Berghof, Co stało się z majątkiem Hitlera? pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Hitler, wódz wielkiej III Rzeszy i autor „Mein Kampf” stał się majętnym człowiekiem. Co więc stało się z jego majątkiem po jego śmierci?

Jako młody człowiek Hitler próbował swoich sił w zawodzie artysty. Miał mało pieniędzy i przez większość czasu pomieszkiwał w hostelach. Walczył w I Wojnie Światowej, a następnie stał się aktywny na arenie politycznej, wstępując do nowo utworzonej partii nazistowskiej.

Mein Kampf uczyniło Hitlera milionerem

Mein Kampf, Co się stało z własnością Hitlera? pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Po nieudanym puczu monachijskim z 1923 roku, w którym to Hitler i jego zwolennicy rozpoczęli zamach przeciwko rządowi Bawarii, Adolf Hitler został wsadzony do więzienia za zdradę. Podczas odbywania kary w 1924 roku, swój czas (łącznie w więzieniu spędził mniej niż rok) poświęcił na pisanie pierwszego tomu „Mein Kampf” („Moja walka”).

Książka uznawana jest za jego polityczny manifest. Opublikowany w dwóch tomach w połowie lat dwudziestych, jego antysemicki traktat stawał się coraz bardziej popularny, ponieważ on sam doszedł do władzy. Po tym, jak Hitler stał się kanclerzem Niemiec w 1933 roku, każde świeżo upieczone małżeństwo otrzymywało bezpłatny egzemplarz „Mein Kampf”. Oznaczało to, że gminy były zmuszone kupować książkę od wydawcy. W 1945 roku ilość sprzedanych egzemplarzy „Mein Kampf” sięgnęła 10 milionów. Tylko to uczyniło z Adolfa Hitlera człowieka niezwykle majętnego.

Berghof i mieszkanie w Monachium

Mieszkanie Hitlera w Monachium, Co się stało z własnością Hitlera? pomijane Wiadomości, pomijane.pl
Budynek w Monachium, w którym znajdowało się mieszkanie Adolfa Hitlera

Po wojnie alianci przekazali prawa autorskie do „Mein Kampf” władzom w Bawarii, które zakazały drukowania książki w Niemczech. Gdy prawa autorskie straciły swą moc w dniu 31 grudnia 2015 roku, „Mein Kampf” wszedł w obszar domeny publicznej.

Własnością Hitlera był także wspaniały dom w Alpach Bawarskich, zwany Berghof oraz mieszkanie w Monachium. Obie posiadłości po wojnie stały się własnością Bawarii. Dom w Alpach został zniszczony w dużej mierze przez bomby, a następnie zrabowany przez żołnierzy aliantów pod koniec konfliktu.

W 1952 roku, to co pozostało z Berghofu, zostało wysadzone przez rząd Bawarii w powietrze. Chciano w ten sposób nie dopuścić do tego, aby willa stała się  atrakcją turystyczną. Dawny budynek mieszkalny Führera nadal stoi i obecnie mieści się tam posterunek policji.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here