Koran jest cytowany jako księga pełna przemocy. Nastroje antyislamskie w Polsce i w całym zachodnim świecie narastają. Ataki terrorystyczne w Belgii i Francji oraz wielki napływ imigrantów z krajów muzułmańskich sprawia, że nie czujemy się bezpieczni. Wystarczy wejść na pierwsze lepsze forum, żeby przeczytać wybuchową tyradę przeciwko islamowi.

Ciekawy holenderski eksperyment

Niesamowite jest to, jak wielu znawców islamu pojawiło się w ciągu ostatnich kilku lat. Wielu z nich w argumentacji przeciwko islamskiej religii cytuje z pamięci wersety Koranu zachęcające do przemocy. Warto jednak zapoznać się z małym eksperymentem przedstawionym w filmie powyżej.

Holenderscy autorzy filmu, ściągnęli okładkę z Koranu i włożyli w nią Biblię. Następnie wyszli na ulice, aby przeczytać fragmenty losowym przechodniom. Głośno czytali fragmenty traktujące o jedzeniu mięsa swoich synów i córek oraz nakazy odcięcia kobiecie ręki, jeśli podejmuje się nauczania — wszystko to przypisując islamowi. Przypadkowi świadkowie byli w absolutnym szoku.

Co ciekawe, kiedy sztuczka została ujawniona, Holendrzy byli raczej samokrytyczni. Pewien młody człowiek przyznał, że wszyscy mamy uprzedzenia, często nieświadome. Nie było w nich żadnej złości lub zaprzeczania, raczej wyrazili szok i rozbawienie faktem, że pochopnie osądzili Koran. Zasadniczo ma się wrażenie, że Holendrzy nie biorą Biblii nazbyt poważnie, chociaż księga ta ma istotny wpływ na ich kulturę. Zastanawiam się, jak na podobny eksperyment zareagowaliby Polacy.

Koran i Stary Testament są pełne przemocy

Biblia czy Koran: gdzie znajdziemy więcej przemocy? pomijane Wiadomości, pomijane.pl

W Biblii podobnie jak w Koranie, nie brakuje przemocy. Rozważmy Księgę Sędziów. Beniaminici otrzymali funkcjonariusza religijnego (Lewita) od Efraima. Gospodarze żądali, aby Lewita zaoferował im swoją konkubinę, a następnie, bez zbędnej zwłoki przystąpili do gwałcenia kobiety, co doprowadziło do jej śmierci. Lewita nie był z tego zadowolony. Pociął jej ciało na kawałki i wysłał części ciała do różnych plemion Izraela. Plemiona w reakcji na przesyłkę odmawiają swoim córkom małżeństw z Beniaminitami. W końcu cała sprawa zostaje wyjaśniona w sanktuarium w Szilo, gdzie nieliczni pozostali Beniaminici zostali dopuszczeni do zgwałcenia dziewczyny, aby zapewnić przetrwanie rodu, który szczęśliwie pozostał jednym z 12 plemion.

Najpierw Beniaminici są odcięci od możliwości rozmnażania się. Kara ma sprawić, aby ich plemię zniknęło z planety. Gdzieś po drodze, uświadomiono sobie jednak, że „11 plemion Izraela” nie będzie równie chwytliwym sloganem. Ofiarowanie kobiety do gwałtu wydało się najlepszym wyjściem z sytuacji. Jak widać, to kobiety są prawdziwymi przegranymi w Biblii.

Przemoc charakterystyczna dla całego ówczesnego świata

Biblia czy Koran: gdzie znajdziemy więcej przemocy? pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Nie da się nie natrafić na przemoc w jakiejkolwiek książce z tamtej epoki. Koran i Biblia nie stanowią tutaj żadnego wyjątku. Życie w owych czasach wyglądało zupełnie inaczej. Indyjskie pisma i mitologia grecka niczym się tu nie różnią. Możemy sobie to wyobrazić, ale nie zrozumiemy prawidłowości przemocy, która panowała w tamtym świecie. Wyjątkiem może są osoby, które dzisiaj żyją w kraju ogarniętym wojną. Przeważająca część przemocy w państwach rozwiniętych to dzisiaj przemoc domowa.

Mimo to odnosimy się do Biblii wówczas, kiedy nam to odpowiada. Antygejowskie i antyaborcyjne programy opierają się na wybiórczej interpretacji odczytów biblijnych. Dziwne, że wybór jest tak ograniczony, bo dlaczego zapominać o mężczyznach uprawiających seks z miesiączkującymi kobietami w Księdze Kapłańskiej? Tego typu grzeszny akt oznacza, że kobiety przekazują w magiczny sposób swe „menstruacyjne zanieczyszczenie” na mężczyznę, a skaza utrzymuje się przez tydzień.

Przemoc wobec gejów, kobiet, i Muzułmanów to polska codzienność, przy czym przemoc fizyczna jest dość rzadkim zjawiskiem. Dominuje przemoc psychiczna i emocjonalna, czasem wspierana poprzez ustawodawstwo.

Wielość interpretacji sprzecznych wewnętrznie tekstów

W dużych kościołach, w największych miastach Biblia jest wykorzystywana najczęściej do rozpowszechniania dobra, ale odczyty kaznodziejów małomiasteczkowych i wiejskich są już zupełnie inne. Zdarzają się twierdzenia, że trzęsienia ziemi są wynikiem równości małżeńskiej. Jest to ta sama księga, ale jej interpretacje są szalenie różne. W sprzecznych wewnętrznie księgach, a takimi są zarówno Biblia, jak i Koran, znajdziemy zachęty do utrzymywania pokoju i miłości, ale także nakazy do stosowania przemocy.

Istnieje wielu umiarkowanych i spokojnych Muzułmanów cierpiących obecnie wykluczenie społeczne wyłącznie ze względu na swoją wiarę. Nie zakładamy, że Żydzi będą gwałcić nasze córki, ponieważ ich święta księga stwierdza, że jest to konieczne, ale jakoś udało nam się stworzyć wyobrażenie, że każdy Muzułmanin tylko czeka na to, aby się zradykalizować i wysadzić w metrze lub autobusie.

Za każdym razem, gdy przeglądamy Koran (lub częściej cytujemy najbardziej popularne zwroty), aby podkreślić przemoc usankcjonowaną w tej świętej księdze, przywołujmy także własne fundamenty teologiczne. W tej kwestii Polska i cały świat zachodu stoją na równie niepewnym gruncie. Nie zapominajmy o starożytnych tekstach, ale nie cytujmy ich w oderwaniu od wiedzy historycznej.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here