Belgijscy posłowie zachowają dostęp do darmowego alkoholu

Parlamentarzyści belgijscy zachowają dostęp do darmowego alkoholu w parlamencie.

Darmowe piwo i wino zostały wprowadzone po to, aby zapobiec częstemu opuszczaniu sesji plenarnych przez posłów, którzy udawali się na nieformalne rozmowy poza teren parlamentu.

Silny opór w środowisku parlamentarnym

Posłowie odrzucili propozycję usunięcia dostępu do darmowego alkoholu w parlamencie belgijskim. Pomysł spotkał się z silnym oporem w środowisku parlamentarnym — podały lokalne media.

Belgijski parlament wprowadził bezpłatne napoje bezalkoholowe dla parlamentarzystów w 1990 roku ze względu na liczne utrudnienia w prowadzeniu sesji plenarnych.

Herman De Croo, który zainicjował zwyczaj, powiedział:

Kiedyś deputowani wychodzili podczas debat na drinka do jednej z kawiarni nieopodal parlamentu. Notorycznie się spóźniali. Mieliśmy nawet zainstalowane specjalne dzwony alarmowe, które ogłaszały początek sesji parlamentarnej. Żeby rozwiązać ten problem, wprowadziłem wino i piwo do naszej kawiarenki. Deputowani zaczęli pić mniej, ponieważ wzrosła kontrola społeczna.”

Niepożądane zachowania parlamentarzystów

Belgijscy posłowie zachowają dostęp do darmowego alkoholu

Komisja Etyki zwróciła się z prośbą do przewodniczącego Izby reprezentantów Siegfrieda Bracke, aby zrezygnować z piwa i wina po tym, jak nasiliły się „niepożądane zachowania”. Zmiana miała wpłynąć także na „poprawę jakości debaty.”

Niektórzy posłowie stają się dość nieprzyjemni, po tym jak wypiją alkohol,” powiedział Danny Pieters, przewodniczący Komisji Etyki, wskazując, że darmowy alkohol nie jest normą w innych zakładach pracy.

Po przedyskutowaniu sprawy z liderami partii, Bracke uznał, że alkohol pozostanie łatwo dostępny i darmowy, ponieważ problem jest praktycznie „nieistniejący„.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here