10 zakodowanych wiadomości czekających na rozwiązanie

Siedząc w zaciszu własnego domu, możesz próbować rozwiązać szyfry i zakodowane wiadomości, których nie potrafili rozgryźć najlepsi eksperci na świecie. Niektóre z tych 10 zakodowanych komunikatów są kluczem do rozwiązania zagadki morderstwa. Jeden wskazuje drogę do ukrytego skarbu. Każdy jednak daje szansę na dumę i chwałę bycia pierwszym, który rozwiąże zagadkę, której nikt inny nie był w stanie rozgryźć.

Oto 10 zaszyfrowanych wiadomości wciąż czekających na swoje rozwiązanie:

10Skarb Forresta Fenna

Gdy bogaty amerykański marszand i pisarz, Forrest Fenn, zachorował na raka, postanowił zostawić spuściznę, która będzie przypominać ludziom o jego życiu. Ukrył ponad milion dolarów w złocie w górach Skalistych na północ od Santa Fe.

W 2011 roku, Fenn wydał pamiętnik zawierający dziewięć zagadek, które rzekomo podają dokładną lokalizację miejsca, w którym ukryto skarb. Skrzynia wypełniona jest złotymi monetami, rzeźbami i biżuterią, które z każdym rokiem nabierają na wartości.

Ludzie ryzykowali życiem próbując znaleźć skarb Forresta Fenna i w 2016 roku człowiek imieniem Randy Bilyeu ponósł śmierć próbując odnaleźć tę drogocenną skrzynię.

Skarb nie jest ukryty w niebezpiecznym miejscu,” powiedział Forrest Fenn, gdy dowiedział się o śmierci poszukiwacza. „Mówiłem wielokrotnie, nie szukajcie skarbu w miejscach, w których 80-letni mężczyzna nie byłby w stanie go schować.”

9Tajemnica mężczyzny z Somerton

W 1948 roku na plaży w Somerton w Australii znaleziono ciało niezidentyfikowanego do dzisiaj mężczyzny. Na ciele nie było żadnych widocznych ran. W kieszeniach odnaleziono bilet autobusowy, gumę do żucia, papierosy, monety, zapałki. Po pewnym czasie znaleziono w spodniach ukrytą kieszeń, a w niej skrawek papieru kieszeni ze słowami Tamam Shud, co w języku perskim oznacza “zakończony”. Po ujawnieniu tej informacji w prasie na policję zgłosił się mężczyzna, który na przednim siedzeniu swego samochodu znalazł książkę. Był to XI-wieczny zbiór Rubajjatów autorstwa perskiego poety Omara Chajjama. W książce brakowało ostatniej strony z tekstem Tamam ShudNa okładce książki odnaleziono litery zapisane ołówkiem, wyglądające jak tajny szyfr.

Treść kodu to:

W (lub M) RGOABABD

MLIAOI

MTBIMPANETP

MLIABO AIAQC

I (lub V) TTMTSAMSTGAB

Badania wykazały, że nie są to litery losowe, ale prawdopodobnie zakodowane w języku angielskim. Odkryto, że jest to szyfr z kluczem jednorazowym. Liter jest jednak za mało, by można było znaleźć klucz. Szyfr do dzisiaj nie został złamany.

8Gołąb pocztowy z czasów lądowania w Normandii

Gdy armia aliantów szturmowała plaże Francji, brytyjska armia miała olbrzymie problemy z łącznością. Wojskowi wykorzystywali gołębie pocztowe przesyłając nimi zaszyfrowane informacje. Jeden z takich gołebi zagubił się i utknął w kominie. Pozostał tam przez 70 lat, aż David Martin odkrył jego szkielet podczas remontu swojego domu. Przymocowana do nogi gołębia mała kapsułka kryła zaszyfrowaną wiadomość o treści:

AOAKN HVPKD FNFJW YIDDC

RQXSR DJHFP GOVFN MIAPX

PABUZ WYYNP CMPNW HJRZH

NLXKG MEMKK ONOIB AKEEQ

WAOTA RBQRH DJOFM TPZEH

LKXGH RGGHT JRZCQ FNKTQ

KLDTS FQIRW AOAKN 27 1525 / 6

W 2012 roku zrezygnowani eksperci umieścili wiadomość na stronie internetowej z adnotacją: „Bez dostępu do oryginalnych książek kodowych, szczegółów dotyczących szyfrowania lub jakiegokolwiek kontekstu, komunikatu nie da się rozszyfrować.

7Maszyna szyfrująca Tatjany J. van Vark

Tatjana J. van Vark jest inżynierem, kryptografem i artystką. Tworzy i rozwija skomplikowane maszyny, często naśladujące lub nawet kopiujące technologie minionych czasów. W kolejnych projektach uzdolniona Holenderka pokazuje maestrię w dziedzinie sztuki, jednak jej wytwory charakteryzują się także niezwykłą wirtuozerią techniczną. Van Vark ma reputację utalentowanej inżynier. Mając zaledwie 14 lat stworzyła oscyloskop od zera. Stworzyła także urządzenie kryptograficzne, które sama nazywa poprawioną Enigmą. Obiecała podzielić się szczegółami funkcjonowania maszyny, jeżeli tylko ktoś rozszyfruje zakodowaną wiadomość o treści:

GUK59 XBOFJ-AFF1 SGU65 0-KME YKCL7

76PRO LIKNY /WVSZ X-JYI OS6GN 9GLYL

CTOSE -UBO6 OFD7P I+M3J

IOP59 O0/6T 10G2Q

Do tej pory konstrukcja maszyny pozostaje tajemnicą podobnie jak zaszyfrowana wiadomość widoczna na stronie internetowej autorki.

