Feminizm wciąż jest potrzebny, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

W naszej kulturze istnieją pewne słowa, które gwarantują reakcję i zainteresowanie. „Feminizm” jest jednym z tych słów. Może dzieje się tak dlatego, że nowoczesny feminizm jest bardzo skomplikowany, wielopłaszczyznowy i dla wielu wciąż bardzo kłopotliwy.

Niezależnie od powodu, ciągłe kłótnie o detale często przesłaniają prawdziwy problem jakim stale jest równość. Wszyscy jesteśmy mniej więcej tacy sami i nikt nie zasługuje na niesprawiedliwe traktowanie tylko dlatego, że posiada jajniki, a nie jądra. Jednak rządy i wiele społeczeństw na całym świecie najwyraźniej opuściło tę lekcję w szkole. Postaramy się przypomnieć w 10 punktach, dlaczego świat wciąż potrzebuje feminizmu. Oto lista rzeczy z jakimi wszyscy wciąż powinniśmy walczyć:

10Obrzezanie kobiet

W swojej ‚najczystszej postaci, obrzezanie kobiet jest czymś, czego nie życzyłbyś swojemu największemu wrogowi. Mówiąc najprościej, polega to na wycinaniu warg sromowych, a następnie zaszywaniu pochwy w taki w sposób, że oddanie moczu staje się niemal niemożliwe. Jeżeli wyjście do toalety stanowi problem, to pomyślcie o uprawianiu seksu!

Kobiety, które przechodzą przez tę procedurę są narażone na poważną infekcję i niepłodność, nie wspominając o towarzyszącym bardzo silnym bólu, który wynika z zabiegu przeprowadzonego najczęściej przy użyciu noża i bez żadnego znieczulenia.

Dlaczego ludzie to robią? Nie, nie chodzi tu o religię. Ani Tora, ani Koran nie wspominają o obrzezaniu kobiety. Jest to barbarzyńska tradycja wywodząca się przede wszystkim z Etiopii, a konkretnie z mniejszości sunnickich muzułmanów. Odpowiedź na pytanie „dlaczego” tkwi w dawnych postawach wobec kobiecej seksualności. W niektórych częściach świata, dziewictwo panny młodej stanowi wielką wartość. Obrzezanie niszczy zdolność ofiary do czerpania przyjemności z seksu, a jednocześnie czyni go bardzo bolesnym, zapewniając, że dziewictwo pozostanie nienaruszone. Na jego straży będzie stała sama kobieta unikająca za wszelką cenę bólu.

Czy wspomnieliśmy już o tym, że zabiegi bywają wykonywane na pięciomiesięcznych dziewczynkach? Trudno w to uwierzyć, ale nawet w dzisiejszych czasach istnieją ludzie, którzy nie widzą nic złego w okaleczaniu niemowlaka.

9Gwałty

Statystyki dotyczące gwałtu są tak przygnębiające, że samo ich czytanie skutecznie zepsuje Ci dzień. Według raportów, tylko trzy procent gwałtów skutkuje prawomocnym skazaniem sprawcy. O ile odsetek gwałtów zgłaszanych na policję wzrósł w ostatnich latach, to większość – 54% – nadal nigdy nie trafi do wymiaru sprawiedliwości. Wystarczy zrobić jeden mały krok poza świat rozwiniętego Zachodu a statystyki stają się dużo gorsze.

Miejsca takie jak Afganistan, Egipt, Ekwador i Gwatemala nie mają żadnych praw wobec gwałtu małżeńskiego. Mąż może napaść żonę, gdy tylko ma na to ochotę. Feminizm jest tam kompletnie nieobecny. Jednak kraj z najgorszymi statystykami to Kongo, gdzie wojna domowa szalała przez piętnaście lat. Przez ponad dekadę, masowe gwałty były jedną z najczęściej używanych broni. Czasami stosowane były wobec całych wiosek. Jeszcze bardziej obrzydliwy jest niedawny wzrost systematycznego wykorzystywania seksualnego dzieci w tym kraju. Tylko w zeszłym roku 745 dzieci było ofiarami przemocy seksualnej.

