7 interesujących faktów o Mount Everest, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

W dniu 29 maja 1953 roku Edmund Hillary i Tenzing Norgay dokonali pierwszego potwierdzonego wejścia na Mount Everest, który wznosi się na 8848 metry nad poziomem morza. Choć obaj wspinacze spędzili tylko 15 minut na szczycie, to udało im zrobić kilka zdjęć, wyściskać się i zjeść kawałek miętowego batonika. Tenzing, nepalski szerpa, pozostawił na szczycie kilka słodyczy jako buddyjską ofiarę, a Hillary, pszczelarz z Nowej Zelandii, umieścił w pobliżu krzyż. Oto siedem faktów o najwyższej górze świata, które każdy powinien znać.

1Do XIX wieku nikt nie wiedział, że Mount Everest jest najwyższą górą świata

W 1802 roku Brytyjczycy uruchomili wielki program badawczy, którego celem było stworzenie dokładnych map całych Indii. Ciężki sprzęt, nierówny teren, monsuny, malaria i skorpiony sprawiały, że praca ta była wyjątkowo trudna. Niemniej jednak, kartografowie byli w stanie dokonać zadziwiająco dokładnych pomiarów. Wkrótce okazało się, że to Himalaje, a nie Andy, jak dotychczas sądzono, są najwyższymi górami na świecie. W 1852 roku na mapie pojawił się Everest, który został wówczas nazwany Szczytem 15. W 1856 roku obliczono jego wysokość na 8840 metrów nad poziomem morza. Badanie z 1999 roku, w którym wykorzystano system GPS, ostatecznie ustaliło wysokość góry na 8848 metrów..

2Hillary i Tenzing mogli nie być pierwszymi, którzy weszli na szczyt

George Mallory, brytyjski nauczyciel, uczestniczył w trzech pierwszych udokumentowanych próbach wejścia na Mount Everest. Prób podejmował się w latach 1921-1924. Przed ostatnią z tych wypraw, napisał: „To jest nie do pomyślenia … że nie wejdę na szczyt. Nie widzę siebie schodzącego pokonanym.” W dniu 4 czerwca 1924 roku członek jego zespołu zawrócił 275 metrów poniżej szczytu. Po tym zarówno Mallory, jak i jego partner Andrew Irvine podjęli własną próbę zdobycia szczytu. 8 czerwca dotarli na wysokość 8200 m i tam byli widziani po raz ostatni. Wspinali się w górę w swoich tweedowych płaszczach, podkutych butach i odziani w inną prymitywną na dzisiejsze warunki odzież.

Niektórzy ludzie uważają, że Mallory i Irvine doszli na szczyt, zanim zmarli w drodze powrotnej. Aparat fotograficzny, który mieli przy sobie, mógłby rozwiązać zagadkę, ale nie znaleziono go w kieszeniach Mallorego, gdy w 1999 roku odkryto jego zwłoki. Ciało Irvine pozostaje nieznalezione. Ciekawe natomiast jest, że Mallory obiecał na szczycie zostawić zdjęcie swojej rodziny i cały czas je przy sobie nosił. Tymczasem przy ciele zmarłego zdjęcia nie znaleziono, co może wskazywać, że zostało ono na szczycie.

3Szerpa Tenzing już wcześniej niemal wszedł na szczyt

Po śmierci Mallory’ego, kolejne 10 wypraw zakończyło się niepowodzeniem. Tenzing zyskał cenne doświadczenie uczestnicząc w sześciu z nich. Swoją przygodę zaczął jako tragarz, a później rozwinął się do pełnoprawnego członka zespołu. W 1952 roku wraz ze szwajcarskim wspinaczem byli 240 metrów od szczytu, najwyżej ze wszystkich dotychczasowych wypraw. Swój własny rekord poprawił w kolejnym roku, docierając na szczyt z Hillarym. Od tego czasu około 4.000 osób wspięło się na Everest, w tym syn Hillarego i jeden z synów Tenzinga.

