Czy broda jest siedliskiem bakterii? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Czy broda jest siedliskiem bakterii? Od kilku lat na salonach popularne stało się posiadanie bujnej brody. Przypominająca zarost drwala broda, wymaga od właściciela starannej dbałości i pielęgnacji. Uważa się, że zarost na brodzie zamienia chłopców w mężczyzn i czyni ich bardziej atrakcyjnymi. Nie dziwmy się więc, że mężczyźni pragną w ten prosty sposób zwrócić na siebie uwagę. Broda jednak jest w stanie wyżywić masę zarazków i bakterii, co w wielu sytuacjach czyni ją odpychającą, a nie pociągającą.

Dlaczego broda przyciąga bakterie

Gruczoły łojowe na twarzy, klatce piersiowej i plecach, są większe niż te znajdujące się na głowie, więc włosy rosnące na powierzchni twarzy, w tym te na brodzie, są pokryte większą ilością łoju. Bakterie lubią się nim żywić, więc prawdopodobnie na brodzie żyje więcej bakterii niż we włosach na głowie” – pisze dr Whitney Bowe, dermatolog z Nowego Jorku.

Jest również prawdopodobne, że bakterie, żyjące w brodzie różnią się od bakterii żyjących na skórze głowy i na innych częściach ciała. Chociaż może się to wydawać obrzydliwe, to obecność bakterii niekoniecznie musi być zła. Eksperci uważają, że wiele z tych mikroorganizmów jest przydatnych i korzystnych dla ogólnego stanu zdrowia, choć niektóre z nich mogą spowodować infekcję.

Niewłaściwa pielęgnacja brody prowadzi do kłopotów ze skórą

Czy broda jest siedliskiem bakterii? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Jeśli człowiek zwyczajowo gładzi brodę lub bawi się nią, to zwiększa ryzyko przeziębienia się. Im częściej dotykamy twarzy, tym częściej przenosimy bakterie do naszych dróg oddechowych” – mówi Bowe.

Jak dotąd, nie ma dowodów, że broda może być siedliskiem bakterii powodujących trądzik. Ale Bowe, często widzi brodaczy z wypryskami i czerwoną wysypką. Zwłaszcza jeśli nie wypłuczą z włosów całego mydła. U niektórych rozwija się „kontaktowe zapalenie skóry„, które objawia się czerwonymi, zaognionymi plamami na skórze. Przyczyną jest pikantne i kwaśne jedzenie uwięzione w brodzie.

Widziałem brody pełne zarówno jedzenia, jak i napojów. Nie tylko jest to dość obrzydliwe dla osoby, która spożywa posiłek wraz z brodatym mężczyzną, ale także wiele składników pokarmów i napojów może podrażniać skórę” – mówi Bowe.

Golenie jest również źródłem problemów

Czy broda jest siedliskiem bakterii? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Golenie się także powoduje problemy ze skórą. Wiele osób cierpi z powodu wrastających włosów, przypadłość ta nazywana jest pseudofolliculitis barbae i jest wynikiem golenia zbyt blisko skóry.

Kiedy golimy włosy, zwłaszcza jeśli są one osłabione lub kręcone, to czasami zdarza się, że zostają one uwięzione w swej drodze powrotnej na powierzchnię skóry” – wyjaśnia Bowe.

Włosy na brodzie są grubsze niż te znajdujące się na głowie lub ciele. Mężczyźni chcący zgolić włosy na brodzie powinni dobrze je spienić i golić pod ciepłą wodą, ponieważ ciepło i wilgoć sprawią, że włosy staną się miękkie i łatwiejsze do cięcia. Zaleca się również, aby golić się z włosem. Następnie należy użyć nietłustego balsamu, aby uniknąć zablokowania porów.

Nawet jeśli bakterie znajdujące się w brodzie pozostaną nietknięte zabiegami kosmetycznymi, ludzie przebywający z brodaczami nie muszą się martwić. Zarazki nie przenoszą się na innych ludzi. Jedynie ocieranie się o cudzą brodę może spowodować podrażnienia skóry.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here