8Młodociane Panny Młode

Mimo , że mowa tu o dziewczętach z całego świata, małżeństwo z dzieckiem jest złą wiadomością dla obu płci. W Radżastanie w Indiach, dziewczynki w wieku sześciu lat są wydawane za mąż za rówieśników, by w wieku lat 14 zamieszkać ze swoim mężem. Każdy z nas był nastolatkiem i doskonale wie, że czternaście lat to nie jest wiek, w którym można oczekiwać dojrzałości emocjonalnej. Nic dziwnego, że przemoc domowa jest bardziej powszechna właśnie we wczesnych małżeństwach.

Ale Indie to nic w porównaniu z  takimi miejscami jak Sudan i Jemen. Podczas gdy w Indiach nastoletni mąż i żona są w tym samym wieku, to w Jemenie i Sudanie dziewczynki wydawane są niejednokrotnie za czterdziestoletnich mężczyzn. Dziewczęta, które nie chcą poślubić wybranego przez rodziców mężczyzny są bite, więzione, a nawet mordowane. Przemoc niemal zawsze pochodzi od członków rodziny więc albo dziewczyna zostanie sprzedana do starego pedofila albo spotka ją śmiertelna kara ze strony najbliższych. Wspaniała perspektywa.

7Zniewolenie kobiety w ciąży

Ze wszystkich rzeczy, które kojarzą się z macierzyństwem, „więzienie” jest ostatnią rzeczą jaka przychodzi na myśl. Ale dzięki szacownemu gronu sędziów działających na mocy nieludzkich praw, taka sytuacja jest jak najbardziej możliwa. W 1987 roku amerykanka, Angela Carder, cudem pozbyła się choroby nowotworowej. Biorąc pod uwagę pozytywne zapewnienia ze strony lekarzy poślubiła swojego chłopaka i zaszła w ciążę. Następnie, po 26 tygodniach, choroba nowotworowa powróciła ze zdwojoną siłą. Kiedy personel szpitala dowiedział się o ciąży, zawiadomił sędziego stanowego i dostał nakaz sądowy, aby przeprowadzić na nieuleczalnie chorej Carder operację cesarskiego cięcia. Podczas zabiegu istniało bardzo duże prawdopodobieństwo śmierci matki, ale to nie wzruszyło personelu medycznego. Angela Carder nie była lekkomyślna: bardzo pragnęła urodzić dziecko, ale nie kosztem własnego życia. Dzięki pogmatwanym regulacjom prawnym, zarówno ona, jak i jej dziecko zmarło w trakcie operacji.

Niestety jej historia to nie jest jednorazowy wypadek. Nawet w krajach, w których feminizm obecny jest od dawna, stale mają miejsce absurdalne sytuacje. W Oklahomie, umierająca kobieta wtrącona została do więzienia za posiadanie dwóch tabletek przeciwbólowych, gdzie zarówno ona, jak i jej nienarodzone dziecko zmarło w agonii. W stanie Tennessee, imigrantka będąca w ciąży został złapana na prowadzeniu samochodu bez prawa jazdy. Gdy kobieta znajdująca się w celi zaczęła rodzić, nie udzielono jej należytej pomocy. Zmuszona została do rodzenia przykuta do łóżka. Istnieją dziesiątki takich sytuacji, wszystkie polegają na tym, że kobieta będąca w ciąży staje się zakładnikiem społeczeństwa. Mówiąc prościej, konstytucyjne prawa kobiet są zupełnie ignorowane tylko dlatego, że w kobiecie dojrzewa i rozwija się dziecko.

6Dzieciobójstwo

Bądźmy w tej kwestii szczerzy: niektóre kultury nie darzą szczególnym szacunkiem kobiet. Oczywiście,według standardów zachodnioeuropejskich jest to absolutnie niedopuszczalne, ale nasze standardy nie obowiązują wszędzie i obowiązywać nigdy nie będą. Jeżeli jednak nie szanuje się życia noworodka, to może się to dla niego skończyć śmiercią.

Ponieważ kobiety są niedoceniane na rynku pracy, ich potencjał do zarabiania jest znacznie niższy. Do tego dochodzą kwestie dziedziczenia i posagu. Dla biednej rodziny usiłującej powiązać koniec z końcem, posiadanie syna może oznaczać pozyskania wartościowego pracownika, a przez to znacznych wpływów do domowego budżetu.

