Afgański napastnik zastrzelił pięć kobiet, które pracowały w ochronie lotniska

Afgański napastnik zastrzelił 5 kobiet, które pracowały na lotnisku w Kandaharze. Wcześniej otrzymywały pogróżki od mężczyzn, którym nie podobało się, że pracują. Kobiety dbały o bezpieczeństwo podróżujących przeszukując bagaże i żeńskich pasażerów. Kobiety wielokrotnie otrzymywały pogróżki od mężczyzn, którzy są przeciwni aktywności zawodowej kobiet.

Nieznany napastnik ostrzelał pojazd w jakim jechały pracownice lotniska

Nieznany napastnik zastrzelił pięć afgańskich kobiet, strażników pracujących na lotnisku w południowym Kandaharze. Wydarzenie przypomina o ciągłym zagrożeniu, na jakie narażone są kobiety pracujące w Afganistanie.

Uzbrojony napastnik jadący na motorze strzelał w stronę pojazdu, którym przewożone są kobiety do międzynarodowego lotniska w Kandaharze. Tam pracownice były odpowiedzialne za przeszukiwanie bagaży oraz inspekcję osobistą pasażerek, powiedział jeden z urzędników. Kierowca samochodu jakim jechały kobiety również stracił życie.

Dyrektor lotniska Ahmadullah Faizi powiedział, że jego pracownice otrzymywały pogróżki od mężczyzn, którym nie podobało się to, że pracują.

Żadna grupa nie przyznała się do ataku

Afgański napastnik zastrzelił pięć kobiet, które pracowały w ochronie lotniska

Żadna grupa nie przyznała się do ataku, ale talibowie i inne grupy rebeliantów zwalczające rząd prezydenta Ashraf Ghaniego, otwarcie przeciwstawiają się zatrudnianiu kobiet. Jedynym miejscem gdzie ich zdaniem powinny wykonywać pracę, jest dom.

W ciągu ostatniej dekady kobiety stopniowo zyskiwały kolejne prawa w skrajnie konserwatywnym Afganistanie. W latach 1996-2001, za rządów talibów, kobiety miały zakaz uczęszczania do szkół lub podejmowania pracy.

Kobiety w Afganistanie nadal borykają się z powszechną dyskryminacją i przemocą.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here