7 rzeczy codziennego użytku oparte na odkryciach NASA

Niektóre z przedmiotów używanych przez nas niemal codziennie, zawdzięczają swoje istnienie technologii NASA.

Od 1976 roku, NASA publikuje dokument opisujący przedmioty inspirowane innowacjami NASA. Raz do roku możemy poznać komercyjne technologie, które pierwotnie przeznaczone były do wykonywania misji kosmicznych, a z czasem trafiły do przeciętnego konsumenta. Oto siedem z najbardziej popularnych wynalazków znajdujących się na tegorocznej liście.

7Kamery crash-test

NASA potrzebowała szybkiej, wytrzymałej kamery do rejestrowania testów spadochronów używanych w swoich systemach lądowania.

Agencja zwróciła się do firmy z Kalifornii Integrated Design Tools, która zbudowałą kamerą, który jest w stanie rejestrować obraz z prędkością 1000 klatek na sekundę i natychmiast zapisywać zebrane dane. Ta sama technologia jest dzisiaj używana w aparatach stosowanych podczas testów zderzeniowych.

6Obrazowanie laserowe

Podczas swych misji w kosmosie NASA wykorzystuje technologię laserowego obrazowania, znaną jako LIDAR. Technologia mierzy odległości za pomocą światła laserowego i może być wykorzystane do tworzenia map wysokiej rozdzielczości.

NASA pomogła zaprojektować mniejsze wersje urządzenia, które mogą być wykorzystane na ziemi. Archeolodzy korzystają z nich, aby lokalizować artefakty. LIDAR jest także stosowany w autonomicznych pojazdach.

5Kije golfowe

Okazuje się, że konstrukcja statku kosmicznego i inżynieria kijów golfowych mają pewne podobieństwa. Innowacja nazywana „Spiralock” to zaawansowany gwint zaprojektowany przez Holmes Tool Company. NASA zwróciła się do firmy,aby ta skonstruowała zaawansowany wkręt mogący wytrzymać rygory podróży kosmicznej.

4Narzędzia stosowane w chirurgii mózgu

Neurochirurdzy stosują bipolarne kleszcze, które wykorzystują energię elektryczną do cięcia i wypalania tkanki. Ale prąd w kleszcze generuje dodatkowe ciepło, które musi być odprowadzone w celu uniknięcia zniszczenia zdrowej tkanki mózgowej.

Firma o nazwie Thermacore wynalazła to rozwiązanie, a NASA korzysta z niego od pierwszych dni lotów w kosmos. Wersja skalowane w dół został stworzona na potrzeby neurochirurgii, przyczyniając się do zapewnienia bezpieczeństwa i skuteczności.

3Ochrona przed trzęsieniem ziemi

NASA rozwinęła technologię, która wykorzystuje płynne paliwo, aby zapobiegać wibracjom w rakiecie Ares 1. Z czasem zostało ono dostosowane tak, aby pomóc ustabilizować budynki i mosty w czasie trzęsienia ziemi.

Teraz technologia stosowana w NASA, a licencjonowana przez firmę Thornton Tomasetti do komercyjnego użytku, została zainstalowana na nowym budynku w Nowym Jorku.

2Nawóz

NASA pomogła firmie Florikan w rozwijaniu nawozu, który nie rozpuszcza się zbyt szybko, zapewniając, że rośliny uzyskują odpowiednią ilość składników odżywczych z nawozu w odpowiednim czasie. Nawóz tego typu jest obecnie używany na całym świecie.

1Od fotografii we kosmosie do selfie

Pewnie się zdziwisz, ale technologii rodem z NASA używasz stale podczas wykonywania zdjęć na smartfonie. Czujnik z komplementarnych półprzewodników tlenków metali został opracowany przez inżyniera NASA Erica Fossum w 1990 roku. Choć półprzewodniki były używane w komputerach przez wiele lat, NASA twierdzi, że Fossum był pierwszą osobą, która z powodzeniem dostosować je do wykonywania zdjęć.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here