Wielka Brytania kontynuuje sprzedaż broni do Arabii Saudyjskiej

Wielka Brytania kontynuuje sprzedaż broni do Arabii Saudyjskiej. Niedawno administracja USA zdecydowała się na ograniczenie sprzedaży broni do autokracji z Bliskiego Wschodu.

USA wstrzymują dostawy broni do Arabii Saudyjskiej

USA ogłosiły, że wstrzymują dostarczanie precyzyjnie kierowanej amunicji ze względu na „systematyczne problemy z celnością, jakie ma Arabia Saudyjska”.

Istnieją doniesienia o bombardowaniach szkół, szpitali i wesel. Arabia Saudyjska interweniuje przeciwko rebeliantom Huthi w imieniu osłabionego rządu Jemenu. Pomimo zmiany ze strony Amerykanów, Wielka Brytania nadal będzie dostarczała podobną broń do Arabii Saudyjskiej, co pozwala napędzać kampanię wojskową na Bliskim Wschodzie.

Wielka Brytania, że wspieranie Saudów jest uzasadnione

Wielka Brytania kontynuuje sprzedaż broni do Arabii Saudyjskiej

Cywile cierpią ze względu na bombardowania szpitali, szkół i targów. ONZ uważa, że 60% ofiar cywilnych padło ofiarą nalotów” – powiedział Angus Robertson zadając pytania do premier.

W ciągu ostatnich 24 godzin Stany Zjednoczone wstrzymały dostawy amunicji precyzyjnego rażenia do Arabii Saudyjskiej, która prowadzi bombardowania w Jemenie. Kiedy Brytyjczycy pójdą w ślady Amerykanów?

Pani premier Theresa May powiedziała, że wymagania Wielkiej Brytanii są „bardzo surowe„. „Jak pan wie, w Wielkiej Brytanii mamy bardzo surowy system pozwoleń na wywóz i sprzedaż broni„, odparła. „Jesteśmy bardzo ostrożni i w ostatnich latach wielokrotnie odmówiliśmy pozwolenia na wywóz i sprzedaż broni, w tym do Jemenu i Arabii Saudyjskiej.

Pan Robertson jednak nie odpuścił: „Rząd USA powiedział, cytuję, że ‘Arabia Saudyjska ma systematyczne problemy z celnością, w związku z czym zdecydowali się powstrzymać sprzedaż broni precyzyjnego kierowania”.

Ile warta jest etyczna polityka?

Wielka Brytania kontynuuje sprzedaż broni do Arabii Saudyjskiej
Jemeńscy żołnierze, zwolennicy ruchu Huthi

Saudyjczycy mają dostęp do produkowanych w Wielkiej Brytanii pocisków kierowanych PAVEWAY IV. Przekazaliśmy Saudyjczykom broń wartość  3,3 miliarda funtów. Ile jest warta etycznie odpowiedzialna polityka zagraniczna, w kwestii Jemenu?

Pani May odpowiedziała: „Jak pan wie, interwencja w Jemenie jest wspierana przez ONZ. Jak mówiłam wcześniej, tam gdzie pojawiają się zarzuty naruszenia międzynarodowego prawa humanitarnego, będziemy wprowadzać ścisły nadzór.

Mamy dobre stosunki z Arabią Saudyjską – bezpieczeństwo Zatoki jest dla nas ważne. Chciałabym przypomnieć, że współpraca wywiadowcza i antyterrorystyczna z Arabią Saudyjską, pozwoliła nam ocalić setki ludzi w Wielkiej Brytanii.

Kampania Arabii Saudyjskiej rozpoczęła się w marcu 2015 roku, a Wielka Brytania sprzedała jej broń wartości około 3 miliardów funtów, z czego bomby i rakiety są warte 1,1 miliarda.

Andrew Smith z Campaign Against Arms Trade powiedział: „Podobnie jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania otrzymała zamówienia warte miliardy funtów. Brytyjskie firmy zbrojeniowe są napędzane przez te kontrakty i czerpią korzyści ze zniszczenia jakie ma miejsce w Jemenie. Jeśli nawet USA wstrzymują swoje poparcie dla Arabii Saudyjskiej, to dlaczego rząd brytyjski wyciąga wszystkie możliwe argumenty, aby nadal ją wspierać? Dlaczego prawa człowieka są mniej ważne niż zyski spółek zbrojeniowych?


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here