7 mało znanych cudów starożytnego świata

W pierwszym i drugim wieku przed naszą erą starożytni greccy pisarze stworzyli listę wielkich osiągnięć architektonicznych cywilizacji i nadali jej nazwę „siedmiu cudów świata„.

Na liście znajdziemy między innymi Kolosa z Rodos i Wielką Piramidę w Gizie, która jako jedyna z listy zachowała się do dzisiaj. Historycy od dawna sugerują potencjalne alternatywy typu Stonehenge, Machu Picchu, Angkor Wat i Terakotową Armię Chińskich Wojowników, ale wiele innych godnych uwagi zabytków jest często pomijanych. Oto siedem mniej znanych cudów świata, które są żywym dowodem wspaniałej inżynierii czasów starożytnych.

1Göbekli Tepe

Göbekli Tepe znajduje się w regionie Anatolii w Turcji. Tajemnicza Göbekli Tepe składała się z szeregu prostokątnych pomieszczeń, kamiennych kręgów i dziesiątków wapiennych filarów w kształcie litery T. Większość z nich było pokryte rzeźbionymi abstrakcyjnymi symbolami i obrazami groźnych zwierząt, takich jak skorpiony, lwy i węże. Tego typu kompleks mógłby zaimponować w każdej epoce, ale to, co sprawia, że ​​jest niezwykły, to fakt, że został zbudowany w IX lub X wieku p.n.e., ponad 6500 lat przed powstaniem Wielkiej Piramidy w Gizie, przed powstaniem ceramiki, narzędzi metalowych, a nawet rolnictwa. Wiele pytań dotyczących Göbekli Tepe wciąż pozostaje bez odpowiedzi, ale archeolodzy uważają, że funkcjonowała ona jako świątynia lub uroczyste miejsce spotkań dla jego budowniczych, łowców-zbieraczy. Göbekli Tepe jest najstarszym znanym miejscem kultu stworzonym przez człowieka.

2Starożytne miasto Sigiriya

Do listy cudów starożytnego świata należy niewątpliwie zaliczyć olśniewającą twierdzę Sigiriya położoną na szczycie 180-metrowej skały na Sri Lance. Kiedyś była to twierdza króla Kassapa I, monarchy, który uzurpował sobie tron ​​w piątym wieku naszej ery i zamordował własnego ojca przez zamurowanie go do wewnątrz ściany.

Obawiając się represji ze strony swojego brata, Kassapa przeniósł swój dwór do dżungli i zbudował nową, wspaniałą stolicę otoczoną pięknymi ogrodami, fontannami i pawilonami. Sercem miasta była „Lwia Skała”, 180-metrowej wysokości granitowy płaskowyż, który został zwieńczony królewskim pałacem przyjemności. Na szczyt góry można się było dostać za pośrednictwem schodów strzeżonych przez masywny kamienny posąg lwa. Do dzisiaj zachowały się jedynie jego łapy. Teren na szczycie został ozdobiony wspaniałymi ogrodami, basenami i wyszukanych freskami pięknych kobiet. Podniebny pałac służył Kassapie jako główne miejsce zamieszkania przez kilka lat, ale jego panowanie zostało przerwane w 495 roku naszej ery, kiedy to popełnił samobójstwo po tym, jak jego brat pokonał go w walce. Po jego śmierci twierdza Sigiriya została przekształcona w buddyjski klasztor.

3Labirynt w Egipcie

Starożytna świątynia grobowa znana jako „Labirynt” została zbudowana rzekomo przez egipskiego faraona Amenemhata III w XIX wieku p.n.e. Mieściła się w kompleksie piramid w Hawarze. Najbardziej szczegółowe opisy tego projektu pochodzą od greckich i rzymskich pisarzy, którzy opisali ją jako dwupiętrową strukturę przypominającą labirynt wypełniony kilkunastoma marmurowymi sądami i tysiącem różnych komór ozdobionych hieroglifami i obrazami.

Poszczególne sądy były połączone szeregiem krętych przejść i korytarzy, które historyk Diodor Sycylijski uznał za tak skomplikowane, że można się tam było poruszać wyłącznie z pomocą przewodnika. Prawie żaden ślad legendarnego labiryntu nie przetrwał do dziś. Prawdopodobnie konstrukcja została rozebrana, a materiał budowlany wykorzystano do innych projektów w okolicy. Jednak jeżeli wierzyć starożytnym kronikarzom, to był to jeden z największych skarbów starożytności. Herodot, na przykład, uznał to miejsce za ​​”niedające się opisać słowami„, które „przewyższa swym majestatem nawet piramidy„.

