Blokada do roweru emituje specjalną substancję, która sprawia, że złodziej zaczyna wymiotować w niekontrolowany sposób.

Wyobraźmy sobie taką sytuację: mężczyzna podchodzi do roweru uzbrojony w pilarkę elektryczną. Włącza sprzęt i zaczyna ciąć blokadę założoną na rower. W jednej chwili został uderzony w twarz chmurą substancji, która sprawia, że w sposób niekontrolowany zaczyna wymiotować. Tak wygląda marzenie wynalazców SkunkLock. To nowa blokada do roweru, która ma na celu odstraszenie złodzieja.

Klasyczna blokada do roweru nie zdaje egzaminu

 Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

„Mieliśmy już dość kradzieży” – powiedział Daniel Idzkowski z San Francisco, jeden z wynalazców SkunkLock. „Czara goryczy przelała się, gdy nasz przyjaciel zaparkował bardzo drogi rower elektryczny przed marketem, a następnie udaliśmy się na lunch. Wróciliśmy i roweru nie było.”

Chłopak założył dwa zamki, każdy wart 120 dolarów. Całkowita bezużyteczność zabezpieczeń zaskoczyła kolegów, gdyż nie tego spodziewali się kupując najlepsze urządzenia na rynku. Zdenerwowany przyszły wynalazca wypalił: „Dlaczego to urządzenie nie urwało mu jaj?”

W końcu wpadł jednak na inny, mniej gwałtowny i bardziej legalny sposób odstraszenia złodzieja. „Zdałem sobie sprawę, że tak naprawdę samo mocowanie nie jest rozwiązaniem tego problemu” – powiedział. „Największym problemem w tej branży jest to, że ludzie nie wiedzą, że blokada do roweru, którą kupili za 20 dolarów jest absolutnie bezwartościowa. Te kosztujące przynajmniej 100 dolarów są dobre, ale starczają jedynie na ograniczenie szans złodzieja na kradzież roweru, bo pozbycie się zabezpieczeń zajmie mu więcej czasu.”

Posiadając odpowiednie narzędzia, złodziej może pozbyć się większości zamków w mniej niż minutę. Jedna z osób zajmujących się przestępczym procederem mówi: „Jak rozmawiamy, to mówimy o 15-sekundowych rowerach, 20-sekundowych rowerach lub 30-60-sekundowych rowerach”.

System odstraszania złodzieja

Blokada do roweru, która sprawia, że złodzieje wymiotują , Pomijane Wiadomości, Skunklock, pomijane.pl
Idzkowski wraz ze swoim współpracownikiem, Yves Perrenouda

Idzkowski wraz ze swoim współpracownikiem Yves’em Perrenoudą, stworzyli klasyczny zamek w kształcie litery U. Wykonany jest ze stali węglowych z wydrążoną komorą w celu przetrzymywania gazu własnej produkcji. Gdy ktoś zacznie ciąć zamek, to chwilę potem gaz wybucha i kieruje się z dużą siłą w kierunku napastnika.

„Gaz ten prawie natychmiast powoduje wymioty i trudności z oddychaniem” – powiedział Idzkowski. „Ma on wiele wspólnego z dużą dawką gazu pieprzowego”.

Wymioty miały miejsce u 99% osób”

Twórcy nie testowali jeszcze swojego urządzenia na złodziejach, ale testowali je na sobie i wolontariuszach w odległości 60 cm, 150 cm, 3. i 6. metrów. „Przy 60 cm, czyli najprawdopodobniejszej odległości, z jakiej zostanie opryskany złodziej, reakcja człowieka jest naprawdę zła. Wymioty miały miejsce u 99% osób. Przy 150 centymetrach działanie gazu jest bardzo dyskomfortowe i powodowało natychmiastową reakcję opuszczenia miejsca. Przy odległości 6 metrów gaz jest łatwo wyczuwalny i bardzo silnie podrażnia błony śluzowe.”

Złodzieje rowerów w okolicy San Francisco kradną tysiące rowerów rocznie. Zamieniają stare magazyny i przejścia podziemne w miejsca ze sprzedażą części rowerowych. Policja miejska szacuje, że osiem z dziesięciu rowerów w sklepach z częściami i rowerami używanymi, pochodzi z kradzieży.

Substancja chemiczna używana w zamku przeszła już testy zgodności i została uznana za legalną w użyciu. Różne warianty gazu zostały zaprojektowane tak, aby były zgodne z prawem 50 stanów USA i wszystkich krajów Unii Europejskiej.

Nie ma zabezpieczenia idealnego

Twórcy blokady przyznają, że nie jest to urządzenie niezawodne. Zamek może być po prostu otwarty. “Wiele zabezpieczeń rowerowych można otworzyć czymś tak banalnym, jak tani plastikowy długopis, jednak zajmuje to dużo więcej czasu niż przecięcie.”

Nawet wykwalifikowany złodziej i specjalista od zamków będzie musiał przez dłuższy czas majsterkować przy urządzeniu. Miejmy nadzieję, że wystarczająco długo, aby zwrócić na siebie uwagę.

Złodziej może także po prostu po chwili wrócić do zamka, gdy gaz się wyczerpie, a okolica przewietrzy. Idzkowski zauważył wszakże, że to nie będzie takie łatwe, ponieważ szkodliwy spray przylega do skóry i odzieży.

„Po wypuszczeniu gazu, złodziej w zasadzie przez cały czas na siebie wymiotuje” – powiedział. „Oczywiście może zmienić wszystkie swoje ubrania, wziąć prysznic, a następnie wrócić i przeciąć pozostałe 75% zamka. Nie możemy zapobiec kradzieży w 100%, dlatego nazywamy go „zamkiem odstraszającym”.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

2 KOMENTARZE

  1. 1. teoria wyścigu zbrojeń: atak zawsze w końcu zwycięża obronę
    2. maska plus końbinezon chemiczny…
    i…
    3. jaki głupek parkuje drogi rower w trefnym miejscu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here