15 noworocznych tradycji z całego świata
Nowy Jork po obchodach noworocznych

Czy w Twojej rodzinie przestrzega się jakiejś noworocznych tradycji? Oprócz wypicia szampana o północy i małego pokazu fajerwerków, większość z nas nie posiada żadnych specjalnych rytuałów noworocznych. Oczywiście, podczas imprezy zawsze ktoś się upije, zazwyczaj ktoś będzie płakał, ale nie o taką tradycję nam tu chodzi.

Świat pełen jest przedziwnych tradycji noworocznych. Oto 15 z nich:

15Ekwador – palenie kukły

Credit David Chang

W Ekwadorze ludzie tworzą wielkie kukły, często reprezentujące konkretnych ludzi, których nie lubią. Niektóre z nich wyposażone są w szczegółowe opisy grzechów. O północy kukły są uroczyście palone. Symboliczne znaczenie jest takie, że poprzez spalenie kukły zapominamy o tym, co było złe w minionym roku i z nadzieją witamy ten nadchodzący.

14Białoruś — zapytaj koguta o miłość swego życia

Samotne kobiety na Białorusi siadają w kręgu wokół koguta. Każda z nich rozsypuje przed sobą małą garść zboża. W zależności od tego, do której kobiety kogut podejdzie, ta będzie pierwszą, która wyjdzie za mąż.

13Ameryka Łacińska — spacerowanie z pustą walizką

Jeśli chcesz podróżować w przyszłym roku, nie zapomnij na Sylwestra zabrać ze sobą pustej walizki. Według latynoamerykańskiej tradycji impreza sylwestrowa z walizką przy boku gwarantuje przygody i podróże w nadchodzącym roku.

12Estonia — zjedz 12 posiłków

Jedną z tradycji noworocznych, która wydaje się pozostałością po czasach, zanim zaczęliśmy mieć problemy z otyłością, jest estońska tradycja spożywania minimum 7, a najlepiej 12 posiłków w dzień Nowego Roku. Kiedyś wierzono, że jeśli człowiek jest w stanie zjeść siedem do 12 pełnych posiłków, to może się on spodziewać obfitości pokarmu przez cały najbliższy rok. Oznacza to również, że ma siłę dwunastu mężczyzn.

11Hiszpania — zjedz 12 winogron

Jeżeli na samą myśl o zjedzeniu dwunastu posiłków w ciągu dnia robi ci się słabo, to hiszpańska tradycja jedzenia 12 winogron powinna bardziej przypaść ci do gustu. Dokładnie o północy z każdym wybiciem dzwonu należy zjeść jedno winogrono. Dwanaście winogron zapewni nam szczęście i pomyślność w ciągu kolejnych dwunastu miesięcy.

10Południowa część USA — jedzenie fasoli czarnookiej

W południowych stanach USA kapusta pastewna, wieprzowina i fasola czarnooka stanowią tradycyjny obiad noworoczny. Tradycja ta kojarzy szczęście z czarnymi plamkami na fasoli. Niektórzy do kociołka wrzucają także monetę. Ten, kto ją trafi na talerzu, będzie cieszył się szczególnymi względami losu w Nowym Roku. Sama tradycja sięga wojny secesyjnej. Początkowo fasola i kapusta pastewna używane były jako karma dla zwierząt. Z czasem stały się one podstawowym składnikiem pożywienia dla niewolników na Południu. Pola fasoli były ignorowane przez wojska Shermana, który posuwając się naprzód, palił lub plądrował wszelkie inne uprawy. Fasola stała się tym samym skromnym, ale życiodajnym źródłem pożywienia dla ocalałych Konfederatów.

9Argentyna — jedzenie fasoli

Jakiej fasoli, zapytacie? W Argentynie to absolutnie nie ma znaczenia! Masz jeść fasolę o północy, bo tylko w ten sposób zapewnisz sobie bezpieczeństwo materialne w nadchodzącym roku.

8Rumunia — uroczysty Taniec Niedźwiedzia

Credit radioiasi.ro

Taniec niedźwiedzi wykonuje się w pierwszy dzień Nowego Roku. Jocul ursului, bo tak nazywany jest charakterystyczny taniec, w swej najbardziej widowiskowej formie zobaczyć można na południu Rumunii, w miejscowości Comanesti, nieopodal Bacau, gdzie ludzie w pierwszy dzień nowego roku tańczą w niedźwiedzich skórach.

