Skafander kosmiczny to ubranie noszone w celu utrzymania człowieka przy życiu w trudnych warunkach przestrzeni kosmicznej. Wszyscy widzieliśmy bohaterów misji Apollo i wyścigu w kosmos, ale dopiero teraz możemy dowiedzieć się i zobaczyć, co Neil Armstrong i Buzz Aldrin nosili pod powłoką kombinezonów, gdy po raz pierwszy stawiali nogę na Księżycu.

Na filmie pracownik kanału Tested udał się do NASA, aby sprawdzić jak wygląda cała garderoba astronauty. Wszyscy widzieliśmy bohaterów misji Apollo, ale dopiero teraz możemy dowiedzieć się i zobaczyć, co osoby stąpające po Księżycu nosiły pod powłoką legendarnych skafandrów (włącznie z awaryjną pieluchą).

Jak działa skafander kosmiczny

W jaki sposób astronauci ubierają skafander kosmiczny? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

W próżni i w ekstremalnych temperaturach. Skafander kosmiczny ze względów bezpieczeństwa jest często noszony wewnątrz statku kosmicznego. W przypadku utraty ciśnienia w kabinie chroni astronautów przed śmiercią. Wyposażenie w skafander jest absolutnie konieczne dla wszelkiej działalności poza pojazdem kosmicznym. Kombinezony są używane do pracy na orbicie Ziemi, na powierzchni Księżyca, a także są noszone w trakcie drogi powrotnej na Ziemię.

Nowoczesny skafander kosmiczny oprócz utrzymywania odpowiedniego ciśnienia jest złożonym systemem urządzeń i systemów ochrony, mającym na celu utrzymanie użytkownika w możliwie wygodnych warunkach. Wewnątrz hełmu krąży tlen, żeby zapobiec parowaniu osłony. Środkowe warstwy skafandra kosmicznego są nadmuchane jak balon i wywierają nacisk na ciało astronauty. Chroni to organizm przed działaniem zabójczej kosmicznej próżni.  Samodzielny zasobnik tlenu jest stosowany, aby umożliwić pełną swobodę ruchu, niezależnie od statku kosmicznego. Najlepiej myśleć o skafandrach raczej jako o mini kapsułach kosmicznych niż w kategoriach ubrania.

Jak założyć skafander kosmiczny?

W jaki sposób astronauci ubierają skafander kosmiczny? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Wszyscy widzieliśmy zdjęcia astronautów noszących te wielkie i nieporęczne kosmiczne ubrania. Ich techniczna, formalna nazwa to Extravehicular Mobility Units. To, czego jednak nie możemy często zobaczyć to, w jaki sposób astronauci zakładają kosmiczną odzież.

Proces obejmuje wiele procedur. Zaczynasz od pieluchy, bo nigdy nie wiadomo, kiedy najdzie astronautę potrzeba. Następnie bawełniany podkoszulek i kalesony, a zaraz na to  kombinezon chłodzony cieczą. Kolejnym elementem ubioru jest specjalna czapka z dwoma mikrofonami i bawełniane rękawiczki. Dalej astronauta uzbraja się w ochraniacze, po czym w przychodzi czas na duży biały skafander, który znamy ze zdjęć. Najpierw zakładana jest część dolna, a potem górna. Na sam koniec przychodzi kask i rękawice. W taki oto sposób astronauta gotowy jest do wyjścia w przestrzeń kosmiczną.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

1 KOMENTARZ

  1. Ubieraliby skafander gdyby przypinali do niego broszkę albo wieszali bombkę choinkową.
    Ci tutaj zakładają albo wkładają na siebie skafander. Tak jak w tekście, zakładają część dolną i górną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here