4Wielki Ziggurat w Ur zwany też Etemennigur

Na naszej liście cudów starożytnego świata znajduje się także zbudowana w XXI wieku przed naszą erą przez króla Ur-Nammu i jego syna Szulgi, wspaniała piramida, która kiedyś służyła jako centralne miejsce kultu religijnego w Ur, starożytnej sumeryjskiej metropolii zbudowanej w pobliżu dzisiejszego miasta Nasiriyah w Iraku. Podobnie jak większość zigguratów była to wieża sakralna poświęcona bogu księżyca Nannie. Głównym jej elementem jest ciąg monumentalnych schodów, które zbiegają się przed górnym placem, na który można było wejść przez bramę. Do dzisiaj zachowała się tylko dolna część struktury, ale w czasach swojej świetności Wielki Ziggurat mierzył 21 metrów wysokości. W swojej długiej historii budowla przeszła dwa poważne remonty. Pierwszy odbył się w szóstym wieku p.n.e., kiedy to król babiloński Nabonid naprawił rozkładające się fundamenty i wymienił górne tarasy. W 1980 roku iracki przywódca Saddam Husajn odbudował zewnętrzną fasadę i całkowicie odrestaurował trzy ciągi głównych schodów.

5Groty Dziesięciu Tysięcy Buddów, znane także jako Jaskinie Smoczych Wrót

To imponujący zbiór ponad 110.000 rzeźbionych kamiennych posągów ukrytych w 2300 wapiennych jaskiniach w chińskiej prowincji Henan, musiał znaleźć się na liście cudów starożytnego świata. Najstarsze fragmenty pochodzą z piątego wieku naszej ery i okresu Dynastii Wei. Nowsze rzeźby zostały wykonane w X wieku, dzięki finansowaniu cesarzy i zamożnych osób.

Świątynie w Longmen poświęcone są Buddzie, indyjskiemu księciu, którego nauki stały się podstawą buddyzmu.

Ogromna jaskinia Fengxian, wysoka na 17 metrów kryje rzeźbę siedzącego Buddy otoczonego przez ośmiu uczniów i niebiańskich opiekunów. W jaskini Wan-fo-tung z kolei znajdziemy 15.000 różnych posągów Buddy, z czego niektóre mierzą jedynie 10 centymetrów wysokości. Inne ozdobione inskrypcjami wyrytymi na 2800 kamiennych płytach. Istnieje nawet „jaskinia z receptami„, gdzie wyryto opisy ponad 140 starożytnych zabiegów medycznych i przepisów na lekarstwa.

6Miasto Majów Tikál

W lasach tropikalnych Gwatemali znajdują się ruiny Tikál, starożytnej metropolii Majów, która rozkwitła między III i IX wiekiem naszej ery i bez dwóch zdań zasługuje na miejsce na liście cudów starożytnego świata. Ośrodek miejski posiada wiele ścieżek, utwardzonych placów i boisk do gry w piłkę. Na całym obszarze znajdziemy ponad 3000 różnych struktur, które zaliczają się do najlepiej zachowanych zabytków Mezoameryki.

Znajdziemy tam kilka świątyń w kształcie piramidy, z których najwyższa wyrasta ponad dżunglę, na wysokość ponad 65 metrów. Nazywana jest Świątynią Dwugłowego Węża. Jest to najwyższy znany nam budynek w Ameryce, który powstał przed przybyciem Kolumba. Kolejna piramida, znana po prostu jako Świątynia I mieści grób władcy Majów Jasaw Chan K’awiil I. W okresie od VII do VIII wieku Tikal mogło zamieszkiwać aż 70 tysięcy osób. Niewątpliwie było to jedno z centrów cywilizacji Majów. Jednak z do dzisiaj niewyjaśnionych przyczyn, gdzieś około roku 900 miasto zostało opuszczone i wkrótce cały teren opanowała dżungla. Zaginione miasto Majów odnaleziono dopiero w 1848 roku.

7Newgrange w Irlandii

Często nazywane „Stonehenge Irlandii” Newgrange to jeden z największych grobów korytarzowych wzniesionych przez człowieka, należący do kompleksu zwanego Pałacem nad Boyne. Zbudowany został około 3200 roku p.n.e. przez neolitycznych mieszkańców żyjących na terenach obecnego Hrabstwa Meath w Irlandii.

Grób wyposażono w 62-metrowy tunel prowadzący do środkowej komory, w której znajdują się kamienne misy wypełnione skremowanymi szczątkami. Starożytni twórcy zaprojektowali to miejsce w taki sposób, że w każde przesilenie zimowe słońce świeci przez „okno w dachu” w pobliżu wejścia i zalewa światłem główny korytarz i wewnętrzną komorę. Groby znajdujące się wewnątrz Newgrange sugerują, że było to miejsce pochówku, ale dokładność i precyzja, z jaką wybudowano konstrukcję, doprowadziły archeologów do wniosku, że pełniło również funkcję ważnego miejsca rytualnego lub nawet kalendarza słonecznego wyznaczającego początek Nowego Roku.

Niezależnie od jego pierwotnego przeznaczenia, Newgrange w pewnym momencie został opuszczony i przestał być obiektem zainteresowania na kilka tysiącleci. Miejsce ponownie odkryto i zbadano dopiero pod koniec XVII wieku, kiedy to miejscowy ziemianin próbował wykopać fundament konstrukcji, w celu wykorzystania go jako materiał budowlany. 


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here