W Hiszpanii mieszka 70 tysięcy brytyjskich emerytów, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

W Hiszpanii mieszka łącznie 300 tysięcy brytyjskich obywateli, z czego 70 tysięcy to emeryci. W Wielkiej Brytanii z kolei mieszka jedynie 62 emerytów z Hiszpanii, co bardzo zaskoczyło parlamentarzystów. Gdy Wielka Brytania głosowała za opuszczeniem Unii Europejskiej, głównym motywem była niechęć do 3 milionów imigrantów z innych państw UE. Oczywiście emigracja działa także w drugą stronę, 1.3 miliona Brytyjczyków wyjechało i mieszka w innych krajach UE. Dane bezlitośnie wskazują, że obywatele Wielkiej Brytanii bardzo wiele zyskiwali na obecności w zjednoczonej Europie.

Zaskakujące odkrycie podczas obrad Komisji Zdrowia

W Hiszpanii mieszka 70 tysięcy brytyjskich emerytów, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Komisja Zdrowia w brytyjskim parlamencie badała, jak będzie wyglądała sytuacja brytyjskich seniorów przebywających na stałe poza granicami. Interesowało ich także jak, po ostatecznym wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, będzie wyglądała sytuacja dostępu do brytyjskiej służby zdrowia obywateli innych państw członkowskich, którzy już mieszkają w Wielkiej Brytanii. Podczas obrad miała miejsce interesująca wymiana zdań. Meg Hillier zapytała, czy są dostępne jakiekolwiek dane porównawcze z Hiszpanią. Odpowiedź otrzymała bardzo szybko:

-Ostatnie dane wskazują na 62 Hiszpanów …

-Nie 62 tysięcy? — przerwał konserwatysta Richard Bacon.

-Mamy 62 hiszpańskich emerytów? — powiedziała Hillier — Żartujesz!

-W Wielkiej Brytanii mieszka 62 hiszpańskich emerytów, podczas gdy w Hiszpanii mieszka około 70.000 Brytyjczyków na emeryturze — odparł zdezorientowany Wormald.

-62? – powtórzyła z niedowierzaniem Hillier.

-Nie jesteśmy miejscem, do którego ludzie przyjeżdżają, aby spędzić emeryturę— wyjaśnił Wormald.

Brytyjczycy eksportują emerytów

W Hiszpanii mieszka 70 tysięcy brytyjskich emerytów, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Te niezwykłe statystyki symbolizują brak równowagi między różnymi typami ludzi, których Wielka Brytania „eksportuje i importuje„. Zagraniczni pracownicy, urodzeni poza wyspami, są statystycznie nieco młodsi od Brytyjczyków pracujących poza swoją ojczyzną.

W ciągu ostatnich 20 lat w Zjednoczonym Królestwie odsetek pracowników w wieku 25-35 lat gwałtownie wzrósł, podczas gdy starsze grupy wiekowe odnotowały spadek. Dla gospodarki to bardzo dobrze, bo oznacza, że otrzymała zastrzyk świeżej, młodej krwi.

Średni wiek osób migrujących do Wielkiej Brytanii z Europy Zachodniej, z takich krajów jak Francja, Włochy i Hiszpania, wynosił 27 lat. Dla migrantów z Europy Środkowej i Wschodniej, a zatem Polski, średnia wynosiła 26 lat. Migranci, którzy przybyli na wyspy są również statystycznie lepiej wykształceni niż ich brytyjscy odpowiednicy wyjeżdżający do innych krajów Unii Europejskiej.

W Hiszpanii, w której przebywa największa grupa brytyjskich imigrantów, szacuje się, że jest ich 310 tysięcy. Biorąc pod uwagę, że 70 tysięcy z nich to emeryci, to są to głównie osoby starsze i schorowane.

Prawdą jest, że imigranci europejscy zajmują brytyjskie miejsca pracy, że wykonują tę samą pracę za niższe stawki, co czyni ich realną konkurencją dla rodzimych przedsiębiorców, ale nie zapominajmy, że Wielka Brytania importuje w ten sposób zdrową i dobrze wykwalifikowaną siłę roboczą, która przez wiele kolejnych lat będzie dokładać się do brytyjskiego budżetu. Wielka Brytania tymczasem eksportuje słabo wyedukowanych, starszych i schorowanych ludzi, którzy oprócz konsumpcji nie wnoszą zbyt wiele do kraju, w którym rezydują.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here