12 dziwnych tradycji świątecznych z całego świata

Przedstawiamy Wam 12 dziwnych tradycji świątecznych z całego świata. Dla wielu z nas święta to najpiękniejszy czas w roku. Przez kilka tygodni cały świat nabiera magicznego blasku, ludzie wydają się weselsi, a nawet mroźne dni są jakoś mniej doskwierające.

Niezależnie od tego, czy obchodzimy święto religijnie i czcimy dzień Bożego Narodzenia, czy może ma ono nieco bardziej świecką formę, to na pewno obudowane jest serią rytuałów i zwyczajów, które sprawiają, że sezon świąteczny jest wyjątkowy. Oto lista najdziwniejszych tradycji świątecznych z całego świata.

12Festiwal Gigantycznych Lampionów, Filipiny

Festiwal Gigantycznych Lampionów (Ligligan Parul Sampernandu) odbywa się każdego roku w sobotę przed Wigilią w mieście San Fernando, które jest „świąteczną stolicą Filipin„. Festiwal przyciąga widzów z całego kraju i świata. Jedenaście wsi bierze udział w Festiwalu, a konkurencja jest ostra, gdyż wszystkie zespoły próbują zbudować najbardziej wyszukaną latarnię.

Początkowo latarnie były prostymi kreacjami o średnicy około 60 centymetrów. Wykonywane są one z „papel de Japon” (japoński papier stosowany w origami) i podświetlane światłem świec. Obecnie latarnie są wykonane z różnych materiałów i mierzą nawet 6 metrów. Oświetlane są przez żarówki, które w połączeniu z kolorowym papierem tworzą wspaniały efekt kalejdoskopu.

11Koza Gävle, Szwecja

Od 1966 roku 13-metrowej wysokości Koza Yule stoi w samym centrum Placu Zamkowego miejscowości Gävle. Stoi tam przez cały okres adwentu. Obecność figury w szwedzkim mieście nieświadomie sprowokowało inną „tradycję”. Każdego roku znajdują się śmiałkowie, którzy próbują spalić wiklinową figurę. W swojej 48-letniej historii, koza spłonęła już 26 razy. ostatnie spalenie miało miejsce w 2013 roku.

Jeśli chcesz zobaczyć, jak prezentuje się szwedzka koza w tym roku, to możecie ją oglądać od 1 grudnia. Można także odwiedzić stronę internetową Gävle, gdzie figurę można obejrzeć w transmisji na żywo.

10Krampus, Austria

Zwierzę podobne do demona przemierza ulice miasta strasząc dzieci i karząc złych. Nie, to nie jest Halloween, ale zły wspólnik Świętego Mikołaja, Krampus.

W austriackiej tradycji Mikołaj nagradza grzeczne dzieci, a Krampus każe te niegrzeczne. W pierwszym tygodniu grudnia, młodzi mężczyźni przebierają się za Krampusa i krążą po miasteczkach hałasując łańcuchami i dzwonami. Przerażone dzieci chowają się w pokojach licząc na to, że uniknie ich kara.

9Świąteczny obiad z KFC, Japonia

Boże Narodzenie w Japonii nigdy nie było wielkim wydarzeniem. Oprócz kilku mało popularnych świeckich tradycji, takich jak drobne prezenty i wszechobecne wyświetlacze ogłaszające okres Bożego Narodzenia, samo święto jest mało zakorzenione w japońskiej kulturze. Jednakże w ostatnich latach pojawiła się dziwaczna „tradycja„. W Święto Bożego Narodzenia wszyscy udają się do znanej amerykańskiej sieci fastfood Kentucky Fried Chicken (KFC) i spożywają rodzinny posiłek.

Już teraz od 22 do 25 grudnia oferowane jest specjalne świąteczne menu, które moża zobaczyć na stronie internetowej japońskiej wersji KFC.

813 świątecznych troli, Islandia

W ciągu 13 dni poprzedzających Boże Narodzenie, 13 podobnych do troli istot zaczyna swój okres aktywności. Istoty odwiedzają dzieci w całym kraju. Każdej nocy islandzkie dzieci umieszczają swoje najlepsze buty przed okno i czekają na wizytę małych istot, które grzecznym dzieciom przynoszą prezenty, a tym niegrzecznym gnijące ziemniaki.

Ubrane w tradycyjny strój islandzki trole bywają złośliwe, a ich imiona sugerują rodzaj psot w jakich się specjalizują.

