Delfiny

Naukowcy odkryli dowód na to, że delfiny zwracają się do siebie „po imieniu„. Badania wykazały, że korzystają z unikatowego gwizdu, aby się wzajemnie identyfikować. Zespół z University of St. Andrews w Szkocji wykazał, że gdy zwierzęta usłyszą przypisany do nich dźwięk, to momentalnie odpowiadają.

Każdy delfin reaguje na specyficzny gwizd

Badanie zostało opublikowane w Proceedings of National Academy of SciencesDr Vincent Janik z uniwersyteckiej jednostki badawczej specjalizującej się w badaniu ssaków morskich powiedział: „Delfiny żyją w środowisku trójwymiarowym, ale bez żadnych punktów orientacyjnych i muszą mieć sposoby, aby trzymać się razem jako grupa. Te zwierzęta żyją w środowisku, gdzie konieczny jest bardzo wydajny system utrzymywania kontaktu.

Przez długi czas podejrzewano, że ​​delfiny wykorzystują charakterystyczne gwizdy w taki sam sposób, jak ludzie używają imion i nazw. Poprzednie badania pokazały, że pewne dźwięki są częściej używane, a delfiny żyjące w tej samej grupie są w stanie uczyć się i kopiować nietypowe dźwięki. To pierwszy raz, kiedy badano kwestię używania gwizdów jako „imion” dla poszczególnych osobników.

Korzystanie z imion pozwala trzymać się w grupie

Delfiny "mówią do siebie po imieniu"

Naukowcy rejestrowali dźwięki pochodzące od grupy dzikich delfinów butlonosych. Następnie odtwarzali je używając podwodnych głośników.

Odtwarzaliśmy pod wodą gwizdy będące podpisami zwierząt, a następnie puściliśmy dźwięki zarejestrowane podczas obserwacji zupełnie innej populacji delfinów”, wyjaśnia dr Janik. Naukowcy odkryli, że delfiny reagowały wyłącznie na dźwięki pochodzące z ich własnej grupy. Zespół — kiedy słyszą swoje imię, to odpowiadają.

Dr Janik uważa, że ta umiejętność pomaga delfinom trzymać się razem w grupie w tak rozległym podwodnym środowisku. „Przez większość czasu nie widzą się nawzajem, nie mogą korzystać z węchu, który dla ssaków jest bardzo ważnym zmysłem.  Delfiny nie posiadają również gniazda czy nory, do której mogłyby wrócić.”

Naukowcy są przekonani, że to pierwszy raz, kiedy zaobserwowano u zwierząt korzystanie z imion, chociaż inne badania sugerowały, że niektóre gatunki papug mogą wykorzystywać dźwięki do znakowania innych osobników w grupie.

Dr Janik powiedział, że ta zrozumienie tego, jak równolegle, w bardzo różnych grupach zwierząt ewoluowała zdolność do komunikacji, może nam powiedzieć bardzo wiele o tym, jak komunikacja rozwijała się w przypadku ludzi.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

ŹRÓDŁObbc.com
UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here