Od kiedy biała flaga jest symbolem kapitulacji? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Biała flaga od niepamiętnych czasów była symbolem kapitulacji. Żołnierze używają jej od tysięcy lat, aby dać znać przeciwnikowi, że pragną się poddać i zakończyć walkę.

Biała flaga w historii

Od kiedy biała flaga jest symbolem kapitulacji? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Starożytny rzymski kronikarz Liwiusz opisywał kartagiński statek, na którym zawieszona była „biała wełna i gałązki oliwne” będące symbolem poddania się podczas II wojny punickiej. Tacyt pisał o białych flagach wywieszonych w 69 n.e. na znak kapitulacji sił Witeliusza podczas II bitwy pod Bedriacum.

Większość historyków uważa, że puste, białe płachty przyjęły się, ponieważ są one łatwe do odróżnienia w ogniu walki. Białe płótno było powszechne w starożytnym świecie, zatem może to być również efekt improwizacji wojsk. Tworzyli flagę z materiałów, które akurat mieli pod ręką.

Biała flaga przyjęła się jako powszechnie uznawany symbol kapitulacji, w całym zachodnim świecie standardów wojskowych. Dowody jednak wskazują, że podobny symbol niezależnie pojawił się w Chinach podczas panowania Dynastii Han w pierwszych trzech wiekach naszej ery. W Chinach biały kolor jest od dawna kojarzony ze śmiercią i żałobą, więc jej żołnierze mogli przyjąć, że biała flaga wyrazi ich przegraną oraz smutek z porażki.

Biała flaga współcześnie

Od kiedy biała flaga jest symbolem kapitulacji? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

W nowszej historii biała flaga stała się uznanym międzynarodowo symbolem nie tylko oznajmiającym kapitulację, ale także do wyrażenia woli rozpoczęcia zawieszenia broni i prowadzenia negocjacji.

Średniowieczni heroldzi nosili przy sobie białe buławy, aby odróżnić się od kombatantów i żołnierzy. Podczas Wojny Secesyjnej żołnierze machali białymi flagami na znak rozejmu, w celu zebrania rannych z pola bitwy.

Różne znaczenia flagi zostały później skodyfikowane w konwencji haskiej i genewskiej z XIX i XX wieku. Te same traktaty również zabraniają armiom z korzystania z białej flagi, aby udając poddanie się i kapitulację, tworzyć zasadzkę na wojska wroga.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here