Cesarskie cięcie może zmieniać kurs ewolucji

Cesarskie cięcie jest wykonywane od setek lat. Chociaż nazwa pochodzi od rzymskiego cesarza, to nie ma dowodów na to, że cesarz faktycznie urodził się w ten sposób. Tradycyjnie, procedura była przeprowadzona w przypadkach, gdy matka umierała, w celu ratowania życia dziecka. Dziś, około jedna trzecia narodzin w USA i Europie to efekty zabiegu cesarskiego cięcia.

Cesarskie cięcie prowokuje zmiany w skali gatunku

Podczas gdy w niektórych przypadkach, matka rzeczywiście nie jest w stanie urodzić dziecka w sposób naturalny nie zagrażając sobie i dziecku, to dzieci urodzone naturalnie, mają silniejszy system odpornościowy i mniejsze szanse na otyłość. Prawdopodobnie wynika to z tego, że podczas przemieszczania się przez kanał rodny matki, dziecko „zbiera” różne pożyteczne bakterie. Nowe badania twierdzą, że duża popularność tej procedury prowadzi do komplikacji, nie tylko dla jednostki, ale także w skali całego rodzaju ludzkiego.

Jednym z problemów jakie rozwiązuje cesarskie cięcie, jest wąska miednica matki. Dzieci ludzkie, w porównaniu do innych ssaków, rodzą się przedwcześnie. To dlatego, że nasze duże mózgi stały się zbyt duże, aby przejść przez wąski kanał rodny kobiety, gdy organizm dziecka będzie bardziej samodzielny i lepiej rozwinięty. Niestety, ewolucja nie zmieniła znacząco miednicy. Dzieci stały się większe, co podwyższyło przeżywalność. W tym samym czasie, kobiece miednice stawały się mniejsze w celu wspomagania ruchu na dwóch nogach i ograniczenia przedwczesnego porodu.

Położniczy dylemat

Cesarskie cięcie może zmieniać kurs ewolucji

Problem ten kręci się wokół tego, co jest znane jako “położniczy dylemat”. Z ewolucyjnego punktu widzenia, potrzeba chodzenia w pozycji wyprostowanej walczy z konieczności, aby móc pomieścić dziecko podczas porodu. Wzrost popularności cesarskiego cięcia dał przewagę zapotrzebowaniu na łatwe przemieszczanie się. W ciągu ostatnich kilku dekad, matki z wąskimi miednicami przekazują swoje geny częściej, niż to było w przeszłości.

Biolog teoretyczny Philipp Mitteroecker jest głównym autorem badań, które eksplorowały zagadnienie wpływu wzrostu popularności cesarskiego cięcia na ludzką ewolucję. Mitteroecker jest adiunktem na Uniwersytecie w Wiedniu. „Naszym celem nie jest krytykowanie interwencji medycznej,” powiedział, „ale wywarło to wpływ na proces ewolucji.” Przypadki, gdy dziecko nie może zejść w dół przez kanał rodny kobiety, wzrastają w skali globu. Mówimy o wzroście z 30 na 1000 urodzeń w 1960 roku do 36 na 1000 dzisiaj. Innymi słowy, w 1960 roku zabieg cesarskiego cięcia stanowił 3% porodów na całym świecie, a obecnie wynosi 3,6%, co oznacza wzrost o około 10-20%. Jest to znacząca i dużą zmiana w bardzo krótkim okresie czasu.

Badanie zrodziło się, gdy Mitteroecker i jego współpracownicy zadawali sobie pytanie: dlaczego ilość przypadków, gdy dziecko nie mieści się w kanale rodnym, wzrosła na całym świecie? Aby na odpowiedzieć, skonstruowali model matematyczny i wprowadzili do niego dane dotyczące porodu, które uzyskali ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Wzrost przypadków, kiedy zastosowanie cesarskiego cięcia jest konieczne

Cesarskie cięcie może zmieniać kurs ewolucji

Oczywiście dane te nie są jednolite dla wszystkich regionów świata. Praktyka cesarskiego cięcia jest różna w różnych krajach i kulturach. Eksperci zwracają także uwagę na czynniki związane ze zdrowiem, takie jak wyższy procent ludzi otyłych i cukrzyków w rozwiniętych obszarach globu. W przypadku osób z problemami zdrowotnymi narodziny przez cesarskie cięcie są dużo mniej ryzykowne.

Choć wszystko to brzmi niepokojąco, Mitteroecker i jego współpracownicy twierdzą, że nie oznacza to końca naturalnego porodu. Należy jednak spodziewać się, że tendencja wzrostowa w liczbie zabiegów utrzyma się. Dr Mitteroecker i jego współpracownicy mają nadzieję, że wyniki ich badań wywołają debatę na temat warunków i okoliczności, kiedy należy wykonać cesarskie cięcie. Według Światowej Organizacji Zdrowia, 10-15% wszystkich porodów powinno przebiegać w ten właśnie sposób.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here