Antarktyda, 10 zadziwiających faktów, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Antarktyda dla większości z nas jest bardzo mało znanym miejscem. Nic dziwnego, rzadko wyjeżdżamy tam na wakacje. Zgromadziliśmy kilka ciekawych faktów na temat tego kontynentu. Część z nich prawdopodobnie zrobi na Was piorunujące wrażenie.

10Antarktyda to największa pustynia na świecie

Antarktyda jest najzimniejszym, najbardziej wietrznym i najbardziej odizolowanym kontynentem na Ziemi. Jest też uważana za największą pustynię, ponieważ jej roczna suma opadów w głębi kontynentu bywa mniejsza niż 51 mm.

9Antarktyda jest jedynym kontynentem, na którym nie ma gadów

Gady nie wytwarzają własnego ciepła, lecz czerpią je ze źródeł zewnętrznych, znajdujących się w otoczeniu. W środowisku takim jak Antarktyda, gdzie próżno szukać źródeł ciepła, zimnokrwiste zwierzęta, typu węże i jaszczurki, po prostu nie są w stanie się rozgrzać. Żaden z gadów nie ewoluował do formy, która pozwoliłaby mu przetrwać rygory arktycznego klimatu.

8Antarktyda to najzimniejsze miejsce na ziemi

Antarktyda jest najzimniejszym miejscem na ziemi. Jedyne miejsca, które mogą się zbliżyć do miana równie lodowatych, to kilka obszarów w Rosji. Najzimniejsze miejsce na ziemi jest kompletnie puste. Niektóre zwierzęta, takie jak pingwiny, można spotkać wzdłuż wybrzeża Antarktydy, ale nie mieszkają one w głębi lądu, gdzie temperatury spadają do -93 stopni.

7W pewnych częściach Antarktydy od 2 mln lat nie spadła ani jedna kropla deszczu 

Najbardziej suche miejsce na Ziemi jest na Antarktydzie w rejonie zwanym Suchą Doliną. Nie było tam opadów śniegu czy deszczu od prawie 2 milionów lat. W tym regionie nie ma także znaczącej pokrywy lodowej. Warunki panujące na tym obszarze: niskie temperatury, bardzo niska wilgotność powietrza i silne wiatry dają możliwość badania środowiska analogicznego do dzisiejszej powierzchni Marsa.

6Na Antarktydzie płyną czerwone wodospady

Krwiste Wodospady, bo taką noszą nazwę, są w rzeczywistości odpływem skażonej tlenkiem żelaza wody z lodowca Taylor. Czerwonawe wypływy zostały odkryte w 1911 roku przez australijskiego geologa Griffitha Taylora, który jako pierwszy badał dolinę, która zresztą nosi jego imię. Pionierzy badań tego obszaru przypisywali czerwony kolor czerwonym algom, ale w późniejszym czasie okazało się, że jest to spowodowane tlenkiem żelaza.

5Na Antarktydzie są tylko 2 bankomaty

W szczycie sezonu badawczego, na stacji McMurdo żyje i pracuje około 1000 badaczy. Dostępne są tam 2 bary, kawiarnia, stoisko z hamburgerami i sklep. Punkty te przyjmują zarówno gotówkę, jak i karty kredytowe. Wiele osób uważa, że płacąc gotówką mogą łatwiej kontrolować swoje wydatki i w efekcie wydają mniej. Dodatkowo każdy z obecnych tam punktów sprzedaży woli przyjmować gotówkę, gdyż unika w ten sposób marży dla banku. Na stacji znajdują się 2 bankomaty i pełnią dokładnie taką samą funkcję jak gdziekolwiek na świecie.

4Na Antarktydzie znajduje się 70% światowych zasobów słodkiej wody

Lód pokrywa niemal 98 procent Antarktydy a średnia grubość pokrywy lodowej, to 1,6 kilometra. Lód morski otaczający Antarktydę zmienia swą wielkości, w zależności od pory roku, od około 10,3 mln kilometrów kwadratowych w lutym (lato na Antarktydzie) do 30 milionów w sierpniu. Pokrywa lodowa Antarktydy jest tak olbrzymia, że znajduje się tam 90 procent całego lodu na świecie i 70 procent światowych zasobów słodkiej wody.

3Nie możesz przebywać na stacjach badawczych, jeżeli posiadasz wyrostek robaczkowy lub zęby mądrości

Każdy kraj ustala wymagania wobec kandydatów, którzy chcą wziąć udział w programach badawczych na stacjach znajdujących się na Antarktydzie. Wiele z nich wymaga usuniętego wyrostka robaczkowego i zębów mądrości. Przyczyna jest bardzo prosta. Żaden kraj nie jest w stanie pozwolić sobie na utrzymywanie dentysty w bazie. Wykonywanie jakichkolwiek operacji w tak niesprzyjającym środowisku, również nie należy do dobrych pomysłów. Wymagania te są formą obniżenia poziomu ryzyka oraz zabezpieczenia się przed nieprzewidzianymi wypadkami i koniecznością udzielania pomocy.

Skąd takie obostrzenia? Niejaki Leonid Rogozow był lekarzem w rosyjskiej wyprawie na Antarktydę w 1961 roku. Był to jedyny lekarz w grupie. Zespół utknął w bazie z powodu ciężkiej burzy śnieżnej. To wówczas pojawiły się u niego pierwsze objawy ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego. W pewnym momencie zrozumiał, że musi zostać operowany albo umrze. Jedynym wyjściem było operowanie siebie samego.

2Nie ma tam niedźwiedzi polarnych, są za to pingwiny

Większość Arktyki to lód połączony z otaczającym go lądem. Niedźwiedzie brunatne z lasów półkuli północnej prawdopodobnie przemieściły się do Arktyki wiele lat temu. Przez wieki zdążyły dostosować się otaczających warunków i stały się białymi niedźwiedziami polarnymi.

Antarktyda, z drugiej strony, jest otoczona masą oceanu. Pingwiny nie mogły dostać się na jej teren na piechotę. Uważa się, że przodkowie dzisiejszych pingwinów potrafili latać i to w ten sposób dostali się na kontynent. Częściowo dlatego, że nie występują tutaj niedźwiedzie, można podejść do pingwina na wyciągnięcie ręki. Wszyscy ich naturalni drapieżnicy znajdują się w morzach.

1Antarktyda posiada swoje aktywne wulkany

Antarktyda to kraina lodu, ale pod jej powierzchnią drzemie gorąca lawa. Najaktywniejszym obecnie wulkanem jest Erebus. Jego aktywność wulkaniczna jest znana od 1841 roku, kiedy to wulkan został odkryty. Jest ona stale obserwowana od 1972 roku i przeważnie skutkuje powstaniem jeziora lawowego i małymi erupcjami.


Bądź na bieżąco! Polub nasz fanpage na Facebooku.


UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here