Aborcja - argumenty za i przeciw, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Aborcja to niezwykle drażliwy temat. Podczas debaty aborcyjnej podnoszonych jest wiele argumentów, jednak media najczęściej skupiają się na kilku najbardziej dosadnych. Pragniemy przedstawić naszym czytelnikom oba punkty widzenia i argumentację stosowaną po obydwu stronach barykady. Oto 10 argumentów za aborcją i 10 argumentów przeciwko aborcji – w sumie 20 argumentów, które reprezentują szerokie spektrum tematyczne.

10 argumentów przeciwko aborcji

 1. Ponieważ życie zaczyna się od poczęcia, aborcja jest zbliżona do morderstwa i jest w istocie aktem odbierania życia ludzkiego. Usunięcie ciąży jest wbrew powszechnie przyjętej idei świętości życia ludzkiego.
 2. W żadnym cywilizowanym społeczeństwie nie dopuszcza się, aby jeden człowiek celowo zaszkodził lub odebrał życie drugiemu człowiekowi bez poniesienia kary.
 3. Adopcja jest realną alternatywą dla aborcji. Daje te same korzyści dla matki, chroniąc jednocześnie życie dziecka. Dla tysięcy polskich rodzin czekających latami na adopcję, nie ma czegoś takiego jak niechciane dziecko.
 4. Aborcja może prowadzić do powikłań w późniejszym okresie życia. Podwaja ryzyko ciąży pozamacicznej, a szansa na poronienia rośnie. Wzrasta również prawdopodobieństwo zapalenia narządów miednicy mniejszej.
 5. W przypadku gwałtu lub kazirodztwa, aborcja tak naprawdę najbardziej karze dziecko znajdujące się w łonie matki. Dziecko, które nie popełniło żadnego przestępstwa. Zamiast tego, powinniśmy skupić się na sprawcach. To oni powinni zostać ukarani.
 6. Aborcja nie może być stosowana jako forma antykoncepcji, a do tego prowadzi łatwa dostępność.
 7. Kobiety, które domagają się posiadania pełnej kontroli nad swoim ciałem, już ją posiadają. Mogą swobodnie zapobiegać niechcianej ciąży przez odpowiedzialne stosowanie antykoncepcji lub, jeżeli nie jest to możliwe, poprzez abstynencję seksualną. Nic nie stoi na przeszkodzie.
 8. Wielu Polaków płacących podatki jest przeciwnikami aborcji, w związku z tym, publiczne wykorzystanie tych pieniędzy na usuwanie ciąży jest moralnie naganne i nieuzasadnione.
 9. Kobiety wybierające aborcję to często nieletnie lub młode osoby z niedostatecznym doświadczeniem życiowym. Nie są w stanie w pełni zrozumieć swojej decyzji. Wiele z nich przez całe życie będzie tego żałować.
 10. Aborcja często powoduje silny ból i stres psychiczny (tzw. syndrom poaborcyjny).

 

10 argumentów za prawem do aborcji

 1. Niemal wszystkie aborcje odbywają się w pierwszym trymestrze ciąży, czyli w czasie gdy płód nie może istnieć niezależnie od matki. Ponieważ jest on przyłączony przez łożysko i pępowinę, jego stan zdrowia jest całkowicie zależny od zdrowia matki i nie może być traktowany jako oddzielna jednostka. Płód w tym okresie nie może istnieć poza macicą.
 2. Pojęcie osobowości różni się od koncepcji ludzkiego życia. W momencie zapłodnienia powstaje zarodek i jest on rzeczywiście początkiem ludzkiego życia. Na tym etapie nie posiada on jednak osobowości, zatem nie możemy go traktować jako istoty ludzkiej.
 3. Adopcja nie jest alternatywą do aborcji, ponieważ na barki kobiety zrzucony jest kolejny problem i kolejna decyzja, czy chce oddać dziecko do adopcji. Statystyki pokazują, że bardzo niewiele kobiet, które urodzą, porzuca swoje dzieci – mniej niż 3% niezamężnych kobiet.
 4. Aborcja jest bezpieczną procedurą medyczną. Zdecydowana większość kobiet – 88% – która decyduje się na usunięcie ciąży, robi to w pierwszym trymestrze ciąży. Aborcje medyczne mają mniej niż 0,5% ryzyko wystąpienia poważnych powikłań i nie wpływają na stan zdrowia i przyszłą zdolność kobiety do zajścia w ciążę.
 5. W przypadku gwałtu lub kazirodztwa, zmusza się kobiety ciężarne będące ofiarami aktu przemocy, do ponoszenia kolejnych szkód i upokorzeń psychicznych. Często kobiety będące ofiarami boją się o tym mówić lub nie wiedzą, że są w ciąży, zatem pigułka wczesnoporonna bywa nieskuteczna i niemożliwa do zastosowania.
 6. Aborcja nie jest stosowana jako forma antykoncepcji. Ciąża może wystąpić nawet przy odpowiedzialnym stosowaniu antykoncepcji. Tylko 8% kobiet, które dokonuje aborcji nie używało żadnych form kontroli urodzeń. Do ciąży dochodzi bardziej ze względu na indywidualne niedbalstwo w stosowaniu antykoncepcji, niż ze względu na dostępność aborcji.
 7. Prawo kobiety do posiadania pełnej kontroli nad swoim ciałem ma kluczowe znaczenie w kwestii stosowania praw obywatelskich. Jest to naruszenie ludzkiego prawa do reprodukcji. Jeśli rząd może zmusić kobietę do kontynuowania ciąży, to dlaczego nie zmusza kobiet do stosowania antykoncepcji lub poddawania się sterylizacji?
 8. Pieniądze z podatków są wykorzystywane w celu umożliwienia kobietom o różnym statusie ekonomicznym dostępu do tych samych usług medycznych, a aborcja powinna być  jedną z takich usług. Finansowanie aborcji nie różni się od finansowania misji polskich wojsk w Iraku, czy Afganistanie. Ci, którzy są temu przeciwni, mogą wyrazić swoje oburzenie w kabinie wyborczej.
 9. Nastolatki, które stają się matkami mają ponure perspektywy na przyszłość. Są one znacznie bardziej skłonne do przerwania edukacji, często muszą liczyć na pomoc publiczną w opiece nad dzieckiem; częściej występują u nich problemy zdrowotne; dużo częściej ich związki kończą się rozwodami.
 10. Podobnie jak w każdej innej trudnej sytuacji, aborcja powoduje stres. Badania wykazują, że nasilenie stresu jest największe przed usunięciem ciąży, a nie po.

 


Bądź na bieżąco! Polub nasz fanpage na Facebooku.


UDOSTĘPNIJ

2 KOMENTARZE

 1. Ciekawe dla czego w argumentach za nie ma nic o chorobach płodu. .oraz o nastepstwach psyhicznych miechcianych kalekich samotnych dzieci….dzieci kalekich z gwałtu. .uczuc matek..i wiele innych waznych rzeczy a przedewszystkim tego że żaden srodek antykoncepxyjny nie ma 100% skutecznosci a za wszystko obarczone są kobiety…od rodzenia poprzez samotne wychowywanie utrzymywanie chorych i zdrowych dzieci

  • Pani Agnieszko, w pełni się z Panią zgadzam. Zarówno argumenty „za” jak i „przeciw” mogłyby zostać poszerzone o kolejne punkty. To o czym Pani napisała jest niezwykle istotne. Powyższa lista nie wyczerpuje dyskusji. Zależało mi, aby w sposób możliwie kompaktowy przedstawić najczęściej podnoszone argumenty, stąd ograniczenie do 10 argumentów po obu stronach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here