Czy zwierzęta też miewają oparzenia słoneczne? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Oparzenia słoneczne to cena jaką płacimy za zbyt ochocze poddawanie się promieniom słonecznym. My, ludzie, dobrze wiemy jednak, że zanim wyjdziemy na słońce powinniśmy nałożyć krem z filtrem UV, a co ze zwierzętami?

Które zwierzęta są szczególnie narażone na oparzenia słoneczne?

„Zwierzęta, podobnie jak ludzie, miewają oparzenia słoneczne ze względu na zbyt długą ekspozycję na słońce”, mówi The New York Times Paul Calle, główny lekarz weterynarii w Wildlife Conservation Society na Bronksie.

Więc które zwierzęta są najbardziej podatne na oparzenia słoneczne? Według Tony’ego Barthela, kuratora Elephant House i Cheetah Conservation Station at Smithsonian’s National Zoo, słonie, nosorożce, i świeżo ostrzyżone owce są szczególnie narażone. Badania wykazały również dowody na uszkodzenia spowodowane promieniami słonecznymi w komórkach płetwala błękitnego, płetwala zwyczajnego i kaszalotów.

Naturalne przystosowanie zwierząt

Czy zwierzęta też miewają oparzenia słoneczne? język żyrafy Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Jednak Słońce wpływa na różne stworzenia w różny sposób. „Dzikie zwierzęta są wspaniale przystosowane do środowiska, w którym żyją. Te pochodzące z miejsc z dużą ilością światła słonecznego zazwyczaj mają dla ochrony łuski, pióra lub sierść.” – kontynuuje Calle. „Poza tym, chowają się one w norach, zacienionych miejscach lub w wodzie. Kiedy słońce jest w zenicie tarzają się w błocie, obrzucają się kurzem czy spryskują wodą.

Istnieją też zwierzęta posiadające specjalną ochronę. Na przykład, pierwsze 20 cm języka żyrafy jest czarne, a dopiero reszta różowa – „Niektórzy teoretyzują, że żyrafy mają czarne języki, żeby sobie ich nie poparzyły, ponieważ często wystawiają je na zewnątrz” -powiedział Barthel  magazynowi Smithsonian.

Z kolei hipopotamy produkują różowawy płyn, który wypływa kropelkami z ich twarzy, zza uszu czy szyi. Substancja ta absorbuje światło UV i zapobiega rozwojowi bakterii.

Węże i gady mogą być wdzięczne swoim łuskom za dodatkową ochronę. Ich łuski chronią je nie tylko przed działaniem promieni UV, ale również pomagają zatrzymać wilgoć.

Wyuczone metody ochrony

Czy zwierzęta też miewają oparzenia słoneczne? Słonie Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Jeśli biologia im tego nie zapewniła, to niektóre zwierzęta wymyśliły swoje własne sztuczki. Według Calle, niektóre istoty instynktownie się bronią. Słonie sypią na siebie piasek starając się uniknąć oparzeń słonecznych. Jest to zachowanie wyuczone, ponieważ dorośli obsypują też piaskiem swoje potomstwo.

„Prawdopodobnie jest to część procesu nauczania” mówi Barthel. „Nie tylko dbają o swoje młode, ale też pokazują im jak same mają to robić.”

zarówno dla ludzi jak i dla zwierząt najlepszą profilaktyką jest unikanie nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne

Jeśli chcesz uchronić zwierzę przed potencjalnie szkodliwymi promieniami UV, How Stuff Works zaleca psie emulsje przeciwsłoneczne, które można znaleźć w sklepach zoologicznych. Horse and Hound (czasopismo znane polskim widzom z filmu „Notting Hill”) mówi, że emulsje przeciwsłoneczne przeznaczone dla dzieci sprawdzają się również u koni.

Calle konkluduje, że „zarówno dla ludzi jak i dla zwierząt najlepszą profilaktyką jest unikanie nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne o wysokiej intensywności”.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here