W Australii konie są bardziej śmiercionośne od węży i pająków

W ostatnich latach w Australii konie zabiły więcej ludzi niż wszystkie inne zwierzęta razem wzięte. Dr Ronelle Welton z Uniwersytetu w Melbourne przeanalizowała dane z przyjęć do szpitala oraz dane od koronerów badających śmiertelne wypadki z udziałem zwierząt.

Od 2000 do 2013 roku konie były odpowiedzialne za 74 zgony. Pszczoły i inne żądlące owady były kolejne na liście, powodując 27 zgonów. Dalej pojawiły się węże, które również doprowadziły do śmierci 27 osób, ale dużo mniej osób trafiło do szpitala. Badania wykazały, że pająki nie były odpowiedzialne za żaden zgon w tym przedziale czasowym.

Trudne do zwalczenia stereotypy

Dr Welton powiedziała, że badanie, opublikowane w czasopiśmie Internal Medicine Journal, kwestionuje stereotypy dotyczące jadowitych zwierząt żyjących w Australii. Głównym celem badania były zwierzęta, które gryzą i kąsają i dość przypadkowo odkryto zaskakująco wysoką liczbę zgonów związanych z końmi.

Australia jest znana z tego, że to tutaj żyją najbardziej jadowite i śmiercionośne zwierzęta świata. Mówi się, że w Australii praktycznie wszystko chce cię zabić.” – powiedziała BBC dr Welton. Oprócz zaskakująco groźnych dla człowieka koni, zdumiewa również fakt, że owady sprawiają, że większość ludzi szuka pomocy w szpitalu. Dr Welton dodała, że wysoki poziom świadomości w australijskim społeczeństwie, dotyczący możliwych reakcji alergicznych na ukąszenia sprawia, że ludzie bez zastanowienia udają się do szpitala. Może mieć to związek ze stosunkowo niewysoką liczbą zgonów wywołanych ukąszeniem pająka lub węża.

ZwierzęIlość zmarłych (2000 - 2013)Wizyty w szpitalu (2001 - 2013)
Pszczoły, osy i szerszenie2712 351
Węże276 123
Pająki011 994
Kleszcze i mrówki54 533
Zwierzęta morskie33 707
Centypedy / dwuparce0119
Skorpiony061
Nieznane zwierzę lub roślina2B.D.

Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

ŹRÓDŁOBBC
UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here