6 faktów ukrywanych przez linie lotnicze? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Kiedy siedzisz na lotnisku, oczekując na wejście na pokład samolotu, czasami widzisz pracowników lotniska rozmawiających przez walkie-talkie i zakładających w pośpiechu kamizelki odblaskowe. Ale czy wiesz, co to oznacza? Może coś jest nie tak z samolotem? Już podczas lotu, zamawiasz filiżankę kawy lub herbaty, ale czy masz świadomość, że niesie ona ze sobą zagrożenie bakteriami? Co więcej, może się okazać, że siedzisz obok martwego pasażera i nawet o tym nie wiesz. Przedstawiamy sześć szalonych faktów, o których linie lotnicze nie informują swoich pasażerów.

1Unikajmy kawy, herbaty i jedzenia podawanego na pokładzie

Woda używana do przygotowania gorących napojów w czasie lotu pochodzi ze zbiorników, które są bardzo trudne do wyczyszczenia. Zwiększa to ryzyko dostania się do wody zanieczyszczeń oraz namnażania się w niej bakterii. Innymi słowy, omijaj wszystko, co wymaga użycia wody z kranu — kawa, herbata, itp. — i pij tylko wodę butelkowaną. Ponadto, nie jedz żywności na pokładzie, chyba że serwowane posiłki są szczelnie zamknięte. Linie lotnicze kupują posiłki od dużych dostawców (LSG, Sky Chefs), którzy nie raz byli już karani za naruszenia przepisów dotyczących higieny, a warunki w których przygotowywane są posiłki, również pozostawiają wiele do życzenia. Oczywiście, że nie dotyczy to wszystkich linii lotniczych. Niektórzy przewoźnicy międzynarodowi, jak Emirates czy Singapore Airlines, znani są z doskonałego jedzenia serwowanego na pokładzie.

2Linie lotnicze pozbywają się numerów, które przynoszą pecha

Większość pracowników linii lotniczych, szczególnie piloci, to najbardziej opanowane, zrównoważone i pragmatyczne osoby, jakie chodzą po tej planecie. Ale oni równieżw pewnych kwestiach wydają się przesądni. To pewnie dlatego linie lotnicze usuwają z rejestrów numery lotów, gdy tylko raz zostaną powiązane z negatywnymi zdarzeniami. Wśród usuniętych w przeszłości numerów tras są American Airlines lot 77, który rozbił się 11 września, Malaysian Airlines 370, który zniknął na Morzu Chińskim w 2014 roku czy lot Pan Am 103, który rozbił się na trasie z Frankfurtu do Detroit, w incydencie obecnie znanym po prostu jako Lockerbie (od nazwy wsi, gdzie samolot rozbił się po wybuchu bomby).

3Zastanów się dwukrotnie zanim skorzystasz z półki na siedzeniu

Rozkładana półka znajdująca się naprzeciwko ciebie, z której chętnie korzystasz, aby odstawić napój, przekąskę lub położyć laptopa mogą być pokryte niechcianymi niespodziankami. Takimi jak na przykład wymiociny innego pasażera lub… kał i mocz. Pasażerowie niestety często używają półek jako miejsce do przebrania pieluch, a półki te są czyszczone znacznie rzadziej, niż można by przypuszczać. Następnym razem podczas lotu, warto skorzystać z antybakteryjnych chusteczek i wyczyścić półkę znajdującą się naprzeciwko nas. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy z niej jeść przed wcześniejszym upewnieniem się, że jest czysta.

4Żadne z miejsc w samolocie nie jest bezpieczniejsze od innego

Od lat trwa debata na temat optymalnego miejsca w samolocie, które zwiększy nasze szanse na przeżycie katastrofy lotniczej. Analizy wykazały, że, statystycznie, osoby siedzące w tylnej części samolotu, za skrzydłami częściej przeżywają wypadki. Ale jeśli zapytamy jakiegokolwiek specjalisty z branży, to usłyszymy coś innego. Jeśli samolot nurkuje z wysokości 10 kilometrów, to naprawdę nie ma znaczenia, gdzie siedzisz. Wypadki lotnicze są niezwykle rzadkie, a szansa na przeżycie będzie zależeć od okoliczności danej sytuacji. W jednym wypadku przeżywają osoby siedzące w kokpicie, w innym, te które zajęły miejsca w tyle samolotu. Na to nie ma reguły.

5Praktycznie każdy samolot ma jakąś usterkę

Tak jak w przypadku naszych samochodów, czasami wiemy, że przyszedł czas na wymianę oleju, ale odkładamy ją na później. Nie oznacza to, że rezygnujemy z przeglądu, ale w granicach rozsądnego marginesu czasu przekładamy działania na dogodny moment. Podobnie dzieje się z samolotami. Samoloty mają rutynowo zaplanowane przeglądy konserwacyjne, a niektóre problemy nie mogą być rozwiązane w momencie ich wystąpienia. Formuła, która określa, czy i kiedy problem zostanie rozwiązany, uwzględnia zarówno wagę usterki i ryzyko jakie niesie ze ona ze sobą. Analizuje się, czy istnieją systemy zabezpieczające usterkę oraz kiedy samolot wyląduje na lotnisku, na którym przewoźnik ma możliwości dokonania naprawy. Jest to wiedza, którą, z wiadomych przyczyn, linie lotnicze się nie chwalą. Nie ma jednak powodów do obaw. Jeśli problem jest naprawdę poważny i stwarza realne zagrożenie dla bezpieczeństwa, samolot jest wycofywany z eksploatacji na okres naprawy. Dla nas najczęściej kończy się to sporym opóźnieniem lub nawet przełożeniem lotu na inny dzień.

6W samolotach przedziwne rzeczy dzieją się cały czas

W życiu mają miejsce różne dziwne sytuacje. Każdy pojedynczy samolot, nie licząc okresów przeglądów technicznych, jest praktycznie cały czas na służbie. Przewożone są nim olbrzymie ilości ludzi, a to naturalnie generuje różne dziwne sytuacje. Możemy zrzucać winę na wpływ dużej wysokości, bo właśnie w samolotach ludzie mają tendencję do robienia naprawdę szalonych rzeczy. Ludzie uprawiają seks (lub masturbują się), piją tanie chardonnay podczas lotu o 6 rano, a potem wymiotują gdzie popadnie (w rzeczywistości, fotele są najbardziej zanieczyszczonymi miejscami w samolotach). Ludzie także umierają na pokładzie samolotu częściej niż myślisz (zwykle są to osoby starsze z chorobami serca).

Gdy ktoś umiera podczas lotu, samolot często przekierowywany jest do najbliższego lotniska, ale czasami ludzie umierają tak cicho, że nikt tego nie jest w stanie zauważyć. Tragiczne odkrycie ma miejsce dopiero wówczas, gdy wszyscy zaczynają wstawać z miejsc.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here