Czym była taneczna plaga z 1518 roku? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Taneczna plaga brzmi jak jakiś żart, prawda? Niestety to, co spotkało mieszkańców Europy na początku XVI wieku nie było wcale zabawne. W lipcu 1518 roku, mieszkańcy Strasburga (wówczas będącego częścią Świętego Cesarstwa Rzymskiego) zostali zaatakowani przez nagły i pozornie niekontrolowany popęd do tańca. Histeria rozpoczęła się, gdy kobieta znana jako Frau Troffea wyszła na ulicę i zaczęła się kręcić, przeskakiwać i wstrząsać. Ten swoisty taniec solowy nie opuszczał jej przez tydzień. Wkrótce trzy tuziny innych mieszkańców miasta przyłączyło się do “tańca”. W sierpniu epidemia tańczących obejmowała już 400 osób.

Scena i muzyka dla chorych

Przy braku innego wytłumaczenia dla tego zjawiska, lokalni lekarze obwiniali „gorącą krew” i sugerowali strapionym, aby kręcić się, by obniżyć gorączkę. Została zbudowana wielka scena i sprowadzono profesjonalnych tancerzy. Miasto wynajęło nawet grupę muzyków, którzy mieli nadać rytm. Niestety, niedługo wyczerpujący maraton taneczny zaczął zbierać swoje żniwo. Wielu tancerzy padło z przemęczenia. Niektórzy umierali z powodu udarów mózgu i zawałów serca. Dziwny epizod trwał aż do września, kiedy to tancerze zostali zabrani do sanktuarium na szczycie góry, aby modlić się o rozgrzeszenie.

Taneczna plaga, legenda czy prawda?

Czym była taneczna plaga z 1518 roku? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Taneczna plaga w Strasburgu może wydawać się legendą, ale jest bardzo dobrze udokumentowana przez wiele XVI-wiecznych zapisków historycznych. Nie jest to również jedyny taki incydent. Podobną manię odnotowano w Szwajcarii, Niemczech i Holandii, choć nie występowały na taką skalę, jak ta ze Strasburga.

Co mogło doprowadzić ludzi do konieczności tańca prowadzącego w skrajnych przypadkach do śmierci? Skąd wzięła się tajemnicza plaga? Według historyka Johna Wallera, wyjaśnienie najprawdopodobniej dotyczy świętego Wita. Jest to katolicki święty, który został wyniesiony na ołtarze w XVI wieku. Europejczycy wierzyli, że miał moc przeklinania ludzi i rzucania na nich zarazy tańca. W 1518 roku mieszkańcy Strasburga cierpieli z powodu wielu chorób i głodu. Wielki stres w połączeniu z przesądem dotyczącym Świętego Wita mógł wywołać zbiorową histerię, która opanowała dużą część miasta. Inne teorie sugerują, że tancerze byli członkami sekty religijnej, a nawet, że przypadkowo połknęli sporysz — toksycznego grzyba, który porasta na wilgotnym życie, wywołuje skurcze i halucynacje.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here