Dewastacja lasów Amazonii na zdjęciach

Dewastacja lasów Amazonii trwa. Amazońska dżungla stanowi ponad połowę wszystkich lasów deszczowych oraz największy i najbogatszy gatunkowo obszar na naszej planecie. Niestety w ciągu ostatnich 40 lat, 20% powierzchni lasów zostało zniszczone. Dorzecze Amazonki położone jest na obszarze dziewięciu krajów w Ameryce Południowej, a 60% znajduje się w Brazylii. Lokalny fotograf Rodrigo Baleia od ponad dekady dokumentuje zarówno piękno, jak i zniszczenie regionu.

 

Droga przez zalesione tereny stanu Mato Grosso leżącego w środkowo-zachodniej Brazylii. Dorzecze Amazonki to największy obszar lasów deszczowych na Ziemi, a sama Amazonka jest drugą najdłuższą rzeką na świecie (po Nilu). Pomimo krajowych i międzynarodowych wysiłków, aby ją chronić, w ciągu ostatnich 40 lat jedna piąta lasu została zrównana z ziemią. Foto: Rodrigo Baleia.

 

Dewastacja amazońskiej dżungli na zdjęciachResztki drzew po pożarach lasów w Mato Grosso w 2008 roku. Mato Grosso jest jednym z obszarów, które najboleśniej doświadczyły wycinki. Do 2008 roku 38% powierzchni lasów zostało zniszczone. Rząd Brazylii postanowił podjąć działania i opracował plan zwalczania wylesiania i pożarówFoto: Rodrigo Baleia

 

Dewastacja amazońskiej dżungli na zdjęciachPrace na polu soi w Mato Grosso — produkcja soi od 1990 roku była głównym motorem wylesiania w Amazonii. Od 2006 roku największe firmy w branży zgodziły się na pewne ustępstwa w agresywnym rolnictwie. Był to bezpośredni skutek kampanii Greenpeace. Foto: Rodrigo Baleia

 

Dewastacja amazońskiej dżungli na zdjęciachBydło szukające schronienia przed słońcem w Mato Grosso. Wypas i hodowla bydła są odpowiedzialne za około 70% zniszczeń lasów w Amazonii. Foto: Rodrigo Baleia

 

Dewastacja amazońskiej dżungli na zdjęciach

Piece węglowe w Maranhão, w północno-wschodniej części stanu Brazylii. Węgiel kamienny jest największym źródłem energii w Brazylii. Niemniej jednak Brazylia posiada największy rynek energii odnawialnej w Ameryce Łacińskiej, generując aż do 70% energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Niestety i to ma swój negatywny wpływ na środowisko. Liczne zapory wodne zmuszają do wysiedlenia i niszczą źródło utrzymania ludności tubylczej. Zapora Belo Monte jest chyba najbardziej kontrowersyjna. Ma to być czwarta co do wielkości zapora wodna na świecie i kosztem dobrobytu społeczności lokalnych ma generować 11.000 MW energii. Foto: Rodrigo Baleia

 

Dewastacja amazońskiej dżungli na zdjęciach

Wylesione obszary Maranhão. Wylesianie niesie daleko idące konsekwencje. Lasy tropikalne są pochłaniaczem dwutlenku węgla, a gdy są niszczone, do atmosfery jest uwalniany węgiel, co dodatkowo przyspiesza tempo zmian klimatycznych. Szacuje się, że zakończenie wylesiania może zmniejszyć roczną światową emisję gazów cieplarnianych o 30%. Foto: Rodrigo Baleia.

 

Dewastacja amazońskiej dżungli na zdjęciach

Bydło hodowane jest w regionie Amazonii, a potem trafia do rzeźni w miastach. Dane z brazylijskiego rządu wskazują, że ponad 60% gruntów wylesionych kończy jako grunt pod wypas bydła. Foto: Rodrigo Baleia.

 

Dewastacja amazońskiej dżungli na zdjęciach

Wielu mieszkańców walczy o zachowanie lasów, ale często jest to bardzo niebezpieczna działalność społeczna. W 2015 roku w samej Brazylii miało miejsce 50 zabójstw działaczy ekologicznych. Prawie 40% ofiar pochodziło z grup tubylczych. Konflikty o górnictwo, agrobiznes i zapory wodne były głównymi przyczynami przemocy. Foto: Rodrigo Baleia.

 

Dewastacja amazońskiej dżungli na zdjęciach

Większość ludzi żyjących w Amazonii mieszka w miastach i miasteczkach, ale istnieje także 240 dziko żyjących plemion na terenie Brazylii, stanowiących jedynie 0,4% populacji. Rząd Brazylii objął ochroną 690 rezerwatów wraz z ich rdzennymi mieszkańcami. Niemal wszystkie znajdują się w Amazonii. Foto: Rodrigo Baleia.

 


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here