Chiny oddają USA zajętego podwodnego drona

Ministerstwo Obrony w Pekinie oznajmiło, że po „przyjaznych konsultacjach” z amerykańskimi przyjaciółmi, przekazało drona z powrotem do właścicieli.

Przechwycenie podwodnego drona

Chiny przechwyciły podwodnego drona będącego własnością Stanów Zjednoczonych na Morzu Południowochińskim po incydent, który wywołał spór między światowymi mocarstwami.

Przekazanie małego bezzałogowego pojazdu do USA zostało „przeprowadzone gładko” po „przyjaznych konsultacjach” między reprezentantami ministerstw obrony obu krajów, oświadczyło w krótkim komunikacie chińskie ministerstwo.

Urządzenie było używane do badania zasolenia wody i temperatury, aby pomóc w mapowaniu podwodnych kanałów, powiedział urzędnik USA, dodając: „dron został przechwycony” przez Chiny na wodach międzynarodowych.

Chińska jednostka marynarki wojennej, która zajęła drona, zwróciła go w pobliżu miejsca, w którym został on wyciągnięty z wody – oświadczył amerykański sekretarz prasowy Pentagonu Peter Cook.

Rosnące napięcie na Morzu Południowochińskim

Chiny oddają USA zajętego podwodnego drona

Chiny twierdzą, że sprzęt został przejęty, ponieważ stwarzał zagrożenie bezpieczeństwa dla innych statków. Zaznaczają również swój „zdecydowany sprzeciw”, wobec prowadzenia przez USA manewrów rozpoznawczych na Morzu Południowochińskim i poprosiły Waszyngton o wstrzymanie działań w przyszłości.

Prezydent-elekt USA Donald Trump również udzielał się w sporze. Po tym jak Pekin ogłosił zwrot drona, Trump napisał na portalu społecznościowym: „Powinniśmy powiedzieć Chinom, że nie chcemy drona, którego ukradli. Niech sobie go zatrzymają!

Armia USA przeprowadziła kilka operacji w Morzu Południowochińskim, podczas których statki i samoloty przepłynęły blisko terenów, do których Pekin rości sobie prawo.

Takie misje wywołały u władz chińskich wściekłość. Oskarżają Waszyngton o prowokację i zwiększanie napięcia wojskowego w regionie.

Zajęcie drona zbiega się z rosnącym napięciem na Morzu Południowochińskim, gdzie Chiny wykazują aktywność, aby wzmocnić swoje roszczenia do regionu. Od lat Chiny budują niewielkie sztuczne wyspy. Nowe zdjęcia satelitarne upublicznione przez amerykańskie organizacje pokazują, że Chiny zainstalowały coś, co wydaje się być bronią przeciwlotniczą.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

ŹRÓDŁOcnn.com
UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here