Chile o krok od legalizacji aborcji

Chile to jeden z sześciu krajów, które odmawiają aborcji w jakimkolwiek wypadku. Obecnie jednak trwają prace nad nową ustawą dopuszczającą możliwość aborcji w szczególnych przypadkach.

Prace nad ustawą trwają już ponad 2 lata

Ustawa, zaproponowana dwa lata temu przez prezydent Michelle Bachelet, jest gotowa, aby ją poddać pod głosowanie w parlamencie. Komisja konstytucyjna zgodziła się na przeniesienie prac do senatu.

Panel uchwalił i przepuścił ustawę wynikiem głosów 3-2. Nowe prawo dekryminalizuje aborcję i pozwala na jej przeprowadzenie do 12 tygodnia ciąży, ale wyłącznie w sytuacjach, gdy życie matki jest zagrożone, gdy płód nie ma szans na przeżycie oraz gdy ciąża jest wynikiem gwałtu. Granica 12 tygodni może zostać rozszerzona do 18 tygodni w przypadku, gdy matka ma 14 lat lub mniej.

Chociaż Chile w 1931 roku zalegalizowało aborcję ze względu na ochronę zdrowia matki i w bardzo ograniczonych okolicznościach, to ustawa uchwalona w 1989 roku całkowicie zakazała aborcji. Okoliczności nie odgrywały żadnej roli. Jeżeli ustawa zostanie uchwalona, to procedura aborcja będzie w pełni zakazana jedynie w 5 krajach świata: w Salwadorze, na Malcie, w Watykanie, na Dominikanie i w Nikaragui.

Kościół ostrzega obywateli przez „kulturą śmierci”

Chile o krok od legalizacji aborcji

Zwolennicy aborcji podkreślają, że każdego roku w Chile wykonuje się niemal 200.000 nielegalnych aborcji, przeprowadzanych w skandalicznych warunkach. Według danych Ministerstwa Zdrowia w 2008 roku z powodu powikłań aborcji hospitalizowano ponad 33.000 kobiet.

Jednak wielu prawicowych polityków w Chile nadal sprzeciwia się zmianom w przepisach. W zeszłym roku Kościół katolicki w Chile wydał oświadczenie, w którym ostrzega przed zatwierdzaniem ustawy, która prowadzi kraj w stronę „kultury śmierci”.

Kontrowersyjny projekt ustawy został przyjęty przez Sejm w marcu 2016 roku i ponownie w tym samym roku przez senacką Komisję Zdrowia.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

ŹRÓDŁOfoxnews
UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here