alaska klimat
alaska klimat

Do niedawna Alaska była jednym z najsłabiej zbadanych topograficznie obszarów na Ziemi. Prawda jest taka, że mapy topograficzne Marsa i Księżyca są bardziej szczegółowe niż największy i najdzikszy stan USA.

Wszystko to uległo jednak zmianie. W pierwszym tygodniu września b.r. Biały Dom, Narodowa Fundacja Nauki i Narodowa Agencja Geoprzestrzenna (NGA) Stanów Zjednoczonych, opublikowały najdokładniejsze jak dotychczas mapy cyfrowe powierzchni stanu Alaska. Za pracę zabrano się po wizycie prezydenta Baracka Obamy w 2015 roku. Wówczas wydany został dekret o stworzeniu map satelitarnych powierzchni całej Arktyki. Celem zakrojonych na szeroką skalę działań jest śledzenie wpływu zmian klimatycznych na tym obszarze.

Powierzchnia Alaski w 3D

Wysokiej rozdzielczości cyfrowe modele wysokościowe (DEM) oparte są o dwa obrazy tego samego miejsca, zrobione w nieco innym czasie przez satelity. Algorytm przetwarza te widoki do modeli 3D. Szczegółowe zdjęcia terenu Alaski mają pomóc naukowcom śledzić zmiany poziomu morza, erozję wybrzeża, a także stan topniejącego lodu.

Wiele terenów Alaski i Arktyki nie posiada nawet podstawowych map, które pomogłyby nam zarządzać ryzykiem zmian klimatycznych.

Z mapami bezpieczniej

Mark Brzezinski, dyrektor wykonawczy Arctic Executive Steering Committee przy Białym Domu, powiedział w oświadczeniu: „Region arktyczny przeżywa jedne z najgłębszych zmian na świecie. Te zmiany wpływają zarówno na na społeczności zamieszkujące te obszary, jak i na ekosystemy, od których zależą. Tymczasem wiele terenów Alaski i Arktyki nie posiada nawet podstawowych map, które pomogłyby nam zrozumieć i zarządzać ryzykiem tych zmian.

Mapy te będą odgrywać ważną rolę w podejmowaniu działań i decyzji dotyczących bezpieczeństwa. Mogą one również dostarczyć ważnych danych w kwestii podejmowania decyzji odnośnie do odporności klimatu, gospodarki gruntami, zrównoważonego rozwoju, bezpiecznej rekreacji oraz badań naukowych.

Zgromadzone dane odnośnie Arktyki są publicznie dostępne w internecie pod tym adresem.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, to nie zapomnij polubić nasz fanpage na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here