Tradycja chhaupadi - dziewczynka umiera wygnana za miesiączkę

15-letnia dziewczynka z Nepalu zmarła, po tym jak została wygnana do szopy, gdy zaczęła miesiączkować. Jest to zgodne ze tradycją zwaną chhaupadi. Ta starożytna hinduska praktyka wykluczająca okresowo kobiety, jest zakazana od ponad dekady.

Miesiączkująca kobieta jest nieczysta

Niektórzy Hindusi widząc miesiączkującą kobietę uznają ją za nieczystą. W zachodniej części Nepalu kobiety są zmuszane do pozostawania w szopie lub oborze przez kilka dni. Praktyka ta jest znana jako chhaupadi.

Kobiety są trzymane z dala od domu. Muszą żyć z bydłem w oborze lub w prowizorycznej chacie. Kiedy młoda dziewczyna ma swój pierwszy okres, „wygnanie” trwa od dziesięciu do jedenastu dni. Kolejne menstruacje skazują ją na wygnanie na okres od czterech do siedmiu dni. I tak każdego miesiąca. Poród powoduje 10-11 dniowe przebywanie poza domem i z dala od ludzi.

W tym czasie kobiety mają zakaz dotykania mężczyzn, a nawet wchodzenia na dziedziniec własnego domu. Nie mogą spożywać mleka, jogurtu, masła, mięsa i innych istotnych produktów, ponieważ ludzie boją się, że na zawsze zostaną one skażone. Kobiety muszą przetrwać na diecie z suchych pokarmów. Sól i ryż to podstawa ich wyżywienia. Nie mogą używać ciepłych kocy. Dopuszcza się jedynie mały dywanik. Najczęściej, jest on wykonany z juty. To nie pierwszy raz kiedy kobieta umiera podczas wykonywania praktyk.

Zabobonna logika każe sądzić, że jeżeli kobieta w czasie menstruacji dotknie drzewa, to nigdy już nie będzie ono dawało owoców. Jeśli wypije krowiego mleka, to krowa przestanie dawać mleko rodzinie, jeśli dotyka człowieka, będzie on chory, itd.

Chhaupadi jest oficjalnie zakazane od 2005 roku

Tradycja chhaupadi - dziewczynka umiera wygnana za miesiączkę

Chhaupadi zostało zakazane przez Sąd Najwyższy Nepalu w 2005 roku, ale tradycja jest silnie zakorzeniona, szczególnie na terenach wiejskich.

Badamy sprawę. Podejrzewamy, że umarła z uduszenia od dymu z ogniska, które rozpaliła aby się ogrzać„, powiedział agencji AFP lokalny inspektor Badri Prasad Dhakal.

Mohna Ansari z Narodowej Komisji Praw Człowieka w Nepalu powiedziała, że lokalni przywódcy muszą zrobić więcej w celu egzekwowania obowiązującego prawa.

„Mamy oficjalny zakaz prawny, ale organy ścigania rzadko kiedy egzekwują prawo,” powiedziała.

Bardzo ważne jest dla nas, aby działać na rzecz zmiany postaw ludzi i uświadamiać ich w kwestii zarzucania tej praktyki.”


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

ŹRÓDŁOaljazeera.com
UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here