Dlaczego całujemy się pod jemiołą?

Dlaczego całujemy się pod jemiołą? Całowanie się pod gałązkami jemioły to dobrze znana tradycja świąteczna, ale historia tej niepozornej, ale jakże symbolicznej rośliny sięga tysięcy lat. Wiele starożytnych kultur ceniło jemiołę za jej właściwości lecznicze.

Jemioła jako lekarstwo

Grecy używali jej jako lekarstwo na wszystko, od skurczów menstruacyjnych po zaburzenia śledziony, a rzymski przyrodnik Pliniusz Starszy zauważył, że może być stosowana jako balsam przeciw padaczce, owrzodzeniom i zatruciom. Romantyczny charakter roślinie zaczęli nadawać najprawdopodobniej celtyccy kapłani Druidzi. Ponieważ jemioła może kwitnąć nawet zimą, druidzi widzieli w niej święty symbol życia i płodności. Podawano ją ludziom i zwierzętom z nadzieją na przywrócenie płodności.

Strzała z jemioły uśmierciła Baldura

Dlaczego całujemy się pod jemiołą?

Innym znanym rozdział historii jemioły w kulturze pochodzi z mitologii nordyckiej. Jak głosi legenda, gdy synowi boga Odyna Baldur została przepowiedziana śmierć, matka Frigg, bogini miłości, udała się do wszystkich zwierząt i roślin świata przyrody w celu zabezpieczenia przysięgi, że Baldurowi nic się nie stanie. Ale Frigg zignorowała skromną jemiołę, więc bóg Loki zbudował z niej strzałę , którą użył do zabicia niezwyciężonego Baldura. Według mitu, bogowie byli w stanie wskrzesić Baldura. Zachwycona, Frigg oświadczyła, że jemioły będą od teraz symbolem miłości i ślubowała pocałunek dla tych wszystkich, którzy przejdą pod jemiołą.

Całowanie się pod jemiołą

Boże Narodzenie w czasie II Wojny Światowej dziewczyna całuje żołnierza pod jemiołą, która jest trzymana w powietrzu przez przyjaciółkę, 20 grudnia 1939 roku.

Kojarzenie jemioły z płodnością i witalnością kontynuowane było w średniowieczu i do XVIII wieku jemioła stała się nieodłączną częścią obchodów Bożego Narodzenia. To w jaki sposób roślina przeistoczyła się ze świętego ziela do świątecznej dekoracji pozostaje kwestią pod debatę, ale tradycja całowania się pod jemiołą pojawiła się wśród służących w Anglii i dopiero potem rozprzestrzeniła się na klasę średnią. W ramach zwyczaju, mężczyźni mogli “ukraść” całusa od każdej kobiety stojącej pod jemiołą, a odmowa miała przynosić pecha. Jeszcze inna tradycja nakazuje zrywać jedną z jagód jemioły z każdym pocałunkiem i zatrzymać całowanie dopiero gdy wszystkie owoce będą zerwane.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

1 KOMENTARZ

  1. Jemioła, ostrokrzew: „Druidzi przypisywali magiczne właściwości zwłaszcza jemiole. Wiecznie zielony ostrokrzew był czczony jako zwiastun powrotu słońca” (The Encyclopedia Americana).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here