Blakniecie raf koralowych | Pomijane.pl
Blaknięcie raf koralowych, Pomijane Wiadomości, Pomijane.pl

Blaknięcie raf koralowych może stać się nową normą. Największe i bezprecedensowe wybielenie raf koralowych może stać się nowym standardem do 2020 roku, ostrzega wiodący badacz koralowców. Wygląda na to, że jest to odpowiedź raf na wzrost temperatury oceanów.

Mark Eakin, szef Programu Obserwacji Raf w amerykańskiej narodowej administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (the Coral Reef Watch program at the US National Oceanic and Atmospheric Administration), powiedział Guardianowi, że miał nadzieję, że obecne globalne wybielanie raf zakończy się 2017. Niestety jednak okazuje się, że jest możliwe, że ten proceder będzie dalej postępował zarówno na północnej jak i na południowej półkuli, w zależności od pór roku.

Wybielanie raf koralowych w Okinawie
Wybielanie raf koralowych w Okinawie, zdj.: XL Catlin Seaview Survey

Jedne z najświeższych ofiar blaknięcia to japońskie wyspy Okinawa. Eakin powiedział, że otrzymał wstępne raporty wskazujące na to, że wokół tych japonskich wysp niektóre rafy zostały wybielone w 90%, a 10% z nich umarło.

Z tego, co się dowiedziałem, to najgorszy rezultat od 1998 roku.” – dodał Eakin.

Rafy kolarowe zaczynają blaknąć, kiedy wejdą w kontakt z nadzwyczajnie ciepłą wodą. A jeśli te wody nie wrócą szybko do swojej zwykłej temperatury, rafy zaczynają umierać.

Blaknięcie, fluorescencja i obumieranie

Czasami, jeśli koralowce są umiarkowanie obciążone przez warunki zewnętrzne, mogą zacząć nadmiernie manifestować niektóre ze swoich kolorowych pigmentów. To świecenie raf nienaturalnie głębokimi kolorami zwane jest fluorescencją. Każdy ze stanów – blaknięcie, fluorescencja i obumieranie został zaobserwowany wokół Okinawy.

Blaknięcie było powszechne w płytkich miejscach, zwykle do około 2 metrów głębokości. W tych miejscach prawie cała rafa koralowa acropora była wybielona, jeśli nie martwa.” raportuje fotografka raf wokół OkinawyStephanie Roach z XL Catlin Seaview Survey – „Kiedy zeszłam poniżej 4m blaknięcie występowało rzadziej.

Wyblakłe Malediwy, fluorescencyjna Nowa Kaledonia

Jak się można było spodziewać, w przypadku ostrego bielenia, reszta ekosystemu również ucierpiała. Roach zaobserwowała niewielką ilość ryb w miejscach dotkniętych wybiealniem, a te które udało jej się zobaczyć były głównie roślinożerne – żywiące się algami porastającymi martwe koralowce. Kolega po fachu Roach, Richard Vevers, dodaje, że bielenie przy Okinawie przypomina mu to, które obserwował na Malediwach w Maju. Natomiast efekt fluorescencji najszerzej można zaobserwować w Nowej Kaledonii.

Proceder globalnego blaknięcia rozpoczął się w 2014 roku, kiedy to ciepłe wody zaczęły rozprzestrzeniać się w wodach Oceanu Spokojnego i pozostały tam w ciągu 2015 i 2016 roku. To efekt wyjątkowo silnego zjawiska El Niño, które wywołało bezprecedensową falę rekordowo wysokich temperatur na całej kuli ziemskiej. Fenomen blaknięcia raf kolarowych został zaobserwowany po raz pierwszy kilka dekad temu, a obecny proceder jest najdłuższym i najostrzejszym jaki odnotowano do tej pory.


Bądź na bieżąco! Polub nasz fanpage na Facebooku.


 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here