8 miliarderów posiada tyle, co połowa populacji na świecie
SCOTT HOUSTON / POLARIS

Ośmiu miliarderów na świecie kontroluje taką samą ilość bogactwa, jaką posiada najbiedniejsza połowa ludności całej kuli ziemskiej łącznie. Koncentracja bogactwa postępuje w coraz szybszym tempie.

Garstka bogaczy dominuje w światowej gospodarce

W raporcie opublikowanym podczas trwania Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w Szwajcarii organizacja pozarządowa Oxfam określiła obecną sytuację, jako „groteskową„. Garstka bogaczy, z założycielem firmy Microsoft Billem Gates’em na czele, kontroluje majątek wart 426 bilionów dolarów, co stanowi równowartość bogactwa 3,6 miliarda ludzi.

„nasza gospodarka jest wypaczona”

Oxfam za rosnące nierówności obwinia agresywne ograniczanie płac, unikanie opodatkowania oraz silną presję cenową stosowaną wobec producentów, dodając, że firmy koncentrują się obecnie na dostarczaniu coraz wyższych zysków bogatym właścicielom i kadrze kierowniczej.

Wzrost nierówności i polaryzacja społeczna to największe zagrożenia

8 miliarderów posiada tyle, co połowa populacji na świecie

Światowe Forum Ekonomiczne (WEF) oznajmiło w zeszłym tygodniu, że wzrost nierówności i polaryzacja społeczna to obecnie dwa największe zagrożenia dla światowej gospodarki i mogą skutkować zahamowaniem lub wręcz wycofywaniem się państw z procesów globalizacji.

W swym raporcie Oxfam donosi, że 50% najbiedniejszych ludzi na świecie zgromadziła taką samą ilość bogactw, co grupa 8 miliarderów. W jej skład wchodzą Bill Gates, Amancio Ortega: założyciel hiszpańskiej sieci odzieżowej Zara; Warren Buffett: znany inwestor, Carlos Slim: meksykański potentat telekomunikacyjny i właściciel konglomeratu Grupo Carso; Jeff Bezos: założyciel Amazon; Mark Zuckerberg: założyciel Facebook; Larry Ellison: prezes firmy technologicznej Oracle oraz Michael Bloomberg: były burmistrz Nowego Jorku, założyciel i właściciel serwisu informacyjnego Bloomberg.

Dane pokazują, że gospodarka światowa jest wypaczona

8 miliarderów posiada tyle, co połowa populacji na świecie

Mark Goldring, dyrektor Oxfam, powiedział: „Tegoroczne dane dotyczące nierówności są wyraźniejsze, dokładniejsze i bardziej szokujące niż kiedykolwiek wcześniej. To absolutnie niedopuszczalne, że grupa ludzi, która z łatwością mogłaby się zmieścić w jednej furgonetce, posiada tyle samo, co połowa ludzkości. Podczas gdy jedna na dziewięć osób na świecie pójdzie dzisiaj spać głodna, niewielka garstka miliarderów ma tyle bogactwa, że potrzebowaliby kilku wcieleń, aby je wydać. Fakt, że superbogate elity są w stanie gromadzić środki kosztem reszty obywateli, pokazuje, że nasza gospodarka jest wypaczona„.

Raport Oxfam dodaje, że od 2015 roku najbogatszy 1% osób na ziemi posiada więcej bogactwa niż cała reszta planety. W latach 1988 – 2011 dochody najbiedniejszych 10% wzrosły o 65 dolarów, podczas gdy dochody najbogatszego jednego procenta wzrosły o 11.800 dolarów, czyli 182 razy tyle.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here