Ewolucja nas nie omija - Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Ewolucja nas nie omija. Przedstawiamy Wam 5 dowodów na to, że człowiek wciąż podlega ewolucji, a rozwój gatunku nie zatrzymał się wiele tysięcy lat temu. Jako gatunek nie stoimy w miejscu. Wręcz przeciwnie, rozwijamy się, zmieniamy i stale dostosowujemy do zmieniających warunków środowiskowych.

Gdy myślimy o ewolucji człowieka, nasze umysły wędrują tysiące lat w przeszłość wizualizując dobór naturalny, którego produktem jest współczesny człowiek. Jednak człowiek, to wciąż zmieniający się gatunek, nawet dzisiaj. Nowe badania sugerują, że pomimo nowoczesnej technologii i industrializacji, ludzie nadal rozwijają się.”Powszechnym nieporozumieniem jest, że ewolucja miała miejsce dawno temu. Aby zrozumieć siebie, musimy spojrzeć wstecz do czasów łowiecko-zbierackich u ludzi. To prawda, ale tylko częściowo.„- mówi dr Virpi Lummaa z Uniwersytetu Sheffield.

Nie tylko wciąż ewoluujemy, ale dzieje się to szybciej niż dotychczas. W ciągu ostatnich 10000 lat, tempo ewolucji przyspieszyło stukrotnie, tworząc kolejne mutacje w genach i prowadząc do większej ilości naturalnych selekcji. Oto kilka dowodów, na stałą, współczesną ewolucję człowieka.

5Pijemy mleko

Historycznie rzecz biorąc, gen, który reguluje zdolność człowieka do trawienia laktozy był nieobecny. Mleko z piersi matki było jedynym z jakim mieliśmy do czynienia w życiu. Ale kiedy zaczęliśmy oswajać krowy, owce i kozy, zdolność do trawienia mleka stała się cechą korzystną. Ludzie z odpowiednią mutacją genetyczną, która pozwalała im trawić laktozę byli w stanie lepiej rozprzestrzeniać swoje geny wśród populacji. 

Badanie z 2007 roku sugeruje, że tolerancja na laktozę rozwijała się jeszcze 3000 lat temu w Afryce Wschodniej, a 7000 lat temu była kompletnie nieobecna. Mutacja genetyczna dotycząca zdolności do trawienia mleka jest powszechna u więcej niż 95 procent potomków ludności oryginalnie zamieszkującej północ Europy.

4Tracimy zęby mądrości

Nasi przodkowie mieli dużo większe szczęki niż my, co pomagało im przeżuwać składniki trudnej diety składającej się z korzeni, orzechów i liści. Gdy mieli okazję jeść mięso, to rozrywali je na strzępy własnymi zębami. Wszystko to prowadziło do szybkiego ścierania się zębów, które przestawały spełniać swoją rolę w dostatecznym stopniu. Zęby mądrości były rozwiązaniem tego problemu. Trzeci zestaw zębów trzonowych jest uważany za odpowiedź ewolucyjną, która miała lepiej dostosować nas do nawyków żywieniowych wykształconych przez naszych przodków.

Dzisiaj mamy sztućce, których używamy do krojenia naszego jedzenia. Posiłki są dużo bardziej miękkie i łatwiejsze do gryzienia, a nasze szczęki stają się znacznie mniej umięśnione i mniejsze. Dlatego „gdy zęby mądrości pojawiają się, to po prostu nie ma dla nich miejsca” – mówi doktor Stephan von Cramon-Taubadel. Podobnie jak w przypadku wyrostka robaczkowego, zęby mądrości stały się zbędną pozostałością. Z dużym prawdopodobieństwem wraz z upływem czasu zęby mądrości znikną zupełnie.