6Pismo diabła

Ta wiadomość została po raz pierwszy wydrukowana w 1539 roku i od tego czasu nie doczekała się rozwiązania. Według legendy tekst został napisany przez niejakiego Ludovico Spoletano. Miał on zostać opętany przez diabła, który przejął kontrolę nad jego ręką i zmusił go do napisania tego niejasnego tekstu. Tak przedstawiona historia pobudza wyobraźnię ludzi już od XVI wieku. System znaków użyty przez Spoletano przypomina język amharski, który miał być językiem używanym w Edenie. Oczywiście większość ludzi nie wierzy, że autorem wiadomości był szatan. Powszechnie uważa się, że jest to szyfr, który możemy przeczytać i zrozumieć, gdy tylko ktoś kod złamie zagadkę pozostawioną przez Ludovico Spoletano.

5Papirus 90

Rękopis znaleziony został w Egipcie, w Oksyrynchos, i datowany jest na 180 rok naszej ery. Znaleźć na nim można zaszyfrowaną wiadomość, która do dzisiaj nie została odczytana. Wykryte w dolnej jego części dwa wiersze, choć pisane alfabetem greckim, są całkowicie niejasne. Widoczne na powyższym zdjęciu dwie linie wyglądają na zakodowaną wiadomość. Papirus został po raz pierwszy pokazany w 1898 roku. Dziewięć lat później Frederic Kenyon, ekspert pisma z British Museum, podjął się zadania rozszyfrowania wiadomości. Dotychczas jednak ani Kenyonowi, ani nikomu innemu nie udało się złamać kod.

4Zaszyfrowana wiadomość od seryjnego mordercy Zodiaka

W roku 1968 i 1969 seryjny morderca przedstawiający się jako Zodiak, nękał mieszkańców San Francisco. Dopuszczając się kolejnych morderstw, utrzymywał stały kontakt z lokalnymi gazetami, do których wysyłał zakodowane wiadomości. Opublikowane na łamach prasy zagadki wzbudzały powszechne zainteresowanie. Jego pierwszy komunikat został rozszyfrowany w ciągu zaledwie kilku dni, ale z kolejnymi było już dużo trudniej. Jedna z wiadomości składa się z 340 znaków i pozostaje nierozwiązana do dzisiaj. Ludzie na całym świecie wciąż próbują dowiedzieć się, co w tej wiadomości chciał przekazać Zodiak.

3Sprawa YOGTZE

Gunther Stoll, mieszkaniec Anzhausen w Niemczech, przez pewien czas przed śmiercią w 1984 roku, mówił żonie, że jest śledzony przez nieokreślone osoby i że jego życie jest w niebezpieczeństwie. Małżonka obawiała się, że ten traci rozum. W dzień śmierci zawołał: „Mam to!”, zapisał na kartce papieru „YOGTZE” i wybiegł z domu. Tej samej nocy Stoll został znaleziony ciężko ranny w samochodzie. Siedział nagi za kierownicą i jedyne co posiadał to ta sama kartka papieru z napisem „YOGTZE„. Kierowcom, którzy go odnaleźli, zdążył powiedzieć, że do jego wypadku przyczynili się czterej mężczyźni. W drodze do szpitala Gunther zmarł. Autopsja wykazała, że ​​nie był kierowcą. Stoll został przejechany przez samochód i umieszczony nagi wewnątrz auta przez osobę trzecią. Nikt do dzisiaj nie wie co mu się przytrafiło, ani co oznacza „YOGTZE”. Możliwe, że rozszyfrowanie hasła doprowadzi nas do autorów tej zbrodni.

2Kryptos

W 1990 roku rzeźbiarz Jim Sanborn stworzył w siedzibie CIA rzeźbę Kryptos. Na Kryptos znajdziemy 865 znaków, które tworzą cztery zakodowane wiadomości. Stworzone zostały jako wyzwanie dla najzdolniejszych członków narodu. Pierwsze trzy zostały już rozszyfrowane. Pracownik NSA rozszyfrował je w 1993 roku. Czwarta część nigdy nie została rozwiązana. Oto jej treść:

OBKRUOXOGHULBSOLIFBBWFLRVQQPRNGKSSO

TWTQSJQSSEKZZWATJKLUDIAWINFBNYP

VTTMZFPKWGDKZXTJCDIGKUHUAUEKCAR

W 2010 roku Sanborn dał małą podpowiedź. „NYPVTT” należy rozszyfrować jako “Berlin”. Cztery lata później ujawnił, że „MZFPK” oznacza „zegar”.

W Berlinie Istnieje kilka naprawdę ciekawych zegarów” dodał Sanborn . „Warto zgłębić ten temat.

1Blitz Cipher

Podczas II Wojny Światowej niemieckie bomby wydobyły z jednej z piwnic w East London nietypowe dokumenty. Każda ze stron pokryta jest pięknie pisanymi znakami. Niestety obcy alfabet jest kompletnie niezrozumiały. Pierwsza strona jest pokryta zakodowanym pismem. Druga strona jest pokryta diagramami, a trzecia przedstawia siatkę pełną szyfrów. Nikt nie wie, co oznaczają. Niektórzy uważają, że zapisy są zaszyfrowaną wiadomością od tajnego stowarzyszenia. Inni twierdzą, że jest to zwyczajny bełkot, który należy traktować jako oszustwo. Komukolwiek uda się rozszyfrować tekst, zostanie zapamiętany jako odkrywca tajemnicy.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here