Mając córkę nie uzyskujemy nic więcej poza kolejną osobą do wykarmienia, która w przypadku wyjścia za mąż, będzie dodatkowo drogo nas kosztować. W wielu krajach na świecie nie istnieje idea państwa opiekuńczego, a nawet gdyby istniała, to są to na tyle biedne regiony świata, że nie stworzą skutecznego systemu pomocy społecznej. Zdesperowani rodzice biorą sprawy w swoje ręce. Jedynym sposobem jaki znają jest porzucenie lub zamordowanie swojego dziecka.

W Indiach problem stał się na tyle powszechny, że w chwili obecnej jest tam o 35 milionów mniej kobiet niż mężczyzn. Problem jest także powszechny w Chinach i Pakistanie. W 1990 roku, Amartya Sen pisała w New York Review of Books, że w całej Azji było 100 milionów mniej kobiet, niż można by się spodziewać. 

5Zabójstwa honorowe

Jeśli czytasz gazety lub śledzisz informacje, to na pewno wiesz, czym jest zabójstwo honorowe. Dzięki ścisłym tradycjom kulturowym, dziewczyny, które są uznawane za „zniesławiające” rodzinę są mordowane przez krewnych. Zazwyczaj powodem wydania wyroku śmierci jest coś, co nam może wydawać się niezwykle trywialne.

Dzięki silnym reakcjom dziennikarzy, problem jest często nagłaśniany jako dotyczący wyłącznie muzułmanów. Prawda jest jednak taka, że dotyczy to również Hindusów, Sikhów, a nawet kobiet chrześcijańskich. W Indiach wiele lokalnych rad aktywnie zachęca do praktyki honorowego zabójstwa mimo, że jest to oficjalnie zakazane. Niektóre kraje, takie jak Jordan i Haiti mają konkretne ustawy zakładające wybaczenie, czy też prawo łaski za honorowe zabójstwo wykonane w ramach kary za cudzołóstwo. Większość władz przeważnie przymyka oko. Dzięki tej okrutnej obojętności, ilość bezsensownych morderstw związanych z obroną fałszywie pojętego honoru rodziny, szacuje się na ponad pięć tysięcy każdego roku. Najczęstsze przyczyny zabójstwa honorowego to: 

 • Wybór partnera uznanego przez rodzinę za niewłaściwego,
 • Przedmałżeńskie relacje seksualne,
 • Pozamałżeńskie relacje seksualne,
 • Zbyt „zachodni”, zdaniem rodziny, a zatem nieprzyzwoity ubiór kobiety (na przykład chodzenie w spodniach, odkrywanie ciała), także przyjmowanie zachodniego stylu życia,
 • Zmiana wyznania religijnego lub porzucenie wiary,
 • Skłonności homoseksualne,
 • Transseksualizm.

4Prawo pracy a feminizm

W porównaniu do, powiedzmy, okaleczenia lub zabójstw honorowych, prawo pracy nie wydaje się wielką sprawą. Czymże jest kilka dodatkowych tysięcy rocznie w porównaniu do śmierci lub okaleczenia? Ale wtedy przypominamy sobie, że żyjemy w XXI wieku, w rozwiniętym kraju będącym członkiem Unii Europejskiej i nadal nie możemy poradzić sobie z problemem nierówności w pracy. Nierówności, której motywem jest płeć!

Kobieta o dokładnie takim samym poziomie wykształcenia jak jej męski kolega może zarobić około 18 procent mniej. Poza pewnymi wyjątkami firmy nie zwalniają kobiety po powrocie z urlopu macierzyńskiego, co nie tak dawno było częstą praktyką. Mogą za to spodziewać się obniżonej pensji lub degradacji na niższe stanowisko pracy. Otwarte łamanie prawa musi być dla każdej kobiety bardzo przygnębiające.

Feminizm pomaga nie tylko kobietom walczyć o swoje prawa, ale także mężczyznom zrozumieć, dlaczego równouprawnienie w środowisku pracy jest wartością. 

