub kot. Zwierzę umieszczano w małym kotle. Następnie kociołek otwierano i mocowane do brzucha skazańca. Dodatkowo kat do tylnej części kotła przykładał ogień, dzięki czemu wnętrze stawało się bardzo gorące. Zwierzę z czasem panikowało i próbowało za wszelką cenę wydostać się z pułapki. Jedynym miękkim podłożem, aby wykopać sobie drogę do wolności, był brzuch oskarżonego.

2Kosz pełen pszczół

Jedna z dziwnych i niezwykle okrutnych tortur polegała na tym, że rozbierano osobę do naga i wpychano w duży, luźno tkany kosz. Kosz następnie podnoszono do drzewa, na którym znajdował się ul pełen pszczół. Pszczoły bardzo szybko traciły cierpliwość, a osoba znajdująca się wewnątrz kosza była kąsana tak długo, aż poniosła śmierć. Skazaniec miał cierpieć z bólu, tak długo, jak to tylko było możliwe. Ku niezadowoleniu kata zdarzały się przypadki, że ofiara tej tortury umierała stosunkowo szybko ze względu na uczulenie na użądlenie pszczół.

1Ukrzyżowanie

Nic nie wprawiało Rzymian w tak dobry nastrój, jak ukrzyżowanie skazańca. Była to podstawowa metoda stosowana do torturowania i zabijania niezliczonej ilości niewolników. Ukrzyżowanie nie zawsze wiązało się z przybijaniem oskarżonego do krzyża przy użyciu gwoździ. Zdarzało się, że oskarżony był pozbawiony ubrania, przykrywano jego głowę i był wiązany na krzyżu. Następnie był chłostany i czasami już to przynosiło śmierć. Jeżeli oskarżony nie miał umrzeć przez chłostę, to następnym krokiem było przybicie rąk do belki poprzecznej przy użyciu gwoździ. Potem podnoszono krzyż, a nogi skazańca były do niego przybijane. Tak unieruchomionego człowieka pozostawiano na pewną, powolną śmierć. W niektórych przypadkach oskarżony był wieszany do góry nogami. W ten sposób kat miał dostep do intymnych części ciała ofiary. Stosowane metody różniły się w zależności od kata. Nie było jednego obowiązującego sposobu krzyżowania, kaci mogli wykazać się swoją kreatywnością.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here