Chiny włączają się w poszukiwanie obcej cywilizacji, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Naukowcy poszukujący życia pozaziemskiego dodali kolejne wielkie działo do swojego arsenału nasłuchowego. Narodowe Obserwatorium Astronomiczne w Chinach (NAOC) ogłosiło, że dołącza do inicjatywy Breakthrough Listen Initiative. Jest to warta 100 milionów dolarów akcja poszukiwania obcej cywilizacji finansowana przez rosyjskiego miliardera Jurija Milnera.

Największy radioteleskop świata poszukuje obcej cywilizacji

Pięćset metrowy, największy na świecie radioteleskop (FAST) zbudowany został w południowo-zachodnich Chinach i jeszcze pachnie świeżością, gdyż został oddany do użytku w lipcu 2016 roku. Od samego początku miał być kluczowym narzędziem w poszukiwaniu obcej cywilizacji. Jeden z dyrektorów pracujących przy projekcie twierdzi, że od teraz „potencjał odkrycia obcej cywilizacji będzie od 5 do 10 razy większy”. FAST dołącza do innych wielkich teleskopów badawczych i urządzeń, w tym Green Bank Telescope w Zachodniej Wirginii, Parkes Observatory w Nowej Południowej Walii w Australii, a także Automated Planet Finder Lick Observatory w Kalifornii.

„potencjał odkrycia obcej cywilizacji będzie 5 do 10 razy większy”

FAST jest nie tylko potężnym teleskopem – jego olbrzymia czasza może wykrywać bardzo słabe sygnały radiowe i przeczesywać galaktykę – ale przede wszystkim „będzie służył do obserwacji obiektów słabo zbadanych” – powiedział Andrew Siemion, który jest zaangażowany w projekt, a także pracuje na stanowisku dyrektora programu SETI w Berkeley. Jest to najczulszy radioteleskop pracujący w niskich częstotliwościach radiowych.

Przewaga projektów prywatnych nad publicznymi

Chiny włączają się w poszukiwanie obcej cywilizacji, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Prywatne partnerstwo, takie jak to, może mieć przewagę nad projektami posiadającymi nadzór rządowy. W przeszłości współpraca między USA i Chinami nie układała się dobrze, szczególnie w przypadku jakichkolwiek programów kosmicznych. Oba państwa widziały w sobie potencjalne zagrożenie dla swojego bezpieczeństwa i konkurenta w wyścigu, aby stać się światowym liderem w podboju kosmosu. W obecnej sytuacji cała społeczność naukowa czerpie korzyści z tego partnerstwa, mówi Siemion. Współpraca na taką skalę, pomiędzy różnymi krajami, to naprawdę duże wydarzenie w świecie nauki.

„W przeszłości obowiązywały nas ograniczenia wynikające z finansowania projektów ze środków publicznych. Nie mogliśmy podejmować współpracy naukowej między niektórymi narodami, co było dość niefortunne.” – powiedział Siemion magazynowi Popular Science. „Mam nadzieję, że ta współpraca pokazuje, że głębokie pytania naukowe mogą wykraczać poza granice państwowe. Jest to ważna okazja dla całej planety, aby wspólnie poszukiwać odpowiedzi.”

Z trzema największymi na świecie radioteleskopami biorącymi udział w przedsięwzięciu, kosmos jeszcze nigdy nie był przesłuchiwany tak szczegółowo jak dzisiaj.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here