Ile czasu powinniśmy spędzać z dziećmi? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Z dziećmi powinniśmy spędzać jak najwięcej czasu, to oczywiste. Jednak przeciętny obywatel musi większą część dnia spędzić w pracy. Jeśli martwisz się, że nie spędzasz wystarczająco dużo czasu ze swoimi dziećmi, to możesz odetchnąć z ulgą. Badania pokazują, że to jakość, a nie ilość czasu sprawia, że dzieci rozwijają się prawidłowo. Podczas gdy wszelkie dotychczasowe badania koncentrowały się na matkach, badanie przeprowadzone przez BMJ wykazało, że ilość czasu, jaki ojcowie poświęcają swoim pociechom, jest mniej istotna niż to, czy ojcowie cieszą się swoim rodzicielstwem. U dzieci ojców, którzy czerpali przyjemność z opieki, prawdopodobieństwo problemów behawioralnych jest o 28% mniejsze.

Jakość, a nie ilość czasu spędzanego z dziećmi

Ile czasu powinniśmy spędzać z dziećmi? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Kwestionariusze rozesłano do ponad 10.000 rodziców w południowo-zachodniej Anglii, gdy ich dzieci miały osiem tygodni, a następnie osiem miesięcy życia. Ojców pytano co sądzą o rodzicielstwie — na przykład, czy sprawia im przyjemność oglądanie jak ich dziecko się rozwija i ile czasu bawią się z dzieckiem? Kiedy ich dzieci miały dziewięć, a następnie 11 lat, zadano rodzicom pytania dotyczące zachowania dzieci. Pytano między innymi o to, czy dzieci biorą pod uwagę uczucia innych osób, czy są miłe dla młodszych dzieci, badano także poziom przywiązania do rodziców i nerwowość.

Naukowcy odkryli, że poczucie pewności siebie w roli ojca i męża oraz emocjonalnie przywiązanie do dziecka, są ważniejsze w zmniejszeniu prawdopodobieństwa wystąpienia problemów behawioralnych niż sama ilość czasu, jaką poświęcamy na opiekę nad dzieckiem.

Końcowa analiza została wykonana na prawie 6.500 11-latków. Brano także pod uwagę poziom wykształcenia i wielkość dochodów. Charles Opondo z Departamentu Zdrowia Ludności Nuffield na Uniwersytecie w Oksfordzie był głównym autorem badania. Jego zdaniem wyniki pokazują, że pozytywne zaangażowanie znaczy więcej niż czas spędzony na opiece nad dziećmi. „Dobre samopoczucie w roli ojca, wytworzenie emocjonalnej więzi z dziećmi i ustanowienie bezpiecznej relacji z matką, to najważniejsze czynniki sprzyjające rozwojowi dziecka” — powiedział Opondo.

Ilość czasu ważna w przypadku nastolatków

Ile czasu powinniśmy spędzać z dziećmi? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Obserwacyjny charakter badania oznacza, że możemy jedynie wykazać powiązania, ale nie przyczynę i skutek. Badania wykonane w przeszłości dostarczają nam niemal identycznych wniosków w przypadku matek.

Jedyna różnica dotyczyła nastolatków w przypadku których ilość spędzanego wspólnie czasu była również ważna, a było to widoczne na przykład podczas analizy ilości opuszczonych godzin w szkole.

Badania sugerują, że poczucie winy wynikające z małej ilości czasu spędzanego z dziećmi, może być bezpodstawne. Bo to, co naprawdę się liczy, to emocjonalna więź między rodzicem a dzieckiem. Dla niemowląt i małych dzieci gry, czytanie i kąpiele, mogą być działaniami o wysokiej jakości. W przypadku starszych dzieci, rodzice łatwo są w stanie rozpoznać wysoką jakość wspólnych chwil. Czasami jest to rozmowa w samochodzie. Nikt nie mówi, że im mniej czasu, tym lepiej, ale badania sugerują, że najważniejsze jest, aby maksymalnie wykorzystać wspólnie spędzane chwile.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here