Cena laboratoryjnie wytworzonego mięsa spadła do $11

Laboratoryjnie wytworzone mięso może znaleźć się na naszych talerzach w ciągu najbliższych pięciu lat. W ciągu ostatnich kilku lat główną barierą do pozyskania laboratoryjnie wytworzonego mięsa był koszt produkcji. W 2013 roku hamburger stworzony przez naukowca kosztował około 325 tysięcy dolarów. W ostatnim czasie jednak proces ten został dopracowany i obecny koszt to jedynie 11 dolarów i 36 centów.

Czy przejście na mięso laboratoryjne, to tylko kwestia czasu?

Jestem przekonany, że gdy tylko pojawi się na rynku alternatywa dla mięsa pozyskiwanego od zwierząt, to ​​coraz więcej ludzi, ze względów etycznych, będzie skłonnych kupić nasz produkt”, powiedział BBC Peter Verstrate, szef firmy Mosa Meat.

Ich celem jest produkcja mięsa mielonego, który jest tak samo dobre jak to, które pozyskujemy z krowy. Już teraz jakość nie jest problemem. To, nad czym pracują naukowcy, to usprawnienie metod produkcji, które pozwolą na sprzedaż po konkurencyjnej cenie.

Spożywanie mięsa jest częścią naszej tożsamości kulturowej — pomyślcie tylko o świątecznych szynkach czy wielkanocnej białej kiełbasie. Pewne jest jednak, że obecny system hodowli zwierząt jest nie do utrzymania na dłuższą metę.

Czy jesteśmy w stanie zrezygnować z mięsa zwierzęcego?

Cena laboratoryjnie wytworzonego mięsa spadła do $11

Ludzie kochają prawdziwe mięso i wielu z nas ma gdzieś cierpienie zwierząt, czy koszmarne warunki hodowlane. Trudno powiedzieć, czy ludzie naprawdę są w stanie z niego zrezygnować. Nawet w obliczu implikacji moralnych oraz oczywistych zagrożeń środowiskowych, ludzie nadal znajdują sposoby na obronę swej mięsożerności. Zatem, co zrobimy, gdy alternatywny, pozbawiony wymienionych wad produkt wejdzie na rynek?

Szef firmy prowadzącej badania nad laboratoryjną produkcją mięsa Peter Verstrate jest przekonany, że konsumenci nie mają wyboru. W pewnym momencie będą zmuszeni do przerzucenia się na laboratoryjne mięso. Oczywiście będą i tacy, którzy zrobią wszystko, aby tylko uzyskać „prawdziwe mięso”,  ale ten trend będzie utrzymywał się tak długo, aż ceny nie zaczną odstraszać klientów od zwierzęcego mięsa. Jeżeli koszty produkcji mięsa laboratoryjnego nadal będą spadać, a na rynku pojawi się wystarczający popyt, to hodowle zwierząt będą stały na przegranej pozycji.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here