4Kiedy wspinacz umiera, zwłoki bardzo często są pozostawiane trasie

Około 240 osób zginęło próbując wejść na Mount Everest. Lawiny, śnieżyce, upadki, choroba wysokościowa, mróz, wyczerpanie i kombinacje wymienionych czynników mogą okazać się fatalne w skutkach, szczególnie gdy przebywamy w tak zwanej „strefie śmierci” powyżej 8.000 metrów. Zniesienie ciała z takiej wysokości jest wyczerpujące i niebezpieczne, więc większość zwłok pozostaje na górze na zawsze. W niskich temperaturach ciało nie rozkłada się tak szybko i niektóre z nich służą dzisiaj jako punkty orientacyjne na szlaku.

Najtragiczniejszy dzień w historii Everestu miał miejsce w maju 1996 roku, kiedy to osiem osób zginęło w czasie burzy śnieżnej. Mimo że incydent, rozsławiony został przez książki i filmy, to nie powstrzymuje to fali chętnych do wspinania. Są oni gotowi zapłacić dziesiątki tysięcy dolarów, aby dać sobie szansę zdobycia najwyższego szczytu na Ziemi. Na szlaku zdarzają się korki, miały też miejsce walki na pięści pomiędzy trzema europejskimi wspinaczami a grupą niezadowolonych szerpów. Wspinaczom zarzucono niegrzeczne i niebezpieczne zachowanie podczas próby wchodzenia.

5Mount Everest ma poważny problem ze śmieciami

Już w 1963 roku, jeden ze wspinaczy napisał w National Geographic, że okolica Mount Everest staje się „najwyżej położonym wysypiskiem śmieci na Ziemi.” Puste butle po tlenie, ludzkie odchody, opakowania na żywność, połamany sprzęt wspinaczkowy i podarte namioty. Pojedyncza akcja porządkowania, która odbyła się wiosną 2011 roku, doprowadziła do usunięcia ponad 8 ton śmieci, a wiele więcej ton pozostało pod górą. Rząd Nepalu wymaga obecnie od wspinaczy, aby ci znieśli całe swoje wyposażenie albo ryzykują utratę 4000 dolarów depozytu. Całkiem niedawno w pobliżu szczytu zainstalowano nowe kosze na śmieci oraz spalarnię odpadów.

6Nieliczne zwierzęta dostają się w górne partie Everestu

Park Narodowy Sagarmatha, który obejmuje Mount Everest i okoliczne szczyty, jest domem dla wielu ssaków. W niższych partiach można spotkać panterę śnieżną, pandę małą i tara himalajskiego. Na terenie parku żyje także około 150 gatunków ptaków. Jednak powyżej granicy 6.000 metrów praktycznie nie ma dzikich zwierząt. Zalegający na stałe śnieg uniemożliwia wzrost nawet marnych porostów i mchów. Wśród wyjątków są himalajskie skakunowate, które zostały zaobserwowane na wysokości 6.700 metrów, żółtodzioby oraz ptak przypominający wronę, który podążał za himalaistami aż do wysokości około 8.000 metrów. W okresie migracji można zobaczyć także gęsi, które przelatują nad górą Mount Everest w drodze z Wyżyny Tybetańskiej na bagna Indii.

7Everest to najwyższy punkt nad poziomem morza, ale inne góry są wyższe

Mauna Kea, wulkan na Big Island na Hawajach mierzy 4.205 metrów nad poziomem morza. Ale ponieważ wznosi się on z dna oceanu, to wysokość od podstawy do szczytu wynosi więcej niż 10 kilometrów, czyniąc z niego, najwyższą górę świata. Szczyt Everestu nie jest też najbliżej kosmosu. Ziemia nie jest kulą idealną albowiem wybrzusza się po środku, dlatego miano szczytu, któremu najbliżej do kosmosu należy do góry Chimborazo w Ekwadorze.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here