3Jesteśmy odporni na choroby

W 2007 roku grupa badaczy poszukujących śladów niedawnej ewolucji odkryła 1800 genów, które stały się powszechne u ludzi w ciągu ostatnich 40.000 lat. Wiele z nich odpowiada za zwalczanie chorób zakaźnych takich jak malaria (The Oxford Handbook of Cultural Neuroscience). Kilkanaście nowych wariantów genetycznych służących do walki z malarią szybko rozprzestrzeniło się wśród mieszkańców Afryki. W innym badaniu wykazano, że dobór naturalny faworyzował mieszkańców miast. Życie w miastach wypracowało wariant genetyczny, który pozwala nam być bardziej odpornym na choroby takie jak gruźlica i trąd. „Wydaje się to być ładnym przykładem ewolucji w akcji”, mówi dr Ian Barnes ze Szkoły Nauk Biologicznych w Royal Holloway. „Podkreśla to olbrzymie znaczenie całkiem niedawnych aspektów ewolucji naszego gatunku – rozwój miast jako siła służąca selekcji.”

2Nasze mózgi się kurczą

Choć może chcielibyśmy wierzyć, że nasze duże mózgi uczyniły nas mądrzejszymi niż reszta świata zwierzęcego, to w rzeczywistości nasze mózgi w ciągu ostatnich 30.000 lat zmalały. Średnia objętość mózgu ludzkiego spadła z 1.500 centymetrów sześciennych do 1.350 centymetrów sześciennych. To równoznaczne z kawałkiem wielkości piłki tenisowej. Istnieje kilka różnych hipotez, dlaczego tak się dzieje. Jedna grupa naukowców podejrzewa, że nasze kurczące się mózgi oznaczają, że w rzeczywistości jesteśmy coraz głupsi. A konkretnie środowisko nie wymaga od nas silnej aktywności mózgu. Historycznie rzecz biorąc, wielkość mózgu zmniejszała się wraz ze wzrostem wielkości i złożoności społeczeństw, co sugeruje, że rozbudowane współczesne społeczeństwa, które w dużej mierze zabezpieczają byt jednostki, nie sprzyjają korelacji między inteligencją a przetrwaniem. Inna, bardziej zachęcająca teoria mówi, że nasze mózgi kurczą się, ponieważ mniejsze mózgi są bardziej wydajne. Teoria ta sugeruje, że wraz z kurczeniem się, nasze mózgi są przebudowywane tak, aby pracować szybciej. Istnieje również teoria, że mniejsze mózgi mają ewolucyjną przewagę, ponieważ sprawiają, że jesteśmy mniej agresywni, co pozwala nam pracować wspólnie nad rozwiązywaniem problemów. Zamiast walczyć, kooperujemy.

1Mamy niebieskie oczy

Początkowo wszyscy mieliśmy brązowe oczy. Około 10.000 lat temu, ktoś, kto mieszkał w pobliżu Morza Czarnego urodził się z mutacją genetyczną, która zmieniła oczy brązowe na oczy niebieskie. Chociaż przyczyna podtrzymania i rozpowszechnienia się niebieskiego koloru oczu pozostaje tajemnicą, jedna z teorii głosi, że działają one jako swego rodzaju test ojcostwa. „Na człowieku ciąży silna presja ewolucyjna, aby nie inwestować swoich zasobów i środków w dzieci innego mężczyzny.” mówi autor prowadzący badania na temat rozwoju niebieskich oczu. Ponieważ jest to praktycznie niemożliwe, aby dwoje rodziców z niebieskimi oczami posiadało dziecko o brązowych oczach, nasi przodkowie mogli odszukiwać swoich krewnych wśród współtowarzyszy właśnie po kolorze oczu. To zaś było sposobem zapewnienia wierności i lojalności w grupie. Potwierdza to także częściowo, dlaczego w ostatnim badaniu (Behavioral Ecology and Sociobiology) niebieskoocy mężczyźni ocenili niebieskookie kobiety jako bardziej atrakcyjne w porównaniu z kobietami o brązowych oczach. Tymczasem w odwrotnej sytuacji, kobiety nie wyraziły podobnych preferencji wobec brązowookich mężczyzn.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, to nie zapomnij polubić nasz fanpage na Facebooku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here