7Dzień Świętego Mikołaja, Niemcy

Nie należy go mylić z Weihnachtsmann. Święty Mikołaj jedzie na ośle w środku nocy, w dniu 6 grudnia (Nikolaus Tag) i pozostawia nieco smakołyków i łakoci, takich jak czekolada, czy pomarańcze, w butach dobrych dzieci. Tradycja jest szczególnie popularna w Bawarii. Mikołaj odwiedza również dzieci w szkołach lub w domu, gdzie w zamian za słodycze lub mały upominek  każde dziecko musi wyrecytować wiersz, zaśpiewać piosenkę lub narysować obrazek. Niestety spotkanie z nim nie zawsze należy do przyjemnych. Święty często idzie w towarzystwie niejakiego Knecht Ruprecht. Postać ubrana w ciemne szaty, z brudną brodą niesie kij lub rózgi, które służą do karania niegrzecznych dzieci.

6Chowanie miotły, Norwegia

Być może jedną z najbardziej niekonwencjonalnych świątecznych tradycji jest norweskie ukrywanie mioteł. Tradycja ta sięga czasów, kiedy ludzie wierzyli, że czarownice i złe duchy wychodzą w Wigilię w poszukiwaniu miotły na której można polatać.

5Oświetlenie Narodowej Menory Hanukkah, Waszyngton, USA

Żydowskie święto Hanukkah w Stanach Zjednoczonych jest obchodzone z wielką pompą. Niewątpliwie jest to jedna z najbardziej wyszukanych imprez odbywających się w USA. Od 1979 roku, gigantyczna 30-metrowa Menora jest umieszczana na terenie Białego Domu na osiem dni i nocy święta Hanukkah. Uroczystości w Waszyngtonie towarzyszy muzyka na żywo, zajęcia dla dzieci i oczywiście oświetlenie menory.

4Do kościoła na wrotkach, Wenezuela

A co powiecie na połączenie świąt z sezonem wrotkarskim? Każda Wigilia w Caracas wygląda tak, że mieszkańcy miasta udają się do kościoła we wczesnych godzinach porannych, ale z pewnych powodów, znanych tylko im, robią to na wrotkach lub rolkach.

Ta unikalna tradycja jest tak popularna, że drogi w całym mieście są zamykane dla ruchu samochodów, dzięki czemu ludzie mogą jeździć do kościoła korzystając bezpiecznie z ulic. Po wizycie w kościele wracają na wrotkach do domu by cieszyć się świątecznym obiadem z tamales (danie wykonane z kukurydzianego ciasta, nadziewane mięsem, a następnie parzone).

3Dzień Świec, Kolumbia

Dzień Świec (Día de las Velitas) wyznacza początek Bożego Narodzenia w całej Kolumbii. Na cześć Matki Boskiej i Niepokalanego Poczęcia, ludzie umieszczają małe świece i lampiony z papieru w swoich oknach, balkonach i ogrodach.

Tradycja palenia świec rozrosłą się na tyle, że teraz wszystkie miasta w całym kraju są oświetlone przy użyciu wyszukanych świec. Jedne z najlepszych znajdują się w Quimbaya gdzie sąsiedzi konkurują ze sobą o miano najbardziej imponującego układu świeczek.

2Kawalkada Świateł, Toronto

W zimę Toronto cieszy się Kawalkadą Świateł, co wyznacza oficjalny początek sezonu świątecznego. Pierwsza Kawalkada odbyła się w 1967 roku w ramach uroczystości z okazji oddania do użytku nowego ratusza i Nathan Phillips Square.

Rynek i choinka są oświetlone przez ponad 300.000 energooszczędnych świateł LED, które świecą od zmierzchu do 23 wieczorem, aż do Nowego Roku.

1Caga Tio, Katalonia

W dniu Bożego Narodzenia w katalońskich domach króluje Caga Tio. Generalnie jest to kawałek drewna z wymalowaną twarzą i czerwoną peleryną. Jakkolwiek dziwnie to brzmi, Katalończycy wierzą, że przez dni poprzedzające święta, dzieci powinny karmić trzonek różnymi małymi łakociami. Smakołyki oczywiście nocą tajemniczo giną. W Wigilię lub świąteczny poranek dzieci chwytają kijek i tłuką bez opamiętania trzonek drewna. Wówczas pod jego peleryną pojawiają się małe prezenty. Tradycja mówi, że najedzony Caga Tio wypróżnia się prezentami dla dzieci. Dlaczego prezenty są niewielkie? Bo prawdziwe prezenty przynoszą trzej królowie 6 stycznia. W przeciwieństwie do reszty świata, katalońskie dzieci najbardziej wyczekują dnia 6 stycznia.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here