Czym jest Kamień z Rosetty? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

W XIX wieku Kamień z Rosetty pomógł uczonym złamać kod hieroglifów, starożytnego egipskiego systemu pisma. Francuscy inżynierowie wojskowi, którzy byli częścią kampanii Napoleona Bonaparte w Egipcie w 1799 roku podczas dokonywania napraw fortu w pobliżu miasta Rashid (Rosetta), odkryli kamienną płytę. Artefakt, który jest wykonany z granodiorytu, wszedł w posiadanie Brytyjczyków po tym, jak pokonali oni Francuzów w Egipcie w 1801 roku.

Co jest na kamieniu?

Na kamieniu znajduje się dekret wydany w 196 roku p.n.e. Pierwotnie kamień był przetrzymywany w świątyni, prawdopodobnie w pobliżu starożytnego miasta Sais, a wieki później został przeniesiony do Rosetty i wykorzystany w budowie Fortu Julien, gdzie ostatecznie odkopali go Francuzi. Dekret na kamieniu napisany jest trzykrotnie, w hieroglifach, których używali głównie kapłani; w starożytnym egipskim piśmie demotycznym, wykorzystywanym na co dzień, oraz w starożytnej grece. Korzystanie z hieroglifów przestało być praktykowane 4 wieki po powstaniu kamiennej tablicy. Przez wiele lat ten system pisania był zagadką dla uczonych. Wielu z nich głowiło się nad starożytnym pismem, którego zrozumienie pozwoliłoby na lepsze poznanie kultury starożytnego Egiptu. 

Kto odczytał Kamień z Rosetty?

ean-François Champollion, Kamień Rosetty, Pomijane Wiadomości
Francuski językoznawca Jean-François Champollion

W 1814 roku brytyjski naukowiec Thomas Young, który rozpoczął studia nad tekstami Kamienia z Rosetty poczynił pewne postępy we wstępnej analizie hieroglifów. Ostatecznie to francuski językoznawca Jean-François Champollion rozszyfrował kamienną tablicę i kod hieroglifów został złamany. W latach 1822 i 1824 Champollion wykazał, że hieroglify są kombinacją znaków fonetycznych i ideograficznych, a nie jedynie symbolicznym obrazem. Wcześniej nie przypuszczano, że hieroglify reprezentują również dźwięki języka. Za swoje odkrycia, Champollion jest do dzisiaj uważany za założyciela egiptologii.

Gdzie obecnie znajduje się Kamień z Rosetty?

Gdzie obecnie znajduje się Kamień Rosetty? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Od 1802 roku czarna kamienna płyta o wysokości 114 cm, szerokości 72 cm, grubości 28 cm oraz wadze 762 kg, znajduje się w Muzeum Brytyjskim w Londynie. Wyjątek stanowiło chwilowe przeniesienie jej do podziemi w czasie I Wojny Światowej.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here