3Ograniczenia wolności

W Sudanie, w 2009 roku kilku mężczyzn wymierzyło kobiecie 40 batów za noszenie spodni. Ponieważ prawo szariatu jest jakie jest, inne kraje, takie jak Arabia Saudyjska zabraniają kobietom prowadzenia samochodu i zobowiązują je do automatycznego powiadamiania swoich mężów jak tylko opuszczają kraj. Mamy też takie miejsca jak Iran, który akceptuje i wspiera powstawanie grup tak zwanych „obrońców moralności”, będących w istocie samozadowalającymi się fundamentalistami. Patrolują oni ulice, a następnie zatrzymują i napastują kogokolwiek, kto ich zdaniem jest niemoralnie ubrany.

2Przymusowa prostytucja

Prostytucja jest tak stara jak świat i prawdopodobnie będzie z nami aż eksploduje Układ Słoneczny. Chociaż nie wszystkie prostytutki pracują z przymusu, to jednak bardzo duży procent z nich jest zmuszanych do prostytucji. W Indiach są dziewczynki, które urodzone w kaście devadasi, są zmuszane do prostytucji religijnej w imię Boga. Od VI wieku, młode dziewczęta były święcone w świątyniach, aby służyć starszym. Nic dziwnego, że w pewnym momencie słowo „służyć” zmieniło się w „wykorzystać”, a potem, już w ostatnim stuleciu, owa posługa zamieniła się w otwarty handel ludźmi. Starożytna tradycja hinduskiej prostytucji religijnej jest jeszcze trudniejsza do wyplenienia niż jej główny nurt, w którym tysiące kobiet są porywane i wywożone do burdeli na całym świecie. Bardzo przykre jest także to, że rodziny dziewcząt często nie chcą ich z powrotem, ponieważ otrzymały korzyści finansowe wynikające z wymiany.

1Oszpecanie kobiet

12-letnia, zdesperowana dziewczynka, sprzedana do niewoli, jest od 6 lat codziennie brutalnie bita. Zdesperowana ucieka, ale szybko zostaje złapana. Jej „właściciel” w ramach kary odciął jej nos i uszy. Brzmi niewiarygodnie, prawda?

Spotkało to Bibi Aisha, nastolatkę, która miała pecha urodzić się w strefie kontrolowanej przez talibów w Afganistanie. Jeśli jej historia byłaby jednorazowym wybrykiem moglibyśmy odetchnąć, ale podobne rzeczy dzieją się na całym świecie z szokującą regularnością.

W Pakistanie Fakhra Yunus została oblana kwasem za próbę ucieczki od męża. Zniekształcona, zdeformowana i cierpiąca w końcu popełniła samobójstwo. Talibowie obecnie rutynowo szpecą kobiety za przestępstwa tak trywialne, jak chodzenie do szkoły.

Inna historia z Bangladeszu, opowiada o kobiecie zmuszonej do ponownego małżeństwa z mężczyzną, który ją oszpecił. Zmuszono ją do wyjścia za mąż za swojego kata. Kolejna historia opowiada o kobiecie, która została związana w łóżku i podpalona przez byłego kochanka. Zdarzenie miało miejsce w Houston, USA, a funkcjonariusze mówili, że nigdy czegoś takiego nie wdzieli. Tak, tego typu rzeczy dzieją się także na naszym zachodnim podwórku.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

1 KOMENTARZ

 1. Hmm… dobrze napisany artykuł pod względem językowym, ale merytorycznie? Jeden tylko punkt odnosi się częściowo do tego dlaczego niby potrzebny jest feminizm (aby kobieta zarabiała dużo więcej za tę samą pracę – w przypadku np. pracy w magazynie dwu-trzykrotnie więcej za przeniesienie kilograma niż mężczyzna).
  Reszta jest po prostu nietrafiona – feministki nie tylko nie robią nic w zwalczaniu patologii w krajach trzeciego świata, ale są jedną z głównych sił wspierających zaszczepienie tych „różnic kulturowych” w naszej cywilizacji. U nas krytykowano walkę rządu ze zmuszaniem do prostytucji i handlem ludźmi, w zachodniej Europie broni się każdej zbrodni dokonanej na kobiecie o ile dokonał jej śniady przystojniak albo czarnoskóry z dużym penisem, w Kanadzie z kolei feministki wspierają radykalny islam w walce z liberalnymi odłamami, które na przykład zabraniają przemocy wobec kobiet i wpuszczają je do meczetu.
  Równość i wolność niezależnie od płci jest jedną z najważniejszych wartości w naszej Republice, feminizm jest największym zagrożeniem dla niej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here