Od Hiszpanii do Grecji - nieznośni brytyjscy turyści na wakacjach

Naganne zachowanie brytyjskich turystów spowodowało gwałtowny wzrost skarg na policję w Barcelonie w 2016 roku.

Barcelona to główny kierunek turystyczny, z którego trafiają skargi na zachowanie turystów z Wielkiej Brytanii. Mieszkańcy Barcelony obwiniają ich za wzrost liczby skarg na policję w ubiegłym roku o niemal jedną piątą – jak donosi The Times.

Co przelało czarę goryczy w Barcelonie?

Wykroczenia w stolicy Katalonii to między innymi picie alkoholu na ulicach, całonocne imprezy i rozbieranie się do naga w miejscach publicznych. Ich liczba sięgnęła w sumie 113.707 w okresie jedynie od lipca do września 2016 roku. Mieszkańcy Wysp Brytyjskich zaczęli unikać wyjazdów turystycznych do krajów będących na celowniku terrorystów, co spowodowało boom turystyczny w Hiszpanii. Jak widać jednak przyjaciół nie kupisz i Brytyjczycy regularnie przodują w ankietach na najmniej lubiany przez mieszkańców Barcelony naród.

Gdzie jeszcze brytyjscy turyści stali się niemile widziani?

Hiszpania

Od Hiszpanii do Grecji - nieznośni brytyjscy turyści na wakacjach
Hiszpania kontynentalna i Baleary to zdecydowanie najpopularniejsze miejsce na wakacje wśród turystów z Wielkiej Brytanii.

Oprócz Barcelony, Brytyjczycy nie cieszą się dobrą sławą również w innych częściach Hiszpanii — nawet brytyjski „hotspot”, czyli Majorka nie wita już ich z otwartymi rękami. Tego lata, w historycznej stolicy wyspy, Palmie, pojawiło się graffiti z napisami „Turyści do domu” i „turystyka to terroryzm”. Mówi się, że te ostre słowa to odpowiedź na ogromną liczbę brytyjskich turystów, którzy zalewają wyspę. W 2014 roku było jeszcze gorzej — władze wyspy nalegały, aby podjąć działania po tym, jak 18-latka została nagrana podczas uprawiania seksu oralnego z 24 mężczyznami w Magaluf w zamian za drinka, wzbudzając tym samym szerokie oburzenie. Rok później brytyjska policja została wysłana do Magaluf i na Ibizę, aby wesprzeć lokalną policję w ujarzmianiu niesfornych turystów.

Grecja

Od Hiszpanii do Grecji - nieznośni brytyjscy turyści na wakacjach
Mieszkańcy greckich wysp od dawna narzekają na zachowanie brytyjskich turystów.

Jaki jest problem z brytyjskimi turystami w Grecji? Burmistrz Malii, popularnego wśród turystów miasteczka na Krecie, mówi szczerze: „Oni krzyczą, śpiewają, przewracają się, rozbierają, przebierają, wymiotują„. Aby nie pozostawić żadnych wątpliwości, dodał „Tylko Brytyjczycy — nie Niemcy czy Francuzi„. Do roku 2013 sytuacja była na tyle zła, że burmistrz zaproponował stworzenie pozamiejskiej strefy dla zagranicznych turystów, szybko obwołanej „turystycznym gettem”.

Łotwa

Od Hiszpanii do Grecji - nieznośni brytyjscy turyści na wakacjach
Brytyjscy turyści bawiący się w Rydze.

Stolica Łotwy, Ryga, również ma dosyć nagannie zachowujących się brytyjskich turystów. Nic dziwnego, że wielu Łotyszów zniechęciło się do turystów, którzy oddają mocz na Pomnik Wolności, który oddaje hołd żołnierzom zabitym podczas walki o niepodległość. „Gdybyśmy mieli również innych turystów, to Brytyjczycy, sikający gdzie popadnie, nie rzucaliby się tak w oczy. Jeśli zapomnimy na chwilę o poprawności politycznej, to niestety musimy przyznać, że to ich specjalność”, powiedział prezydent miasta w 2009 roku. Jedno z biur turystycznych w stolicy Łotwy całkowicie przestało świadczyć usługi Brytyjczykom: „Nie wierzę, że ci młodzi ludzie z Wielkiej Brytanii są w ogóle zainteresowani łotewską kulturą,” powiedział Mike Johnson, Amerykanin, który prowadzi biuro turystyczne Patricia. „Są pijani w momencie wyjścia z samolotu w Rydze i nie trzeźwieją do czasu, aż wrócą do domu trzy dni później.”

Malezja

Eleanor Hawkins, dwóch Kanadyjczyków i Holender przyznali się do popełnienia czynów nieprzyzwoitych w miejscu publicznym.

W 2015 roku brytyjska turystka została oskarżona o spowodowanie jednego z najgroźniejszych trzęsień ziemi w Malezji. Brytyjka — jedna z 10 turystów, którzy rozebrali się na szczycie góry Kinabalu założywszy się, że wytrzymają mroźną temperaturę — została oskarżona o rozgniewanie góry, która jest uważana za świętą przez rdzennych mieszkańców. Czterech turystów aresztowano za „nieprzyzwoite zachowanie w miejscu publicznym”, jednak później, po przeprosinach, wlepiono im grzywnę i zwolniono z aresztu.

Polska

Od Hiszpanii do Grecji - nieznośni brytyjscy turyści na wakacjach
Wśród młodych brytyjskich turystów, Kraków to jedno z ulubionych miejsc na wyprawianie wieczorów kawalerskich i panieńskich.

Mieszkańcy zbulwersowani, policja bezczynna, a turyści traktujący miasto jak jedną wielką knajpę — taki obraz nie jest obcy i nam, Polakom. W 2015 roku polskie serwisy informacyjne rozpisywały się o „pijanych hordach rządzących na ulicach Krakowa”, odnosząc się w ten sposób do angielskich turystów. Problem jest podobny jak w innych krajach, towarzystwo pijane na umór, na wpół nagie, przetacza się przez miasto, oddając mocz na zabytki i bulwersując mieszkańców. Statystyki też się pogarszają, „w roku 2011 do krakowskiej izby wytrzeźwień trafiło 157 obcokrajowców. W 2014 roku było ich już niemal 240. Od lat największy odsetek pijanych stanowią właśnie obywatele Wielkiej Brytanii.” — pisze „Dziennik Polski”.

Dobre wieści

Według raportu brytyjskiego MSZ „Zachowanie Brytyjczyków Za Granicą”, sytuacja się poprawia. W najnowszych danych z 2014 roku nastąpił niewielki spadek liczby Brytyjczyków aresztowanych za granicą w 2013/14 roku. Większość przypadków miała miejsce w Hiszpanii (1.389), kolejne w Stanach Zjednoczonych (1.153) i Zjednoczonych Emiratach Arabskich (261). Aresztowania za posiadanie narkotyków nieznacznie wzrosły w stosunku do poprzedniego roku (o 7%), ale „liczba spraw pozostaje na niższym poziomie w porównaniu do ostatnich lat.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here