Dlaczego koty boją się wody? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Koty to raczej wstrzemięźliwe zwierzęta, rzadko poddają się emocjonalnym uniesieniom. Spróbuj jednak zmoczyć kota, a zobaczysz jak to stoickie zwierzę przeobraża się w wir pazurów, zębów i latającego futra.

Skąd się bierze koci wstręt do wody?

Według dr Johna Bradshawa z Uniwersytetu w Bristolu, autora książki Cat Sense, w tej kociej fobii chodzi o coś więcej niż tylko zmierzwione futro. Strach przed zamoczeniem koty odziedziczyły po swoich przodkach. „Koty domowe są potomkami arabskich dzikich kotów” mówi. „Ich przodkowie żyli na obszarze, gdzie było niewiele dużych zbiorników wodnych. Nie miały potrzeby, aby uczyć się pływać.”

Niechęć kotów do wody wiąże się z ich wstrętem do bycia mokrymi. Według Brawshawa, ich naoliwione futro schnie wolno, co utrudnia im szybki powrót do suchego i ciepłego stanu. Co więcej, koty są przyzwyczajone do swojej zwinności, a w wodzie ich ruchy stają się powolne i ociężałe. Wprowadza to kota w stan poczucia zagrożenia i braku kontroli nad sytuacją.

Czy są koty, które wodę lubią?

Jednakże nie wszystkie gatunki kotów unikają pływania. Koty Van, które żyją w pobliżu brzegu jeziora Van we wschodniej Turcji, są przyzwyczajane do nurkowania i już jako kocięta są zachęcane przez matki do zabawy w wodzie. W świecie kotów dzikich, to tygrysy są mistrzami pływania. Cieszą się kąpielą i często bawią się w wodzie jako młode kotki. Dorosłe tygrysy często płyną kilka kilometrów, aby zająć dogodną do polowania pozycję lub w momentach przekraczania rzek. Jedna tygrysica była obserwowana, gdy w ciągu jednego dnia przepłynęła ok. 30 kilometrów.

Kot wpatrzony w wodę cieknącą z kranu

Wracając jednak do kotów domowych, istnieje też paradoksalne zachowanie wielu z nich, a mianowicie wpatrywanie się z fascynacją w odkręcony kran. Niektóre zanurzają łapy w strumieniu, a inne zaczynają z niego pić. Musimy jednak wiedzieć, że tak naprawdę to nie woda je tutaj interesuje. „Ten migoczący wzór, światło płynące ze strumienia wody, są to sygnały na stałe połączone w kocim mózgu z potencjalną ofiarą” mówi Bradshaw. „I nie dlatego, że jest mokra. To dlatego, że się porusza i wydaje ciekawe dźwięki. A coś co się porusza, może stanowić potencjalną zdobycz.”


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here