Czy Jezus Chrystus urodził się 25 grudnia?

Chociaż większość chrześcijan, zgodnie z nauką kościoła, uważa, że Jezus Chrystus narodził się 25 grudnia, to w pierwszych wiekach istnienia chrześcijaństwa niewielu miało jakąkolwiek wiedzę na temat dokładnego dnia i roku, w którym on się urodził. Dokładna data urodzin Jezusa Chrystusa nie jest nam znana. Najstarszy istniejący zapis obchodów Bożego Narodzenia znajduje się w rzymskim almanachu, który opowiada o festiwalu Narodzenia Chrystusa prowadzonym przez Kościół w Rzymie w 336 roku naszej ery. Dokładna przyczyna, dlaczego Boże Narodzenie zaczęło być obchodzone w dniu 25 grudnia, pozostaje niejasna, ale większość badaczy uważa, że Boże Narodzenie jest swego rodzaju substytutem pogańskich obchodów przesilenia zimowego.

Saturnalia rzymskie

Saturnalia rzymskie. Czy Jezus Chrystus urodził się 25 grudnia?

Dla pierwszych chrześcijan (a także wielu współczesnych), najważniejszym świętem w kalendarzu była Wielkanoc, która upamiętnia śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Z samego punktu widzenia wiary, niewątpliwe jest to najistotniejszy okres w roku. Jednak, gdy chrześcijaństwo zaczęło zyskiwać na popularności, przywódcy kościelni zapragnęli wyeliminować konkurencję ze strony pogańskich obrzędów, w tym dążono do wyeliminowania świąt upamiętniających „narodziny słońca” — rzymskie przesilenie zimowe.

Każdej zimy Rzymianie upamiętniali pogańskiego boga Saturna, boga rolnictwa, wielkim świętowaniem, które rozpoczynało się w dniu 17 grudnia i zazwyczaj kończyło się około 25 grudnia. Świętowanie miało charakter radosny, a rodziny i przyjaciele wymieniali się prezentami.

Konwersja świąt na chrześcijańskie

Dzień Świętego Mikołaja, Niemcy

Po tym, jak rzymski cesarz Konstantyn I nawrócił się na chrześcijaństwo w 312 roku i usankcjonował je, przywódcy kościelni rozpoczęli swe starania, aby wpleść święto przesilenia zimowego w rytuały chrześcijańskie, a tym samym kontynuować krzewienie wiary wśród poddanych.

Racjonalizując obchody urodzin Jezusa pod koniec grudnia, przywódcy kościelni twierdzili, że skoro świat rzekomo został stworzony podczas równonocy wiosennej (koniec marca), to i Jezus został stworzony przez Boga w tymże dniu. Dziewica Maryja zaszła wtedy w ciążę z synem Boga i urodziła Jezusa dziewięć miesięcy później, podczas przesilenia zimowego.

Rozprzestrzenianie się chrześcijaństwa i mieszanie z lokalnymi obrzędami

Krampus, Austria
Krampus, Austria

Z Rzymu uroczystości upamiętniające narodziny Jezusa rozprzestrzeniły się do innych kościołów chrześcijańskich na zachodzie i wschodzie. Wkrótce większość chrześcijan świętowałac dzień 25 grudnia.

Do rzymskich celebracji zostały dodane inne, lokalne rytuały zimowego przesilenia, takie jak strojenie drzewek iglastych przez plemiona germańskie. Popularnym średniowiecznym zwyczajem było także to, że tuż przed Bożym Narodzeniem Święty Mikołaj z Miry odwiedzał dzieci i obdarowywał je prezentami. Historia ta przekształciła się we współczesną praktykę wymieniania się prezentami.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

1 KOMENTARZ

 1. Kiedy urodził się Jezus?
  Biblijna odpowiedź
  Biblia nie podaje konkretnej daty narodzin Jezusa, co potwierdzają poniższe źródła:
  „Prawdziwa data urodzenia Chrystusa pozostaje nieznana” (New Catholic Encyclopedia).
  „Dokładna data narodzin Jezusa nie jest znana” (Encyklopedia biblijna, wydawnictwo Vocatio).
  Chociaż Biblia nie udziela bezpośredniej odpowiedzi na pytanie, kiedy urodził się Jezus, to zawiera dwie informacje, które prowadzą do wniosku, że nie mogło to być 25 grudnia.
  Nie zimą
  Spis ludności. Krótko przed narodzinami Jezusa Cezar August zarządził, „by dokonano spisu całej zamieszkanej ziemi”. W tym celu każdy musiał udać się „do swego miasta”, a taka podróż mogła zająć tydzień lub dłużej (Łukasza 2:1-3). Nakaz ten — mający zapewne usprawnić ściąganie podatków i pobór do wojska — mógł budzić niezadowolenie o każdej porze roku. Dlatego wydaje się mało prawdopodobne, by August zmuszał wielu swoich poddanych do długiej wędrówki w okresie zimowym.
  Owce. W tym czasie pasterze ‛przebywali pod gołym niebem i strzegli nocą swych trzód’ (Łukasza 2:8). Książka Życie codzienne w Palestynie w czasach Chrystusa (tłum. J. Lasocka) potwierdza, że „stada przebywały pod gołym niebem. Wyprowadzano je na tydzień przed Paschą [pod koniec marca], a przepędzano z powrotem (…) w połowie listopada”. Dodaje też, że „zimowały w owczarniach, a szczegół ten wystarcza do stwierdzenia, że tradycyjna data Bożego Narodzenia, obchodzonego w zimie, nie może być dokładna, skoro Ewangelia mówi, że pasterze przebywali w polu”.
  Wczesną jesienią
  Przybliżoną datę narodzin Jezusa możemy ustalić, cofając się o 33 lata od daty jego śmierci, która nastąpiła wiosną, w dniu Paschy 14 Nisan 33 roku n.e. (Jana 19:14-16). Ponieważ Jezus miał około 30 lat, gdy rozpoczął swoją trzyipółletnią służbę, musiał urodzić się wczesną jesienią 2 roku p.n.e. (Łukasza 3:23).
  Dlaczego Boże Narodzenie obchodzi się 25 grudnia?
  Dlaczego na obchody Bożego Narodzenia wybrano 25 grudnia, skoro nie ma dowodów, że Jezus się wtedy urodził? Britannica — edycja polska podaje, że prawdopodobnie celem było „uzgodnienie tej daty z rzymskim pogańskim świętem oznaczającym ‚narodziny niezwyciężonego słońca’”, obchodzonym w czasie przesilenia zimowego. Zdaniem wielu biblistów chodziło o to, żeby „chrześcijaństwo nabrało głębszego znaczenia dla nawróconych pogan” (The Encyclopedia Americana). https://www.jw.org/pl/nauki-biblijne/pytania/kiedy-urodzi%C5%82-si%C4%99-jezus/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here