Chiński milioner, który ukrył 6% światowego aluminium Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Aluminium to niezwykle istotny surowiec dla gospodarki światowej. Dwa lata temu, pewien kalifornijski biznesmen zlecił pilotowi przelot nad meksykańską miejscowością San José Iturbide, u podnóża gór Sierra Gorda i wykonanie zdjęć z lotu ptaka fabryki na tamtejszej pustyni. Dokonał zaskakującego odkrycia.

Milion ton aluminium ukryte w Meksyku

Prawie milion ton starannie ułożonego aluminium znajdowało się w twierdzy ogrodzonej płotem z drutu kolczastego. Składowisko, warte jest około 2 miliardy dolarów i stanowi, w przybliżeniu, prawie 6% światowych zasobów tego metalu.

Znalezisko, mogące służyć do wytworzenia 77 miliardów puszek piwa, szybko przerodziło się w obsesję dla amerykańskiego przemysłu aluminiowego Rozwijający się sektor przemysłowy Chin zwiększając produkcję i zdobywając nowe rynki zbytu, ciężko doświadcza producentów aluminium ze Stanów Zjednoczonych. W 2000 roku na terenie USA działały 23 huty metalu, obecnie jest ich już tylko pięć.

Zatem kiedy biznesmen z sektora aluminium USA, Jeff Henderson, dowiedział się o gigantycznym składowisku chińskiego metalu tuż pod granicą z USA postanowił wynająć samolot, aby to sprawdzić.

Aluminium własnością chińskiego producenta?

Chiński milioner, który ukrył 6% światowego aluminium Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Znalezisko wywołało napięcie między organami handlowymi z USA i Chinami. Kierownictwo przemysłu amerykańskiego twierdzi, że za tym potężnym składowiskiem metalu stoi Liu Zhongtian, właściciel China Zhongwang Holdings, ogromnej firmy zajmującej się produkcją aluminium przemysłowego.

Przedstawiciele amerykańskiej branży twierdzą, że metal trafił na meksykańską pustynię, by obejść ograniczenia w handlu Chiny – USA. Plan miał być taki, aby wwieźć metal przez Meksyk do USA, a dzięki temu skorzystać z postanowień umowy o wolnym handlu w Ameryce Północnej (North American Free Trade Agreement).

„Nie mam z tym nic wspólnego” – tłumaczył Liu The Wall Street Journal, chociaż wyniki śledztwa poddają w wątpliwość jego słowa.

Produkcja aluminium w Chinach jest dofinansowywana, a więc chińskie firmy były w stanie osłabić producentów amerykańskich. Stany Zjednoczone odpowiedziały poprzez ustanowienie nowych ceł, aby krajowe aluminium stało się bardziej atrakcyjne dla lokalnych nabywców. Transport chińskiego metalu przez Meksyk miał pozwolić na ominięcie cła.

Jak odkryto olbrzymie składowisko aluminium

Sprawy się pogmatwały, kiedy jeden z domniemanych partnerów biznesowych Liu Po-chi „Eric” Shen, zaczął zwracać na siebie uwagę przez podejrzane zachowania biznesowe i wystawny styl życia. Raport przygotowany przez The Wall Street Journal, ukazuje szastanie pieniędzmi partnera Liu wymieniając takie wydatki, jak nabycie czerwonych diamentów za 70 milionów dolarów czy kupno rzadkich samochodów Ferrari.

Relacja Shen – Liu podobno szybko się pogorszyła. W 2014 roku Shen pojawił się na pierwszych stronach gazet, kiedy to rozbił samochód sportowy Liu podczas wakacji we Włoszech i został uratowany przez Rowana Atkinsona, znanego lepiej jako Jaś Fasola.

Metal może nigdy nie dojechać do Stanów Zjednoczonych. Istnieją już nawet plany, aby wysłać go z powrotem do Azji, tym razem do Wietnamu.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here