Afgańskie kobiety przed panowaniem Talibów

1Przyszłe panie doktor

To zdjęcie zostało wykonane w 1962 roku i przedstawia dwie studentki medycyny na Uniwersytecie w Kabulu rozmawiające ze swoją panią profesor. W tym czasie kobiety odgrywały aktywną rolę w społeczeństwie afgańskim. Miały pełen dostęp do edukacji i miały swobodę w zakresie podejmowania pracy poza domem.

2Moda na ulicach Kabulu

Na zdjęciu z 1962 roku widać dwie młode kobiety ubrane w stroje w stylu zachodnim. Zdjęcie zrobione zostało przed budynkiem Radia Kabul w stolicy kraju. Po tym, jak w połowie lat 1990 fundamentalistyczni talibowie przejęli władzę, kobiety zostały zmuszone do noszenia burki, która zupełnie zakrywa ciało.

3Równe prawa dla wszystkich, ale nie za rządów talibów

W połowie lat 1970 na korytarzach afgańskich ośrodków edukacyjnych takich jak Politechnika Kabulu, studentki były częstym widokiem. Ale 20 lat później dostęp kobiet do edukacji w kraju nękanym konfliktami został całkowicie zniesiony. Sytuacja zmieniła się dopiero po obaleniu reżimu talibów w 2001 roku. Prawo do edukacji zarówno dla mężczyzn jak i kobiet zostało zapisane w afgańskiej konstytucji z 2003 r.

4Informatyka w powijakach

Na tym zdjęciu instruktorka ze Związku Radzieckiego naucza nowoczesnej technologii komputerowej afgańskich studentów Instytutu Politechnicznego w Kabulu. Podczas 10-letniej okupacji sowieckiej w Afganistanie, od 1979 do 1989 roku, wielu radzieckich wykładowców wykładało na uniwersytetach afgańskich.

5Studenci w swoim towarzystwie

Zdjęcie z 1981 roku ukazuje nieformalne spotkanie afgańskich studentów w Kabulu. W 1979 roku radziecka inwazja śródlądowa w Afganistanie doprowadziła do wojny 10-letniej. Kiedy Sowieci wycofali się z kraju w 1989 roku wybuchła wojna domowa, która doprowadziła do przejęcia władzy przez talibów w 1996 roku.

6Szkoły dla wszystkich

Zdjęcie pokazuje afgańskie dziewczęta w szkole średniej w Kabulu podczas okupacji radzieckiej. Podczas reżimu talibów, który nastąpił kilka lat później, kobiety i dziewczęta zostały wyłączone z prawa do edukacji. Wprowadzono również całkowity zakaz podejmowania pracy poza domem.

7Społeczeństwo podzielone na dwie klasy

Na tym zdjęciu zrobionym w 1981 roku kobieta, odsłonięta i bez chusty, idzie z dziećmi po ulicy. Takiej sceny nie zobaczysz już w Afganistanie. Prawie 15 lat po upadku reżimu talibów kobiety nadal walczą o równość w społeczeństwie afgańskim zdominowanym przez mężczyzn. Na przykład, istnieje tylko jedna kobieta taksówkarz w całym kraju.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here