Chińska Stacja Kosmiczna, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Chińska Stacja Kosmiczna oficjalnie kończy swoją misję i opada na ziemię. Na konferencji prasowej w środę, chińscy urzędnicy potwierdzili to, co wielu obserwatorów podejrzewało już od dawna: Chiny nie są już w stanie kontrolować swojej własnej stacji kosmicznej.

Chińska Stacja Kosmiczna opada w sposób niekontrolowany

Chińska Stacja Kosmiczna Tiangong 1 została wyniesiona na orbitę około 5 lat temu, ale ostatnio została wycofana ze służby i chińscy astronauci wrócili na Ziemię. Po 1630 dniach misji zakończono transmisję danych z laboratorium. Przewidywana deorbitacja miała nastąpić na przełomie 2016 i 2017 roku. Na konferencji prasowej w ubiegłym tygodniu, Chiny ogłosiły jednak, że stacja kosmiczna będzie powoli opadała, aby ostatecznie zakończyć swoją podróż pod koniec 2017 roku.

W normalnych warunkach, wycofywany satelita lub stacja kosmiczna będąca na emeryturze, doprowadzane są do intencjonalnego spalenia w atmosferze. Ten rodzaj zniszczenia jest kontrolowany, a większość tego typu operacji można dokładnie zaplanować i przeprowadzić nad oceanem, aby uniknąć narażania ludzi. Wydaje się jednak, że chińska agencja kosmiczna nie jest pewna, kiedy dokładnie Tiangong 1 wejdzie ponownie w atmosferę, a to oznacza, że stacja została uszkodzona w jakiś sposób, a Chiny nie są już w stanie jej kontrolować.

Jest to ważne, gdyż Tiangong 1 nie będzie mogła spalić się w sposób kontrolowany. Wszyscy wiemy, dojdzie do tego w pewnym momencie pod koniec 2017 roku, ale niemożliwe jest dokładne przewidzenie czasu i miejsca. Oznacza to, że istnieje szansa, ze szczątki statku kosmicznego opadającego na powierzchnię planety mogą uderzyć w zaludniony obszar.

Zagrożenie dla ludzi jest bardzo niskie

Na szczęście, bardzo mało prawdopodobnym jest, że ktoś zostanie ranny. Większość części stacji kosmicznej spali się w atmosferze, a te, które przetrwają i dolecą do ziemi, prawdopodobnie nie spadną na zaludnionych obszarach (Ziemia to jednak wielka planeta). Mimo to, zerkajmy w niebo pod koniec przyszłego roku, bo nigdy nie wiadomo, co może koło nas wylądować.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, to nie zapomnij polubić nasz fanpage na Facebooku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here