49% zysków ze sprzedaży pamiątek trafia do autorki wyśmiewanej renowacji w Borja

Autorka wyśmiewanego fresku z Borja zarabia dzisiaj na pamiątkach. Koszmarna renowacja fresku, boskim zrządzeniem losu, stała się błogosławieństwem dla miasta.

W 2012 roku pani Cecilia Giménez, z zamiłowania konserwator sztuki, z małej miejscowości Borja w Hiszpanii, zwróciła uwagę na fresk Jezusa zwanego „Ecce Homo” („Oto człowiek”). Niestety dla fresku Cecilia Giménez uznała, że należy odrestaurować twarz Jezusa namalowaną w 1930 roku przez Elíasa García Martineza. Ulepszony Ecce Homo stał się pośmiewiskiem na skalę światową, gdyż obecnie twarz Jezusa przypomina raczej rozmazanego ziemniaka lub małpę.

Turyści zalewają Borja wabieni słynnym freskiem

Ponad 160.000 odwiedzających przybyło do Sanktuarium Miłosierdzia w Borja (5 tys. mieszkańców), aby obejrzeć nieudaną próbę odtworzenia „Ecce Homo”. 49% zysków ze sprzedaży pamiątek trafia do autorki wyśmiewanej renowacji w BorjaOdwiedzający jak szaleni wykupują wszelkie pamiątki: od długopisów za 2 euro po kieliszki do wina za 7 euro. Na wszystkim znajdziemy tragicznie wykrzywioną twarz Jezusa. Globalna ciekawość doprowadziła do boomu w sektorze turystycznym miasta. Podczas wyniszczającej Hiszpanię recesji, restauracje i hotele w Borja notowały wzrost dochodów. Nigdy wcześniej nie mieliśmy tutaj takiej liczby turystów”, mówi Elena Aznar Martinez, która zajmuje się marketingiem dla „Ecce Homo”.

Zwiedzający mnie rozpoznają”, mówi sama autorka, Cecilia Giménez (85 lat), amatorka malarstwa, która wcześniej w wielu innych kościołach przeprowadziła remonty fresków. „Często robią sobie ze mną zdjęcie, chociaż mówię im: Dzieci moje kochane, ja nie jestem ważną osobą”.

Autorka wyśmiewanej “renowacji” dostaje 49% zysków ze sprzedaży pamiątek

49% zysków ze sprzedaży pamiątek trafia do autorki wyśmiewanej renowacji w Borja

Aby wejść do kościoła, goście wnoszą opłatę 1 euro od osoby, a wszystkie wpływy idą do domu opieki powiązanego z kościołem. 51% wpływów ze sprzedaży pamiątek idzie do domu opieki, podczas gdy 49% trafia do pani Giménez, która przeznacza pieniądze na opiekę nad 56-letnim synem, Jose Antonio, który cierpi na porażenie mózgowe.

Kiedy wieści o Ecce Homo zaczęły się rozchodzić, czułam się upokorzona”, mówi Giménez. Twierdzi, że dopiero rozpoczęła renowację tuż przed wyjazdem na wakacje i planowała zakończyć prace po powrocie, ale Kościół już jej na to nie pozwolił.

Okazało się, że malowidło na obecnym etapie prac jest już nie do odratowania. W pewnym momencie spadkobiercy autora fresku Garcii Martineza grozili pani Giménez sądem za zniszczenie malowidła, ale nigdy do tego nie doszło.

Pani Giménez musiała korzystać ze wsparcia psychiatry

49% zysków ze sprzedaży pamiątek trafia do autorki wyśmiewanej renowacji w Borja
Cecilia Giménez

Niedawno otwarto muzeum poświęcone freskom. Na scenie teatru w Borja zadebiutowała też opera zatytułowana „Oto człowiek”. Jej twórcy — Amerykanie Andrew Flack i Paul Fowler — mają nadzieję, że stanie się corocznym wydarzeniem.

Kiedy zobaczyłem fotografię pani Giménez w gazecie, było mi strasznie przykro”, mówi Flack, który dwukrotnie podróżował do Borja, aby obejrzeć malowidło. „Pomyślałem, że cała sytuacja ma wszystkie konieczne cechy opery. Wiara, odkupienie i zemsta”.

Uwaga świata skierowana na Borja oraz pozytywny odbiór jej pracy przez odwiedzających miejscowość turystów zmienił perspektywę autorki.

Poszłam do psychiatry i biorę leki. Teraz czuję się nieco lepiej,” mówi. „Teraz gdy patrzę na to malowidło, myślę sobie: Jest OK, nie jesteś taki brzydki”, mówi Giménez.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

ŹRÓDŁOObserver
UDOSTĘPNIJ

1 KOMENTARZ

  1. > „Kiedy zobaczyłem fotografię pani Giménez w gazecie, było mi strasznie przykro„, mówi Flack, który dwukrotnie podróżował do Borja, aby obejrzeć malowidło. „Pomyślałem, że cała sytuacja ma wszystkie konieczne cechy opery. Wiara, odkupienie i zemsta„

    Czyżby autor zapomniał, jak wygląda cudzysłów zamykający? Podpowiadam – stawia się go na górze, a nie na dole.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here