W Indiach aresztowania za siedzenie podczas hymnu

Dwanaście osób zostało aresztowanych w Indiach, po tym jak podczas hymnu nie powstali z miejsc. Nowe prawo zmusza do odgrywania hymnu przed seansem. Widzowie siedzący w kinie w mieście Trivandrum w Kerali, brali udział w Międzynarodowym Festiwalu Filmowym.

Zarzuty wobec niesfornych obywateli

Wszyscy aresztowani szybko zostali uwolnieni, ale grożą im zarzuty „niewykonania rozkazu wydanego przez funkcjonariusza publicznego, powodując niedrożność lub przeszkadzając innym„.

W kinie w Chennai dzień wcześniej, osiem osób, które nie wstały do hymnu zostało poturbowanych, podała policja. Wszystkie te osoby zostały później oskarżone o lekceważenie hymnu państwowego.

Aresztowania i doniesienia o napaściach są następstwem orzeczenia Sądu Najwyższego z poprzedniego miesiąca, w którym ogłoszono, że hymn ma być odtwarzany przed każdym filmem, a widzowie mają stać, gdy jest on odgrywany. Od początku jasne było, że władze biorą orzeczenie sądu bardzo poważnie. „Gdybyśmy nie siedzieli na krzesłach, to stracilibyśmy nasze miejsca„, powiedział Indian Express jeden z zatrzymanych.

Nacjonalistyczne władze egzekwują prawo nakazujące śpiewanie hymnu w kinie

W Indiach aresztowania za siedzenie podczas hymnu

Z kontrowersyjnego wyroku sądu zadowolona jest rządzącą hinduska nacjonalistyczna BJP. W październiku, osoba niepełnosprawna została znieważona i zaatakowana przez innych widzów na sali za to, że nie stała podczas hymnu. W ciągu ostatnich trzech lat, ludzie często byli wyrzucani z kin. Zdarzały się nawet oskarżenia o działalność wywrotową.

Ustawa z 1971 roku przewiduje karę do trzech lat pozbawienia wolności za ​​wszelkie formy przeszkadzania podczas śpiewania hymnu. Ale obecne orzeczenie Sądu Najwyższego daje krajowym organom prawo do tego, co wcześniej miało charakter marginalny i ograniczało się jedynie do kilku regionów.

Orzeczenie mówi, że hymn musi być odtwarzany we wszystkich kinach, towarzyszyć ma mu obraz indyjskiej flagi, a każda osoba na sali musi stać. Stwierdzono także, że drzwi muszą być zamknięte, aby zapobiec stałemu wchodzeniu lub wychodzeniu ludzi. Sąd później zmienił swe orzeczenie i zwolnił z obowiązku osoby niepełnosprawne.

Hymny narodowe w wielu krajach są świętością

W Indiach aresztowania za siedzenie podczas hymnu

Hymny narodowe są postrzegane jako test patriotyzmu na całym świecie. W Japonii, nauczyciele zostali ostrzeżeni, że jeżeli nie będą stawać podczas hymnu, to zostaną wyciągnięte wobec nich konsekwencje służbowe. W Meksyku, kobieta została ukarana za pomylenie słów.

W Stanach Zjednoczonych również przywiązuje się wielką wagę do hymnu. We wrześniu, amerykański futbolista Colin Kaepernick powiedział, że grożono mu śmiercią po tym jak odmówił stania podczas hymnu w proteście przeciwko brutalnemu traktowaniu czarnoskórych przez policję.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here