Tradycja tańca niedźwiedziego znana jest jednak w całej Rumunii i nie wszędzie przebranie za niedźwiedzia oznaczać musi paradowanie w niedźwiedziej skórze. Niedźwiedź symbolizuje siłę oraz zdolność przetrwania najsroższej zimy. Każdego roku na wiosnę powraca niejako do świata żywych.

7Chiny — wymiatanie brudu tylnymi drzwiami

Chiny świętują Nowy Rok dopiero pod koniec stycznia lub w połowie lutego. Dzień przed świętowaniem nadejścia Nowego Roku w wielu domach ma miejsce gruntowne sprzątanie. Począwszy od drzwi, kurz i śmieci są przenoszone na środek salonu, a następnie umieszczane w narożnikach. Pod żadnym pozorem nie wolno podeptać śmieci znajdujących się w rogach pomieszczenia. Wymiatając kurz i brud przez drzwi wejściowe, wyrzucamy całe szczęście naszej rodziny, zatem należy tego unikać. Wszystko musi być najpierw zamiecione do środka, a następnie zanieczyszczenia i śmieci powinny być wrzucane przez tylne drzwi.

6Dania — rzucanie talerzami w dom sąsiada

Jedna z duńskich tradycji noworocznych może budzić poważne obawy o bezpieczeństwo. Byłbym poważnie zaniepokojony widząc sąsiada rzucającego talerzami w mój dom. W Danii ma to jednak przynieść szczęście w nadchodzącym roku. Podczas gdy wiele osób decyduje się zbić naczynie we własnym mieszkaniu, wielu Duńczyków nadal kultywuje tradycję obrzucając dom swojego sąsiada.

5RPA — wyrzucanie mebli przez okno

Nie, to nie jest sposób na radzenie sobie z odpadami przez mieszkańców Republiki Południowej Afryki — oni w ten sposób świętują Nowy Rok! Wyrzucanie mebli przez okno podobno jest symboliczną i bezpośrednią formą pozbywania się „tego, co stare i niepotrzebne”. Tworzymy w ten sposób także miejsce w swoim życiu na to, co nowe, co dopiero nadejdzie w przyszłym roku.

4Finlandia — wlewanie roztopionej cyny do wody

Jedna z fińskich tradycji noworocznych przypomina nieco andrzejkowe lanie wosku przez klucz. Podobno, kształt roztopionej cyny, która formuje się wlewana do zimnej wody, symbolizuje nadchodzący Nowy Rok.

3Szkocja — pierwsi goście w Nowym Roku przynoszą prezenty

W Szkocji pierwsi goście w Nowym Roku są zobowiązani do przyniesienia gospodarzom upominków, takich jak whisky, moneta, czy chleb. Jest to tradycja, którą chyba z przyjemnością przywitalibyśmy w Polsce!

2Brazylia — wrzucanie podarków i białych kwiatów do oceanu

W Rio de Janeiro, Iemanjá, czy inaczej Yemoja jest czczona w Nowy Rok, kiedy to miliony tancerzy carioca, ubranych na biało zbierają się na plaży Copacabana, aby przywitać nowy rok fajerwerkami i rzucać do morza kwiaty i inne ofiary dla bogini (która odwdzięcza się spełniając życzenia).

1Filipiny — zróbmy hałas!

Nowy Rok na Filipinach obchodzony jest w wielkim hałasie, gdyż wierzy się, że odpędza on wszystkie złe duchy z naszego życia i tworzy przestrzeń dla dobrych. Fajerwerki różnego typu są wszędzie. Posiadają one nazwę Filipino Paputok i są wystrzeliwane, aby szczęście nie opuszczało nas w Nowym Roku.

W domu, z tego samego powodu, ludzie tańczą i grają głośno muzykę. Na obszarach wiejskich mieszkańcy dudnią w garnki i patelnie, aby tylko zrobić jak największy hałas. Na obszarach miejskich wszechobecne są gwizdki i klaksony samochodów.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here